پذیرش تحصیلی استرالیا

آشنایی با کشور استرالیا

با شنیدن نام استرالیا احتمالا بلافاصله سه موضوع به ذهن شما می رسد: کانگورو، کوالا و اینکه همه چیز در آنجا برعکس است!
اجازه بدهید بیشتر با این کشور آشنا شویم:
استرالیا، یکی از بزرگترین کشورهای جهان، بین اقیانوس آرام و هند و در نیمکره جنوبی قرار دارد. به دلیل اینکه اکثر کشورهای جهان در نیمکره شمالی هستند، استرالیا به برعکس بودن معروف است، یعنی نه تنها روز و شب، بلکه فصل ها و حتی جهت چرخش آب در آنجا با ما متفاوت است. اشتباه رایجی در مورد استرالیا، پایتخت این کشور است. ممکن است ملبورن یا سیدنی به عنوان پایتخت این کشور به ذهن شما برسند، اما این دو شهر در واقع پایتخت های اقتصادی و فرهنگی استرالیا بوده و پایتخت سیاسی آن، کانبرا در جنوب شرقی استرالیا و بین دو شهر سیدنی و ملبورن است. جمعیت استرالیا حدود 26 میلیون نفر است که در مساحت نزدیک به 8 میلیون کیلومتر مکعبی این کشور زندگی می کنند. زبان تحصیل در استرالیا انگلیسی و واحد پول آن دلار استرالیا است.

مزایای تحصیل در استرالیا

در سراسر دنیا، سیستم آموزشی استرالیا از شهرت ویژه ای برخوردار است. در بین تمامی کشورهای جهان، استرالیا یکی از بالاترین نرخ های افراد با تحصیلات دانشگاهی را دارد. این کشور با بیش از هزار و صد موسسه آموزشی و 22000 رشته تحصیلی در آن موسسات، طیف وسیعی از گزینه های تحصیلی را به دانش‎آموزان و دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. 25 دانشگاه از دانشگاه های استرالیا در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. از این بین، 7 دانشگاه در بین 120 دانشگاه برتر جهان هستند. دانشگاه ملی استرالیا در رده 21 جهان، دانشگاه ملبورن در رده 41 و دانشگاه سیدنی در جایگاه 40 جهان قرار دارند.
جدا از این، در استرالیا با افراد و فرهنگ هایی از سراسر جهان مواجه خواهید شد. تقریبا نیمی از جمعیت استرالیا یا در خارج از این کشور متولد شده اند و یا حداقل یکی از والدین آنها خارج از استرالیا متولد شده است و به بیش از 260 زبان مختلف در استرالیا صحبت می شود. تحصیل در چنین فضای متنوعی قطعا یک مزیت به حساب می آید. در استرالیا، در کنار شهرهای مدرن و آخرین تکنولوژی های روز دنیا، شما می توانید از طبیعت و حیات وحش منحصر به فرد و سواحل بینظیر نیز بهره ببرید.
در حال حاضر، در میان کشورهای انگلیسی زبان، استرالیا سومین کشور محبوب برای مهاجرت تحصیلی است و به دلیل سیستم آموزشی شناخته شده اش در سراسر دنیا، فارغ التحصیلان از دانشگاه های این کشور، پس از اتمام تحصیلات به سادگی و به سرعت در هر کشوری می توانند مشغول به کار شوند.

شرایط تحصیل در استرالیا چیست؟

همانطور که می دانید هر موسسه آموزشی برای اعطای پذیرش به متقاضیان قوانین و شرایط خاص خودش را دارد. اما در زیر به شرایط کلی که برای اخذ پذیرش تحصیلی استرالیا در مقاطع مختلف نیاز است می پردازیم:

  • تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا: جهت اقدام برای مقطع، باید مدرک دیپلم خود را دریافت کرده باشید. البته اکثر دانشگاه ها با مدرک دیپلم ایران هم اجازه ورود مستقیم شما به دانشگاه را نخواهند داد، بلکه از شما می خواهند در ابتدا دوره فاندیشن که تقریبا معادل پیش دانشگاهی ما است را بگذرانید. برای اپلای در این مقطع از شما مدرک زبان خواسته می شود (معمولا آیلتس 5.5).
  • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا: برای ورود به این مقطع باید مدرک کارشناسی خود را گرفته باشید و رشته تحصیلی شما در مقطع کارشناسی باید با رشته ای که قصد دارید در مقطع کارشناسی ارشد برای آن اپلای کنید مرتبط باشد. اکثر رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد به آیلتس 6.5 نیاز دارند.
  • تحصیل در مقطع دکترا در استرالیا: همانطور که در بخش ویزای استرالیا اشاره شد، برای این مقطع باید بورسیه داشته باشید. جهت اقدام برای بورسیه چند نکته بسیار حائز اهمیت هستند. اول اینکه باید ددلاین اپلیکیشن ها را مد نظر داشته باشید. از آنجایی که بسیاری از دانشگاه ها در یک سال تحصیلی فقط یک بار برای بورسیه اپلیکیشن می پذیرند، اگر مهلتی که دانشگاه برای ارسال مدارک و سابمیت کردن اپلیکیشن مشخص کرده بگذرد، ممکن است مجبور شوید یک سال دیگر صبر کنید. نکته دیگر اینکه برای درخواست بورسیه به مقاله احتیاج دارید. این که به چه تعداد مقاله نیاز است و مقالات باید چه شرایطی داشته باشند را کارشناسان ما برای شما توضیح خواهند داد. مورد دیگر این است که نمره زبان شما باید کامل باشد. اکثرا برای درخواست بورسیه نمره آیلتس 6.5 کافی است.
  • شرایط سنی تحصیل در استرالیا: در مورد شرایط سنی نمی توان بازه مشخص و قطعی تعیین کرد. درواقع خود دانشگاه ها محدودیت سنی برای اعطای پذیرش در نظر نمی ‏گیرند، اما از آنجایی که در هنگام بررسی پرونده هر فرد، ریسک ویزای آن شخص نیز توسط آفیسر دانشگاه در نظر گرفته می شود، اگر سن شما برای تحصیل در مقطعی بیش از اندازه بالا باشد ممکن است دانشگاه از اعطای پذیرش خودداری نماید. البته محدودیت سنی در مورد مقطع دکترا بسیار کمتر است که باز هم شرایط فردی هر شخص در این زمینه بسیار تاثیر گذار است.

هزینه پذیرش تحصیلی در استرالیا

هزینه‎ تحصیل در استرالیا بسته به مقطع، رشته و دانشگاه انتخابی شما متفاوت است. اما به طور متوسط، شهریه سالانه برای مقطع کارشناسی بین 25 تا 35 هزار دلار استرالیا و برای مقطع کارشناسی ارشد 25 تا 37 هزار دلار است. بدیهی است که هرچه رنکینگ دانشگاه بالاتر باشد و یا برای رشته هایی مانند علوم پزشکی، میزان شهریه بالاتری باید پرداخت شود. برای مقطع دکترا متقاضیان اصولا از طریق بورسیه اقدام می‎کنند.
اگر نیاز باشد که قبل از شروع دوره‌ اصلی، دوره زبان بگذرانید، برای هر هفته حدودا 350 دلار در نظر بگیرید. در ادامه این مطلب در مورد این دوره ها بیشتر توضیح خواهیم داد.
هزینه دیگری که باید در نظر داشته باشید، هزینه بیمه تحصیلی است. این بیمه به اندازه طول مدت تحصیل بعلاوه چند ماه بیش از آن است. بسته به طول مدت و شرکت بیمه گذاری که انتخاب می‎کنید، هزینه آن متفاوت است. خوب است بدانید که موسسه آریا طرف قرارداد تعدادی از شرکت های بیمه در استرالیا است و می تواند بیمه نامه را با هزینه کمتری برای شما تهیه نماید. برای اپلای کردن برای ویزا به این بیمه نیاز دارید.
هزینه سالانه‎ی زندگی در استرالیا که شامل هزینه های اسکان، خورد و خوراک، حمل و نقل و غیره می شود، حدود 20 هزار دلار استرالیا است. برای همسر شما، هزینه اضافی به مبلغ حدودا 7000 دلار و برای هر فرزند حدود 3000 دلار در سال در نظر بگیرید.
در حین تحصیل، اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارید که درآمد حاصل از آن می تواند هزینه های زندگی شما را تامین نماید. البته در تعطیلات بین ترم ها و تعطیلات سال نو و مانند آن می توانید تمام وقت کار کنید.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی استرالیا

برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا باید مراحلی را پشت سر گذاشت که در ادامه به طور کامل به آنها پرداخته ایم:

1-انتخاب رشته و دانشگاه / مدرسه

اولین مرحله در مهاجرت تحصیلی به استرالیا، انتخاب رشته و محل تحصیل است. اگر قصد دارید برای مقاطع پیش از دانشگاه اقدام کنید، با توجه به شرایط شما و معیارهایی که برای تحصیل در استرالیا در نظر دارید، مشاوران ما به شما کمک می کنند تا بهترین گزینه را از بین صدها مدرسه بین المللی در سراسر استرالیا انتخاب کنید. اگر می خواهید برای مقاطع دانشگاهی اقدام کنید، مشاوران ما با توجه به رشته تحصیلی قبلی شما و انتظاراتتان از تحصیل در مقطع جدید و البته بودجه مورد نظر شما و با در نظر گرفتن شرایط مورد نیاز برای پذیرفته شدن در رشته ها و دانشگاه های مختلف، شما را در یافتن بهترین گزینه یاری می دهند.

2-اپلای کردن

پس از انتخاب نهایی رشته و دانشگاه / مدرسه، نوبت به اپلای کردن می رسد. این مرحله عبارت است از ارسال مدارک برای بخش ادمیشن (Admission) و انتظار برای بررسی شدن مدارک و اعلام نتیجه از سوی آن ها. نکته مهم در این مرحله این است که در ابتدا اطمینان حاصل نمایید که واجد تمامی شرایط مورد نیاز برای تحصیل در آن رشته هستید. این شرایط ممکن است برای هر رشته و دانشگاه و اینکه از چه کشوری اقدام می کنید متفاوت باشد. برخی از این شرایط عبارتند از: رشته تحصیلی قبلی شما، نمرات شما در آن مقطع و نمره زبان (معمولا در آزمون های IELTS، TOEFL، PTE). همچنین در این مرحله باید مدارک خواسته شده از طرف دانشگاه را ارسال نمایید که تهیه این مدارک هم نیاز به تخصص و تجربه دارد. اصلی ترین مدارک عبارتند از پاسپورت، ترجمه مدارک تحصیلی، مدارک مالی، مدرک زبان، انگیزه نامه و … در ادامه به توضیح مختصر برخی از این مدارک می پردازیم:

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی در استرالیا چیست؟

مدارک اخذ پذیرش تحصیلی استرالیا

مدارک تحصیلی: نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که کلیه مدارک شما باید بصورت اصل و ترجمه ارسال شود. ترجمه باید رسمی باشد. به غیر از دارالترجمه های رسمی، مترجم ناتی (NAATI) نیز می تواند مدارک شما را ترجمه کند که معمولا هزینه کمتری برای شما خواهد داشت و خبر خوب این که موسسه آریا مترجم رسمی ناتی است و شما می توانید ترجمه مدارک خود را نیز به ما بسپارید.
مدارک مالی: باید به دانشگاه یا مدرسه نشان بدهید که توانایی مالی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی خود را در طول مدت تحصیل در استرالیا دارید. این که این مدارک از چه قرار هستند و چگونه باید تنظیم شوند را آفیسر پرونده شما برایتان توضیح خواهد داد. دقت کنید که داشتن املاک و دارایی زیاد، یا یک حساب بانکی پر و پیمان کافی نیست و مدارک باید طبق اصول و با دقت فراوان تهیه شوند. ضمن اینکه اگر خودتان پس انداز و یا منابع مالی کافی برای تامین هزینه های تحصیل در استرالیا را ندارید، می توانید یک اسپانسر مالی (معمولا از اعضای درجه یک خانواده) معرفی نموده و مدارک مالی او را ارائه دهید.
مدرک زبان: هر رشته و دانشگاهی ممکن است نمره زبان متفاوتی را درخواست کند. اما به طور کلی برای سال 11 و 12 آیلتس 5.5 که هیچ نمره ای پایین تر از 5 نباشد، برای کارشناسی آیلتس 6 که هیچ نمره ای پایین تر از 5,5 نباشد، برای کارشناسی ارشد و دکترا آیلتس 5,6 که هیچ نمره ای پایین تر از 6 نباشد مورد نیاز است. دو نکته را مد نظر داشته باشید: اول این که اگر در آزمون های بین المللی معتبر دیگری مانند تافل شرکت کردید، این نمرات معادل سازی می شوند و اعتبار هرکدام از این آزمون ها تا 2 سال است. دوم این که اگر نمره شما به حد نصاب نرسید نگران نباشید، می توانید با همان نمره زبان (حداکثر یک نمره پایین تر از حد نصاب) پذیرش مشروط بگیرید و قبل از ورود به دوره اصلی در خود استرالیا دوره زبان بگذرانید. برای سال های 10 و پایین تر نیازی به ارائه مدرک زبان نیست و معمولا مدارس با تعیین سطح زبان انگلیسی شما دوره های مناسب را همزمان و یا قبل از شروع دوره اصلی برای شما برگزار خواهند کرد.
انگیزه نامه: یکی از مهم‎ترین و تاثیر گذار‎ترین مدارک. با نوشتن انگیزه نامه، شما دانشگاه را متفاعد می کنید که از میان سایر متقاضیان آن رشته، شما یکی از بهترین گزینه ها هستید. دقت کنید که حتی اگر سایر مدارک شما تکمیل و بی نقص باشند، یک انگیزه نامه نامناسب می تواند باعث رد شدن درخواست شما شود. این که چه مواردی و به چه صورتی باید در انگیزه نامه ذکر شوند، تخصص ما در آریا است!

3-امضای نامه پذیرش و اخذ تائیدیه‎ ثبت نام

پس از دریافت پذیرش، در صورتی که شرطی در نامه پذیرش شما نیامده باشد، می توانید بلافاصله برای اخذ تائیدیه ثبت نام (CoE) اقدام نمایید. اگر در نامه پذیرش شرطی قید شده باشد، اول باید شروط را برطرف کرد و پذیرش بدون شرط را دریافت کرد. برای اخذ تائیدیه‎ ثبت نام باید سه مرحله انجام شود:

  • امضای نامه پذیرش
  • پرداخت مبلغ درخواستی در نامه پذیرش (اصولا شهریه ترم اول به همراه یک مبلغ جزئی هزینه ثبت نام)
  • دریافت بیمه نامه

با ارسال این سه مورد برای دانشگاه، تائیدیه ثبت نام برای شما ارسال خواهد شد.

4-اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

با در دست داشتن تائیدیه ثبت نام، آماده اپلای کردن برای ویزای تحصیلی استرالیا هستید. پروسه اپلای به طور مفصل در بخش دیگری از این وبسایت توضیح داده شده است. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که بطور متوسط از زمان سابمیت شدن پرونده ویزا تا مشخص شدن نتیجه، حدود یک ماه و نیم زمان لازم است که ممکن است تا 3 ماه نیز طول بکشد. این زمان برای مقطع دکترا بسیار طولانی تر است. بنابراین در زمان بندی خود برای شروع پروسه اخذ پذیرش استرالیا حتما این نکته را در نظر بگیرید.

مهاجرت تحصیلی به استرالیا در مقطع دکترا

اخذ پذیرش در مقطع دکترا با سایر مقاطع تفاوت هایی دارد. نکنه اصلی و مهم این که با توجه به هزینه های بسیار بالای این مقطع، معمولا تمامی متقاضیان از طریق بورسیه اقدام می نمایند. برای این کار دو گام اصلی وجود دارد:
پیدا کردن سوپروایزر: اولین قدم در راه تحصیل در استرالیا در مقطع دکترا، پیدا کردن سوپروایزر است. مکاتبه با سوپروایزر‎ها و جلب نظر آنها اصول مختص خود را دارد. پس از این‎ که سوپروایزری پذیرفت که شما را در طول تحصیل در مقطع دکترا سوپروایز کند می توانید گام بعدی را بردارید.
اقدام برای بورسیه یا اسکالرشیپ: نکته مهم در این بخش توجه به ددلاین ها است. معمولا هر دانشگاهی یک بورسیه اصلی دارد که ددلاین آن ثابت و مشخص است. اما برای سایر بورسیه های دانشگاه ها باید حتما زمان ددلاین آنها را چک کنید تا جا نمانید! برای اپلای کردن برای بورسیه هم مدارکی نیاز است که علاوه بر مدارک معمول، شامل مدارک زیر نیز می شود:
حداقل 2 مقاله ISI، معرفی دو استاد به عنوان Reference، سابقه کار در صورت وجود گپ تحصیلی و …
دقت کنید که اگر برای بورسیه اقدام می کنید باید حتما حد نصاب نمره زبان را داشته باشید.
نکته مهم: در برخی از دانشگاه ها، وقتی برای ادمیشن دانشگاه اپلای می کنید، به طور اتوماتیک برای بورسیه هم در نظر گرفته خواهید شد. اما در برخی دیگر، حتما باید دو اپلیکیشن مختلف ارسال شود که ممکن است ددلاین‏های آنها با هم متفاوت باشند.

اخذ پذیرش تحصیلی در استرالیا بدون مدرک زبان (بدون ایلتس)

اگر توقع دارید بتوانید در کشوری با زبانی متفاوت از فارسی، بدون دانستن زبان آن کشور تحصیل کنید، بهتر است در تصمیم خود برای تحصیل در خارج از کشور تجدید نظر کنید! کاملا منطقی است که وقتی قرار است به زبان انگلیسی تحصیل کنید، به این زبان تسلطی نسبی داشته باشید. البته برای افرادی که قصد تحصیل در مقاطع پایین تر از سال 11 را دارند این امکان فراهم است که بدون داشتن مدرک زبان به تحصیل در استرالیا بپردازند. مدارس برای این افراد آزمون های تعیین سطحی طراحی کرده اند که فرد می تواند در کشور خود در این آزمون شرکت کند. الیته این آزمون باید در مراکز مورد اعتماد آن مدارس انجام گیرد، مانند موسسه آریا که شما می توانید از طریق این موسسه روز و ساعت آزمون خود را هماهنگ کرده و با حضور در دفاتر این موسسه در آزمون شرکت کنید. پس از مشخص شدن سطح دانش زبان انگلیسی شما، مدرسه دوره های آموزش زبان انگلیسی در داخل استرالیا و پیش از شروع دوره اصلی برای شما تعیین می کند.

مشاوره مهاجرت تحصیلی به استرالیا

معمولا در زمان اتخاذ تصمیات مهم و تعیین کننده در زندگی، ابتدا درصد خطا و ریسک در رسیدن به هدف نهایی را در نظر می گیریم. تحصیل در خارج از کشور نیز یکی از این تصمیمات است. برای اینکه مطمئن شوید هزینه، زمان و انرژی شما به هدر نخواهد رفت، بهتر است قبل از شروع کار تمامی جوانب و احتمالات، ریسک ها و شانس ها، شرایط و گزینه های ممکن برای شما را بدانید و به آنها اشراف کامل داشته باشید. با مراجعه به مشاوران گروه آریا که بیش از 15 سال به طور تخصصی امور مربوط به مهاجرت تحصیلی به استرالیا را انجام داده و به زیر و بم این کار مسلط هستند، شرایط خود را مورد بررسی قرار می دهید، درصد ریسک پروسه را خواهید دانست و از گزینه های مناسب با توجه به شرایط تحصیلی، مالی، کاری و سایر شرایط خودتان آگاه شده و حتی ممکن است میانبرهایی نبز به شما پیشنهاد داده شود! لازم است بدانید که دانشگاه ها و آموزش و پرورش ایالت های مختلف استرالیا در کشور‎های سراسر دنیا نماینده (Agent) دارند که می توان لیست نماینده های هر دانشگاه را در سایت آن دانشگاه مشاهده کرد. اپلای حتما باید از طریق نماینده صورت بگیرد. حتی در صورتی که شما شخصا برای اپلای در دانشگاه اقدام کنید نیز دانشگاه شما را به یکی از نماینده های رسمی خود ارجاع می‎دهد. موسسه اعزام دانشجو آریا نماینده رسمی اکثر دانشگاه های معتبر استرالیا است. با سپردن صفر تا صد پروسه اخذ پذیرش استرالیا از رسیدن به نتیجه مطلوب در مهاجرت تحصیلی به استرالیا مطمئن خواهید بود.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *