بهترین کالج های کانادا

سیستم آموزش عالی کانادا اهمیت بسیاری برای تحصیلات میان رشته ای قائل می شود و به همین جهت کالج های کانادا در سراسر جهان شناخته شده هستند و همه ساله متقاضیان زیادی برای تحصیل در کانادا برای دوره های مختلف این کالج ها اقدام می کنند. به طور کلی دوره های کالج با هدف ورود دانشجویان به عرصه کاری و فعالیت دانشجو در رشته تخصصی خود ایجاد شده اند.

با توجه به پایین بودن آمار جرم و جنایت در کانادا، این کشور محیطی امن و آرام برای گذراندن دوره تحصیلی دانشجویان و سکونت آنها به شمار می رود. این موضوع به خصوص برای دانش آموزانی که بعد از اتمام دوره دبیرستان قصد تحصیل و کسب تجربه و مهارت در دوره های کالج را دارند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کانادا با کسب رتبه دوم برترین کیفیت زندگی در بین بسیاری از کشورهای جهان و اهمیت به رشد فرهنگی و اجتماعی جامعه ، مقصد بسیاری از مهاجران در سراسر جهان شده است.

شهریه کالج های کانادا به طور میانگین بین 8000 تا 16000 دلار کانادا می باشد که این هزینه بسته به مدت زمان دوره و دریافت واحد های پیش نیاز برای هر فرد متغییر می باشد. دانشجویانی که در دوره های کالج مشغول به تحصیل هستند اجازه ی کار در حین تحصیل به صورت پاره وقت (20 ساعت در هفته) را خواهند داشت و همچنین می توانند در دوران تعطیلات به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند. به این صورت دانشجویان قادر خواهند بود بخشی از هزینه های تحصیل خود را از این طریق تامین نمایند.

امکان اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی (post graduate work permit)

سیستم آموزشی کانادا برای دانشجویانی که در دوره های کالج های کانادا تحصیلات خود را گذرانده باشند، برنامه ایی را در نظر گرفته است که این افراد در صورت گذراندن یک دوره آموزشی 2 ساله و دریافت مدرک معتبر پس از فارغ التحصیلی، میتوانند به مدت 3 سال اجازه کار تمام وقت ( post graduate work permit) دریافت نمایند. البته باید توجه داشت این موضوع فقط برای برخی از کالج هایی که مورد تایید اداره مهاجرت کانادا هستند صادق می باشد.

هدف از ایجاد این برنامه جذب دانشجویان توانا و با استعداد در جهت پیشرفت و ارتقا سطح علمی و اجتماعی این کشور و دریافت اقامت دائم، در عین تحصیل و کار در کانادا، از طریق ورود به سیستم های امتیاز بندی می باشد.

مزایای دوره های آموزشی کالج های کانادا

کالج های کانادا نقش مهم و تاثیر گذاری در سیستم آموزشی کشور کانادا داشته اند. دوره های کالج معمولا 2 ساله هستند. شرایط تحصیل در کالج های کانادا به نسبت دانشگاه ها آسان تر است و نیازی به ارائه نمره زبان بالایی ندارد. بخش عمده آموزش در کالج ها به صورت عملی و کاربردی است و دروس تئوری به میزان کمتری تدریس می شود.

کالج ها با برگزاری دوره های کارآموزی و عملی مانند: ارائه مباحث علمی و تئوری با کیفیت بالا، برگزاری کلاس های زبان حرفه ای، ارائه ی دوره های کاربردی مفید جهت فعالیت در صنعت، محیطی آموزشی و سودمند را برای متقاضیان فراهم کرده است. دوره های کارورزی در حین تحصیل باعث می شود متقاضی ارتباط خود را با افراد متخصص در زمینه کاری رشته خود حفظ نماید و فرصت های شغلی بسیاری را بدست آورد.

انتقال واحدهای درسی بین کالج های کاناداو دانشگاه های این کشور

افرادی که در کالج های کانادا تحصیلات خود را گذرانده اند قادر هستند بر اساس معدل کسب کرده و مطابق بودن رشته تحصیلی، واحد های درسی خود را به کالج دیگر و یا دانشگاه انتقال دهند و به این صورت واحد های خود را معادل سازی نمایند. در واقع یکی دیگر از مزیت های کالج ها این است که دانشجو با تحصیل در این دوره ها فرصتی طلایی در اختیار خواهد داشت تا در فضایی با رقابت کمتر و کارآمدی بالاتر به تقویت زبان و فراگیری پایه هایه دروس بپردازد و بعد از آن تحصیل خود را در دانشگاه و یا کالج دیگر ادامه دهد.

انتخاب بهترین کالج های کانادا مطابق با شرایط هر فرد و آینده تحصیلی و کاری متقاضی امری حساس و سرنوشت ساز می باشد. متقاضی از این طریق قادر به دریافت اقامت دائم کانادا می شود و باید اطمینان حاصل نماید کالج هایی که اجازه کار بعد از تحصیل را برای او فراهم می کنند را گزینش کند.

تحصیل در کالج های کانادا

درخواست برای تحصیل در کالج های کانادا معمولاً شامل انجام تست های استاندارد، نوشتن اظهارات شخصی، جمع آوری توصیه نامه ها و پر کردن درخواست ها است. درخواست برای تجربه تحصیل در کالج های کانادا در ابتدا می تواند پروسه ای طاقت فرسا به نظر برسد. خوشبختانه، این فرآیند به طورکلی در اکثر کالج ها استاندارد است. شکستن این فرآیند می تواند تصویر ذهنی واضح تری ازآنچه که باید انجام دهید و چه زمانی انجام دهید به شما ارائه دهد.

در ا دامه این مقاله راهنمای و تفکیک گام به گام کارهایی که برای درخواست در کالج باید انجام دهید، آمده است.

شرایط سنی برای تحصیل در کالج کانادا

همانطور که گفته شده، برخلاف قانون کار در کانادا، هیچ محدودیت و شرایط سنی برای تحصیل در کالج کانادا وجود ندارد. تا آنجایی که متقاضی تهدیدی برای کشور محسوب نشود، محدودیت سنی وجود ندارد اما مدارک متقاضی باید قانع کننده باشند و اثبات نمایند که متقاضی پس از اتمام برنامه به کشور خود باز خواهد گشت.

الزامات درخواست تحصیل در کالج های کانادا

نمرات استاندارد شده: بسیاری از کالج ها برای پذیرش دانشجو نیاز به تأیید نمرات دبیرستان دارند. کارنامه دبیرستان متقاضی تحصیل در کالج های کانادا، دوره های گذرانده شده و نمرات، معدل مجموع دروس، آزمون های موضوعی حضور در مدرسه را نشان می دهد. کالج ها از این اطلاعات برای تعیین اینکه آیا شرایط متقاضی واحد شرایط پذیرش هست یا خیر استفاده می کنند..

توصیه نامه: بسیاری از کالج ها به دو یا سه توصیه نامه از بزرگ سالان مورد اعتماد در زندگی متقاضی نیاز دارند. این فراد معمولاً شامل معلمان یا مشاوران اخیر می شوند.

اظهارات و مقالات شخصی: کالج های کانادا می خواهند فراتر از نمرات و نمرات آزمون شما را در نظر بگیرند. بیانیه شخصی و مقالات دیگر به شما این فرصت را می دهد تا تصویری گردتر از شخصیت خود را نشان دهید.

ریزنمرات تحصیلی: ریزنمرات متقاضی از دبیرستان و سایر مؤسسات دانشگاهی که ممکن است در آن ثبت نام نموده باشد مانند کالج محلی، کالج هایی را که در چه کلاس هایی شرکت نموده و نمرات وی را نشان می دهد.

درخواست: معمولاً باید برای هر مدرسه درخواستی را پر شود که اطلاعاتی مانند لیستی از فعالیت های فوق برنامه و اطلاعات والدین یا قیم قانونی را در بر می گیرد.

طلاعات مالی: برخی از کالج های کانادا اطلاعاتی در مورد وضعیت مالی خانواده متقاضی درخواست می کنند تا بررسی شود که آیا وی واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا هست یا خیر. مهلت برای اطلاعات مالی ممکن است بیشتر از مهلت درخواست باشد.

فرآیند گام به گام درخواست ثبت نام در کالج

ایده خوبی است که فرآیند درخواست تحصیل در رشته های تحصیلی در کالج های کانادا را چند ماه قبل از مهلت درخواست شروع کنید، به خصوص اگر تعهدات دیگری مانند مدرسه یا محل کار دارید. بسیاری از دانش آموزان دبیرستانی درخواست های خود را در تابستان قبل از سال آخر یا پاییز سال آخر شروع می کنند. اگر آزمون های استاندارد را در نظر بگیرید، این فرآیند می تواند در سال اول شما شروع شود.

1. از مدت زمان مهلت درخواست مطلع باشید

در همان ابتدای فرآیند درخواست  برای کالج های کانادا، لازم نیست دقیقاً بدانید کجا می خواهید بروید. اما داشتن حسی از زمان ارائه درخواست برای کالج هایی که در نظر دارید مفید خواهد بود. فهرستی از ضرب الاجل ها برای مدارسی که به آنها علاقه دارید تهیه کنید و آن را در طول فرآیند در دسترس داشته باشید. بسیاری از مدارس مهلت های اوایل ژانویه دارند.

2. لیست فعالیت ها

این لیست باید شامل تمام فعالیت های فوق برنامه باشد که در طول دبیرستان در آنها شرکت کرده اید. وب سایت هایی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند تا یک رزومه حرفه ای برای ارسال همراه با درخواست خود تهیه کنید.

3. اظهارات شخصی خود را شروع کنید.

کالج های کانادا معمولاً یک یا چند بیانیه یا مقاله شخصی می خواهند. اینها فرصت هایی برای شما هستند تا بتوانید فراتر از نمرات و نمرات آزمون خود را به دیگران منتقل کنید. اگر از طریق برنامه مشترک درخواست می دهید، احتمالاً می توانید از یک بیانیه شخصی برای چندین مدرسه استفاده کنید. برخی از مدارس ممکن است درخواست مقاله دیگری داشته باشند که باید علاوه بر درخواست برنامه مشترک (Common App) به آن پاسخ دهید.

4. درخواست توصیه نامه

چند ماه قبل از مهلت درخواست خود به کالج های کانادا به سراغ توصیه نامه بروید. چرا که معلمان ممکن است در پایان سال زیر درخواست های توصیه نامه غرق شوند. باید به آنها زمان زیادی بدهید تا نامه را آماده کنند و هر اطلاعاتی را که نیاز دارند از شما جمع آوری کنند. معلمان ممکن است معدل شما، یک کپی از رونوشت یا شاید حتی پیش نویس بیانیه شخصی شما را بخواهند. این ها اطلاعاتی که می توانند برای شناخت نقاط قوت و انگیزه های شما از آنها استفاده کنند.

5. ریزنمرات خود را ارسال کنید.

بیشتر کالج های گانادا به ریزنمرات رسمی مدرسه نیاز دارند تا ببینند عملکرد شما در محیط های دانشگاهی چگونه است. این شامل ریزنمرات دبیرستان شما و همچنین ریزنمرات سایر مؤسسات دانشگاهی است که ممکن است در آن شرکت کرده باشید، مانند کالج محلی.

اگر هنوز در دبیرستان هستید، به مشاور راهنمایی خود مراجعه کنید تا درخواست ارسال ریزنمرات دبیرستان خود را به کالج هایی که درخواست می دهید ارسال کنید. اگر قبلاً از دبیرستان فارغ التحصیل شده اید، معمولاً باید فرم درخواست رونوشت را به صورت آنلاین یا حضوری پر کنید. برای راهنمایی با مدرسه یا منطقه مدرسه قبلی خود تماس بگیرید.

اگر در کالج محلی هستید، با مشاور یا دفتر ثبت نام خود تماس بگیرید تا رونوشت رسمی را به دانشگاه هایی که برای آنها درخواست می دهید ارسال کنید. مدارس عموماً اعلام می کنند که چه تاریخی باید آنها را به صورت الکترونیکی ارسال کنید یا در چه تاریخی باید آنها را مهر پست کنید.

6. درخواست خود را پر کنید.

فراموش نکنید که برای پر کردن فرم خود زمان بگذارید. این برنامه ممکن است اطلاعات کلی مانند فعالیت های فوق برنامه، اطلاعات والدین یا قیم قانونی، و هر افتخاری را که دریافت کرده اید، درخواست کند. شاید هم شامل سؤالاتی باشد که نیاز به تفکر دارند، مانند فهرستی از کتاب های موردعلاقه تان، یا بخشی که می توانید برای توضیح هرگونه افت در نمره خود انتخاب کنید.

7. درخواست خود را دوباره بررسی و ارسال کنید.

هنگامی که مهلت درخواست نزدیک می شود فرم درخواست را دوباره بررسی کنید تا ببینید آیا همه چیزهایی که نیاز دارید آپلود شده یا ارسال شده است. ارسال یک برنامه به طورکلی نیاز به هزینه دارد که معمولاً بین 50 تا 90 دلار برای هر درخواست متغیر است.

با توجه به اهمیت این موضوع، دریافت مشاوره صحیح و دقیق در این زمینه برای رسیدن هر چه سریع تر شما به هدفتان امری ضروری می باشد. مشاورین ایلیا با ارائه ی مشاوره ای حرفه ای و تخصصی در این زمینه شما را برای دستیابی به این هدف یاری می کنند.

علیرضا

مهاجرت آنلاین یک جستجوگر هوشمند مطالب مهاجرتی است که با هدف آسان شدن دسترسی کاربران به محتوی مفید معتبرترین سایت‌های مهاجرتی کشور راه اندازی شده است. تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به سایت مرجع دریافت کننده مطلب میباشد.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *