آلمان یکی از کشورهای پیشرفته جهان میباشد که هر ساله متقاضیان زیادی برای دریافت انواع  ویزا های ارائه شده از سوی این کشور، اقدام میکنند. ویزا های کاری، تحصیلی ، سرمایه گذاری، ازدواج و …مهمترین آنها می باشند. تحصیل در این کشوریکی از موقعیت های خوب برای هر فرد به شمار می آید، زیرا تحصیل در این کشور علاوه بر اینکه رایگان است، سطح بسیار بالایی نیز دارد.

ویزا های تحصیلی مختلفی برای دانشگاه های این کشور وجود دارد که متقاضیان دارای شرایط می توانند که اقدام به دریافت هر یک از آنها کنند. عمده ترین تفاوت بین این ویزاها در مدت زمان تحصیل شما می باشد .

یکی دیگر از مزیت های خوب تحصیل در این کشور، این است که بعد از تحصیل موقعیت های شغلی زیادی وجود دارد و افراد بعد از فارغ التحصیلی می توانند که در حوزه های مربوط به رشته خود مشغول به کار شوند و ویزای خود را از تحصیلی به ویزای کاری تغییر دهند.البته برای اینکه بتوانید به راحتی بعد از تحصیل کار پیدا کنید، نیازمند دارا بودن شرایطی هستید، در صورتی  که شما این شرایط را داشته باشید خیلی راحت تر می توانید که کار پیدا کنید.

در این مقاله قصد داریم که  به بررسی شرایط کار پس از تحصیل در کشور آلمان بپردازیم واطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار دهیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

اطلاعات کلی درباره کار پس از تحصیل در آلمان

Work after studying in Germany

با توجه به ملیت شما، شرایط کاری بعد از تحصیل متفاوت است،به عبارت دیگر با توجه به کشوری که اصلیت شما به آن جا باز میگردد، شرایط کاری شما در این کشور متفاوت است .

شرایط کار پس از تحصیل در آلمان برای شهروندان اتحادیه اروپا و خارج از آن متفاوت بوده و به‌صورت زیر است:

افرادی که ملیتی اروپایی دارند: در صورتی که شما در یکی از دانشگاه های کشور آلمان تحصیل کنید و عضو یکی از کشور اتحادیه اروپا باشید ، بدون نیاز به هیچ گونه مجوز کاری بعد از فارغ التحصیلی می توانید که در این کشور شروع به کار کنید، به عبارت دیگر می توان گفت که دید کشور آلمان به افراد اروپایی همانند خود شهروندان آلمان است و تفاوت های زیادی بین آنها وجود ندارد و افراد می توانند که بلافاصله بعد از تمام شدن تحصیل خود، کار مناسب را یافته و مشغول شوند .

شرایط کاری برای افراد غیر اروپایی :  شرایط برای افرادی که شهروندی کشور های اروپایی را ندارند، کمی متفاوت و پیچیده تر است و نیاز می باشد که مجوز و مدارکی را داشته باشید. برای افرادی که در کشور ایران به دنیا آمده اند و شهروند ایرانی به شمار می آیند نیز چون خارج از اروپا می باشد،  این شرایط باید برقرار باشد  .

اولین مورد این است که افراد باید بلافاصله بعد از تمام شدن دوره تحصیلی خود اقدام به تمدید ویزای خود به مدت ۱۸ ماه کنند تا در این بازه زمانی بتوانند که کار مناسب برای خود را پیدا کنند. بلافاصله بعد از اخرین امتحان شما مدت ۱۸ ماه آغاز می شود، پس بهتر است برای اینکه به مشکل نخورید، از ترم های اخر خود شروع به پیدا کردن کاری مناسب برای خود و مرتبط با رشته خود باشید. همچنین در این۱۸ ماه شما برای اینکه مخارج خود را تامین کنید می توانید کار هایی که مرتبط با رشته شما نیستند را نیز انجام دهید و محدودیتی در این زمینه ندارید .

برای اینکه بتوانید اقامت خود را به مدت ۱۸ ماه بعد از تمام شدن دوره تحصیلی خود تمدید کنید، نیازمند مدارک زیر می باشید :

  • گذرنامه یا پاسپورت خود را باید به همراه داشته باشید .
  • گواهی و مدرک پایان دوره تحصیلی خود را که از یکی از دانشگاه های آلمان دریافت کرده اید .
  • مدارک مربوط به بیمه درمانی شما.
  • مدارک لازم برای اثبات اینکه شما تمکن مالی را برای ادامه زندگی در این کشور دارید .

پیدا کردن کار در آلمان

همان طور که می دانید کشور آلمان یکی از قوی ترین اقتصاد های دنیا می باشد و وضعیت صنعت در این کشور بسیار خوب است و بسیاری از برند های مطرح دنیا در زمینه های مختلف صنعتی در این کشور قرار دارد. از نظر علوم سیاسی ، ورزش ،‌ بهداشت و پزشکی ، هنر ، مهندسی و … نیز آلمان در رتبه های بالا در سطح جهان قرار دارد، به همین دلیل موقعیت های شغلی بسیار زیادی جهت کار پس از تحصیل در این کشور وجود دارد.

به عبارت دیگر در صورتی که شما مدارک دانشگاهی خود را با نمره های مطلوب دریافت کنید و مهارت های لازم برای اشتغال در رشته خود را نیز کسب کنید، به راحتی می توانید که بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه، کار مناسب خود را پیدا کنید. همچنین در زمان تحصیل نیز کارهای پاره وقت مختلف زیادی وجود دارد که برای تامین مخارج زندگی خود می توانیدانجام دهید، البته دانشگاه شما را در ساعت کاری محدود می کند و فقط اجازه چند ساعت مشخص کار در هفته را به شما می دهد ( در مدت ۱۸ ماه بعد از تحصیل  محدودیتی وجود ندارد ).

کار در آلمان

بعد از فارغ التحصیلی شما مدت ۱۸ ماه می توانید به منظور یافتن شغل اقامت خود را تمدید کنید. در این بازه زمانی باید که شرکت ها و موقعیت های شغلی مناسب خود را بیابید و با استفاده از راه های ارتباطی همانند ایمیل، وب سایت ها و یا صحبت به صورت حضوری تلاش کنید که استخدام شوید.

در صورتی که شهروند کشور های اروپایی نیستید و در این ۱۸ ماه فرصت نیز موفق نشوید که شغل مناسب خود را بیابید، باید که از آلمان خارج شوید، زیرا دیگر مدت زمان اقامت شما تمدید نمی شود، به همین دلیل از همان ترم های آخر تحصیل خود اقدام به پیدا کردن شغلی مناسب برای خود باشید.

دریافت بلوکارت برای کار در آلمان

کارت آبی یا بلوکارت، کارتی می باشد که به افراد غیر اروپایی تعلق می گیرد و به آنها این اجازه را می دهد که به مدت چهار سال یا کمتر در کشور های اروپایی اقامت داشته باشند و در حوزه ای مشغول به کار شوند . همچنین افراد خارجی می توانند در صورت داشتن تحصیلات عالی و همچنینیک قرارداد کاری حداقل یک ساله، اقدام به دریافت این کار کنند.

برخی از مهم ترین مدارکی که برای دریافت این کارت شما نیاز دارید، عبارت است از :

  • تمامی افرادی که متقاضی دریافت این کارت هستند باید که در یکی از دانشگاه های دارای اعتبار نزد کشور آلمان تحصیل کرده باشند و مدرک فارغ التحصیلی داشته باشند، در غیر این صورت رد خواهند شد.
  • فردی که می خواهد برای دریافت بلوکارت اقدام کند، باید که یک قرارداد کاری دارای حداقل یک سال اعتبار را ارائه کند.
  • حقوق دریافتی فرد در شرکت استخدام شده باید حداقل ۵۶,۴۰۰یورو در سال یا۴۷۰۰یورو در ماه باشد، همچنین افرادی که در حوزه های مرتبط با رشته های تحصیلی خود همانند ریاضیات ، مهندسی، علوم پایه ، رشته های ای تی ، پزشکی و … می خواهند که کار کنند نیز  باید دارای حقوقی حداقل ۴۳,۹۹۲یورو در سال یا۳,۶۶۶یورو در ماه باشند، در غیر این صورت قرارداد آنها برای دریافت بلو کارت قابل قبول نخواهد بود.

جهت آشنایی با شرایط اقامت در کشور آلمان به مقاله اقامت آلمان مراجعه نمایید.

دریافت اقامت دائم و شهروندی آلمان

یکی از سوال های مهمی که افراد در ذهن خود دارند این است که آیا می توان با پیدا کردن شغل بعد از فارغ التحصیل شدن، اقامت دائمی کشور آلمان یا همان شهروندی آن را دریافت کرد یا خیر ؟

پاسخ این سوال بله است، البته شما برای این کار باید که حتما مدارک و شرایط  لازم را داشته باشید، دو مورد از مهم ترین این موارد عبارت است از :

  • شما باید که حداقل به مدت ۳۳ ماه در موقعیت های شغلی مرتبط با رشته خود کار کرده باشید و بیمه تأمین اجتماعی را نیز پرداخت کرده باشید.
  • سطح زبان شما باید که در حد B1 باشد .

توجه کنید که شما فقط بعد از اینکه حداقل هشت سال به صورت دائم در کشور آلمان زندگی کردید، می توانید که اقدام به دریافت شهروندی آن کنید.

پیدا کردن کار در آلمان

پیدا کردن کار در آلمان پس از بازگشت به کشور خود

در برخی مواقع افراد بعد از اینکه از دانشگاه های آلمان فارغ التحصیل می شوند به کشور خود بازمیگردند، در این موارد نیز این شانس وجود دارد که افراد شغل مناسب خود را در آلمان پیدا کنند، به این صورت که بعد از اینکه شغلی پیدا کردند می توانند برای دریافت اقامت کاری آلمان اقدام کنند.

همچنین در صورتی که از راه دور نتوانید کاری پیدا کنید، می توانید اقدام به دریافت ویزای درخواست شغل یا پیدا کردن کار را دهید و براییک دوره شش‌ماهه وارد این کشور شوید. توجه کنید که در این دوره شش ماهه اجازه کار در این کشور را ندارید، مگر اینکه زودتر از تمام شدن این بازه شغل خود را پیدا کنید و ویزای خود را به ویزای کاری تغیر دهید .

در این مقاله سعی کردیم که به صورت خلاصه و مفید در رابطه با کار پس از تحصیل در آلمان صحبت کنیم و برخی از مهم ترین ابهامات موجود در این زمینه را مورد بررسی قرار دهیم. به طور چکیده، شما پس از تمام شدن تحصیل خود ۱۸ ماه وقت دارید که کاری برای خود پیدا کنید و در این بازه زمانی به شما اجازه داده می شود که برای اینکه هزینه های زندگی خود را تامین کنید، هر کار پاره وقتی را انجام دهید. اگر بعد از فارغ التحصیلی به کشور خود بازگردید و ویزای خود را به مدت ۱۸ ماه تمدید نکنید و با استفاده از ویزای جستجوی کار که شش ماه اعتبار دارد وارد کشور آلمان شوید، اجازه کار نخواهید داشت.

نتیجه گیری

یکی از دغدغه های افرادی که قصد ادامه تحصیل  در کشور آلمان را دارند ، این است که آیا پس از تمام شدن دوران تحصیل خود می توانند در این کشور کار پیدا کنند یا خیر؟به طور کلی همان طور که بار ها در این مقاله اشاره کردیم ، کشور آلمان دارای موقعیت های شغلی زیادی می باشد که فارغ التحصیلان می توانند که در رشته های مربوط به خود مشغول شوند، اما شرایط پیدا کردن کار برای همه فارغ التحصیلان یکسان نیست.

در صورتی که در این کشور تحصیل  می کنید و همچنین شهروند کشور های غیر اروپایی هستید، باید که در طی دوران ۱۸ ماهه پس از پایان تحصیل خود کار مناسب با شرایط تعیین شده را پیدا کنید ، در این مقاله تمامی شرایط لازم را بیان کردیم و همچنین  سعی کردیم که به صورت خلاصه و مفید در رابطه با شرایط کار پس از تحصیل در کشور آلمان صحبت کنیم تا شما بیشتر در این رابطه اطلاعات داشته باشید،  پس اگر هنوز ابهامی دارید پیشنهاد میشود بار دیگر با دقت بیشتری مطلب را مطالعه کنید.

به این مطلب امتیاز دهید!

مطلب کار پس از تحصیل در آلمان برای اولین بار در موسسه مهاجرتی آریانا پارس منتشر شده است.

آریاناپارس

مهاجرت آنلاین یک جستجوگر هوشمند مطالب مهاجرتی است که با هدف آسان شدن دسترسی کاربران به محتوی مفید معتبرترین سایت‌های مهاجرتی کشور راه اندازی شده است. تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به سایت مرجع دریافت کننده مطلب میباشد.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *