آشنایی با مالیات ها در کانادا

مالیات در کانادا به عنوان یکی از منابع درآمدی دولت به حساب می آید. کشور کانادا با دریافت مالیات از مردم از روش های مختلف، امکانات بسیاری را در اختیار مردم این کشور قرار می دهد. انواع مالیات در کشور کانادا وجود دارد که در ادامه این مقاله به آنها اشاره می شود. از معمول ترین مالیات های کانادا می توان به مالیات بر درآمد اشاره کرد. هر فردی که در کشور کانادا مشغول به کار می باشد، موظف به پرداخت این مالیات است.

مالیات در کانادا

قوانین مالیاتی کانادا

حقوق، دستمزد، کارمزد و حق الزحمه مشمول مالیات در کشور کانادا می شود. یکی از مهم ترین نکات در خصوص قوانین مالیاتی در کانادا، ثبات میزان مالیات در این کشور می باشد. از سال ۲۰۱۱ میلادی، میزان مالیات فدرال در این کشور ثابت است. در خصوص سایر مالیات های موجود در کشور کانادا که در بخش بعد مورد بررسی قرار می گیرند، نوع پرداخت متناسب با زمان و مکان متغیر می باشد.

طبق قوانین مالیاتی کشور کانادا، افراد در تاریخ ۳۰ آوریل موظف به پرداخت مالیات سالانه خود می باشند. برای پرداخت مالیات افراد می بایست فرم اظهارنامه مالیاتی را پر نمایند، توجه داشته باشید صداقت و ارائه گزارش مالی دقیق در ارتباط با درآمد یکساله افراد بسیار مهم خواهد بود. پس از تکمیل اظهارنامه مالیاتی و ارائه مدارک مالی نرخ مالیات سالیانه افراد محاسبه می شود و فرد قادر خواهد بود با پرداخت مبلغ مورد نظر به اداره مالیات ایالت مورد نظر تسویه حساب مالیاتی را دریافت نماید.

همچنین بخوانید : مهاجرت تحصیلی به کانادا

انواع مالیات ها در کانادا

در کانادا انواع مختلف مالیات وجود دارد از جمله مالیات بر درآمد، فروش، دارایی و مالیات شرکت ها. مالیات بر درآمد در کانادا بیشترین درآمد دولت فدرال را تشکیل می دهد. در واقع، تقریباً نیمی از بودجه دولت فدرال را تأمین می کند. هم مالیات شرکت و هم مالیات فروش حدود پانزده درصد از درآمد دولت فدرال را تشکیل می دهند. در ادامه به انواع مالیات ها در کانادا اشاره شده است.

سیستم مالیات بر درآمد

مالیات کانادا براساس اقامت شما است و از اول ژانویه تا ۳۱ دسامبر ادامه دارد. اگر در کانادا اقامت دارید باید هر سال حداکثر تا تاریخ ۳۰ آوریل اظهارنامه مالیاتی ارائه دهید. شما باید درامدی که هم در داخل و هم در خارج از کانادا بدست آورده اید را وارد نمایید. اگر در خارج از کبک زندگی می کنید باید یک اظهارنامه مالیاتی که شامل مالیات های استانی و فدرال است، ارائه نمایید. اگر در کبک زندگی می کنید، دو برگه به ​​طور جداگانه برای مالیات فدرال و استان ثبت می کنید. مشابه سایر کشورها، مالیات بر درآمد در کانادا پیش رونده است. این بدان معناست که هرچه درآمد بیشتری کسب کنید، مالیات بیشتری نیز پرداخت خواهید کرد.

سیستم مالیات بر املاک

اگر خانه ای در کانادا دارید، باید مالیات ملک آن را پرداخت کنید. مشابه سایر برنامه های مالیاتی در کانادا، مبلغی که پرداخت می کنید بسته به مکان متفاوت خواهد بود. مالیات بر دارایی در سطح محلی و در هر ایالت اخذ می شود. مالیات بر دارایی خدمات مختلفی از جمله آب، برف روبی، جمع آوری زباله، پلیس و حفاظت از آتش را شامل می شود.

سیستم مالیات شرکت ها

شرکت های بزرگ در کانادا، از جمله شرکت های خصوصی و غیرفعال، هم از سود و هم از سرمایه مالیات می پردازند. مالیات شرکت ها در سطح فدرال و همچنین استانی دریافت می شود. بنابراین نرخ مالیات شرکت ها نه تنها از نظر نوع و اندازه شرکت، بلکه از نظر استان فعالیت نیز متفاوت است.

سیستم مالیات فروش

همچنین از مصرف بیشتر کالاهای مصرفی و خدمات از کانادایی ها مالیات گرفته می شود. مالیات کالاها و خدمات دولت فدرال (GST) و مالیات فروش استانی (PST) دولت های استانی هر دو در اکثر کالاها و خدمات مصرفی در کانادا اعمال می شوند. در بعضی از استان ها، GST و PST با هم ترکیب می شوند و مالیات فروش هماهنگ (HST) تشکیل می دهند.

 در استان های دیگر، PST وجود ندارد. از آنجا که هر دو دولت فدرال و استانی مالیات فروش را دریافت می کنند، نرخ مالیات برای هر کالای مصرفی یا خدمات ممکن است بسته به استان متفاوت باشد.

نکته ای که بسیاری از افراد هنگام ورود به کانادا برای اولین بار تکان دهنده یا گیج کننده می دانند قیمت کالای هنگام پرداخت است. زیرا در کانادا برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر، مالیات فروش معمولاً در قیمت تبلیغاتی لحاظ نمی شود.متناسب با استان و نوع کالا یا خدمات، مصرف کنندگان می توانند در حدود پنج تا پانزده درصد بیشتر از قیمت ذکر شده در مالیات پرداخت نمایند.

مالیات کشور کانادا

مالیات انتقال زمین

همه استانها و مناطق از خریدار ملک در محدوده خود مالیات انتقال زمین یا هزینه ثبت نام می گیرند. این عوارض به صورت درصدی، در بیشتر موارد در مقیاس کشویی، از قیمت فروش یا ارزش ارزیابی شده ملک فروخته شده بیان می شود و به طور کلی در زمان ثبت عنوان ملک قابل پرداخت است. نرخ ها به طور کلی از ۰٫۰۲٪ تا ۵٪ متناسب با ایالت مورد نظر متغیر است، اما اگر خریدار غیر مقیم باشد ممکن است، مالیات بیشتری را پرداخت نماید.

همچنین بخوانید : مهاجرت کاری به کانادا

نحوه محاسبه مالیات ها در کانادا

نحوه محاسبات مالیات در کانادا به توع مالیات وابسطه است. از همین رو انواع مالیات دارای یک سیست مجزا برای محاسبه می باشند. به طور مثال مالیات بر درآمد متناسب با میزان درآمد افراد و ایالتی که در آن زندگی می کنند، بستگی دارد. در این خصوص در ادامه مقاله به مالیات بر درآمد اشاره شده است.

در خصوص ما بقی مالیات های موجود در کانادا همانند مالیات بر شرکت، مالیات خرید و مالیات ملک، شرایط متفاوت می باشد. مالیات بر شرکت کتناسب با میزان درآمد شرکت محاسبه می گردد. مالیات ها در این بخش بین ۱۰ تا ۳۳ درصد محاسبه می گردد.

مالیات بر ملک متناسب با ایالت متفاوت می باشد. این میزان مالیات در میان کمترین نرخ های مالیات در کانادا قرار دارد. میزان مالیات در این بخش به زیر ۱ درصد می رسد. این میزان کمترین نرخ مالیات در کل دنیاست. از همین رو افراد فقط میزان هزینه واقعی را برای خرید ملک در کانادا پرداخت می نمایند.

مقایسه مالیات ها بر میزان درآمد افراد در کانادا

مالیات بر درآمد افراد در کشور کانادا را می توان به دو دسته؛ مالیات فدرال و استانی دسته بندی کرد. شرایط مالیات متناسب با ایالت مورد نظر، متفاوت می باشد. لازم به ذکر است که میزان مالیات متناسب با حقوق دریافتی افراد تعیین می گردد. در ادامه به میزان مالیات های کانادا اشاره می شود.

مالیات بر درآمد فدرال

مالیات بر درآمد فدرال به صورت کلی در همه ایالت های کانادا به غیر از ایالت کبک پابرجاست. از همین رو افراد پس از کسر مالیات، حقوق خود را دریافت می نمایند. مالیات بر درآمد فدرال بین ۱۵ تا ۳۳ درصد سالانه محاسبه می گردد. کشور کانادا پس از کشور آمریکا در قاره آمریکا، کمترین میزان مالیات را دریافت می نماید. در جدول زیر به میزان مالیات بر درآمد اشاره شده است.

میزان درآمد سالانه میزان مالیات
زیر ۴۹٫۰۲۰ دلار ۱۵ درصد
۴۹٫۰۲۰ الی ۹۸٫۰۴۰ دلار ۲۰٫۵ درصد
۹۸٫۰۴۰ الی ۱۵۱٫۹۷۸ دلار ۲۶ درصد
۱۵۱٫۹۷۸ الی ۲۱۶٫۵۱۱ دلار ۲۹ درصد
بالای ۲۱۶٫۵۱۱ دلار ۳۳ درصد


مالیات استانی

مالیات بر درآمد در هر ایالت کانادا مشمول قوانین به خصوصی می باشد. این بدان معناست که نمی توان یک میزان مشخصی را برای مالیات تعیین نمود. به طور مثال حداکثر مالیات در جزیره پرنش ادوارد در حدود ۱۶٫۷ درصد و در ایالت انتاریو ۱۳٫۱۶ درصد می باشد. این میزان مالیات متناسب با درآمد افراد در این ایالت ها مشخص می گردد. در حدول زیر به مالیات های موجود در برخی از ایالت های کانادا اشاره می شود. برای اطلاع از شرایط کلی مالیات استانی به سایت CIC مراجعه فرمایید.


ایالت میزان درآمد میزان ایالت استانی
انتاریو زیر ۴۵٫۱۴۲ دلار سالانه ۵٫۰۵ درصد
انتاریو بالای ۲۲۰ هزار دلار سالانه ۱۳٫۱۶ درصد
بریتیش کلمبیا زیر ۴۲٫۱۸۴ دلار سالانه ۵٫۰۶ درصد
بریتیش کلمبیا بالای ۲۲۲٫۴۲۰ دلار سالانه ۲۰٫۰۵ دلار
ساسکاچوان زیر ۴۵٫۶۷۷ دلار سالانه ۱۰٫۰۸ درصد
ساسکاچوان بالای ۱۳۰٫۵۰۶ دلار سالانه ۱۴٫۵ درصد


نتیجه گیری

مالیات به منظور ارائه خدمات به شهروندان و افراد مقیم کانادا پرداخت می گردد. کشور کانادا به عنوان یکی از برترین کشورهای دنیا برای مهاجران به شمار می رود. بسیاری از افراد به واسطه امکاناتی که دولت به افراد مقیم ارائه می دهد، این کشور را به عنوان هدف نهایی برای مهاجرت انتخاب می نمایند. از همین رو افراد از روش های مختلف از جمله ویزای تحصیلی و ویزای کار امکان ورود به کشور کانادا را خواهند داشت.

با توجه به مطالب عنوان شده، مالیات در کانادا مشمول شرایط و قوانین به خصوصی می باشد. در هر یک از ایالت های کانادا، میزان نرخ مالیات متفاوت است. مالیات بر درآمد یکی از مهم ترین منابع درآمدی دولت کانادا می باشد. این میزان مالیات به طور مشخص و با توجه به میزان حقوق تعیین می گردد. حقوق افراد پس از کسر مالیات به آنان پرداخت می گردد.در خصوص مشاغل خصوصی می بایست در تاریخ مقرر، اظهار نامه مالیاتی خود را ارائه دهند.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد به شما عزیزان توصیه می کند برای هرگونه اقدام جهت مهاجرت به خارج از کشور اطلاعات دقیق در ارتباط با شرایط زندگی، کار یا تحصیل در کشور مقصد کسب نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید!

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *