صبا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی در هلند و جزئیات ثبت نام در دانشگاه‌های هلند به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

هلند یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در اروپا است. محیطی امن و چند فرهنگی با هزینه تحصیل مقرون به صرفه ارائه شده توسط هلند، این کشور را به مقصدی جذاب برای تحصیل در خارج از کشور تبدیل کرده است. همچنین کیفیت آموزش عالی در هلند، رنکینگ دانشگاه‌ها، ارائه دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی و فضای آموزشی پویا از جمله دلایل محبوبیت کشور هلند در میان دانشجویان بین المللی است. در این مقاله بصورت کاملا تخصصی به بررسی تمام فاکتورهای تحصیل در هلند پرداخته شده است. آیا علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور در هلند هستید؟

ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم تا این روند کمی ساده تر شود. موسسه مهاجرتی صبا با ارائه مشاوره‌های کاملا تخصصی و خدمات متنوع و یک تیم پشتیبانی قوی در تلاش است تا فرآیند مهاجرت تحصیلی را برای شما تسهیل بخشد.

شرایط تحصیل در هلند

اگر دارای گواهی پایان تحصیلات معتبر هستید و واجد شرایط تحصیل در آموزش عالی در کشور خود هستید، ممکن است واجد شرایط تحصیل در آموزش عالی در هلند نیز باشید. با این حال، از شما خواسته می شود سطح زبان هلندی و یا انگلیسی خود را ثابت کنید. در برخی موارد، شما همچنین ملزم به گذراندن دوره های واجد شرایط اضافی هستید. اگر برای برنامه کارشناسی ارشد در دانشگاه هلند درخواست می دهید، باید مدرک لیسانس یا مدرک معادل آن را داشته باشید. در صورتی که متقاضی تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه هلند هستید، باید مدرک دیپلم یا کارشناسی ارشد مربوطه را داشته باشید.

اگر زبان آموزش برنامه تحصیلی یا دوره ای که درخواست داده اید هلندی باشد، باید سطح تسلط خود را به زبان هلندی ثابت کنید. شما می توانید با ارائه نتایجی که در دوره های زیر دریافت می کنید این کار را انجام دهید:

 • گواهی هلندی به عنوان زبان خارجی Certificaat Nederlands als Vreemde Taal:

می‌توانید نتایجی را که دریافت می کنید در Profiel Taalvaardigheid Hoger Onderwijs (PTHO) یا در Profiel Academische Taalvaardigheid (PAT) ارائه دهید.

 • هلندی به عنوان زبان دوم Nederlands als tweede taal (NT2)

اگر برنامه تحصیلی یا دوره شما به زبان انگلیسی تدریس می شود، باید با ارائه نتایجی که در آزمون های زیر دریافت می کنید، سطح تسلط خود را به زبان انگلیسی ثابت کنید:

 • تافل TOEFL : حداقل نمره 550 (آزمون کاغذی paper-based) یا 213 (آزمون کامپیوتری computer-based) یا 79-80 (آزمون اینترنتی Internet-based).
 • آیلتس IELTS : حداقل نمره 6

سایر آزمون ها نیز ممکن است پذیرفته شوند. بنابراین، باید سایت دانشگاه مورد نظر بررسی کنید که آیا سایر گواهی نیز پذیرفته می‌شود. به طور کلی، موسسات آموزش عالی در اروپا از دانشجویان درخواست می کنند که سطح تسلط بر زبان آموزشی معادل سطح B1/B2 را طبق مقیاس پاسپورت زبان اروپایی داشته باشند. البته باز هم تاکید می‌نماییم که وب سایت رسمی دانشگاه منتخب خود را به دقت ملاحظه کنید.

سیستم آموزشی هلند

برای کشور کوچکی مانند هلند، جهت گیری بین المللی در زمینه آموزش و پرورش در دنیای بین المللی شده ما مهم است. علاوه بر این، بیش از 95٪ از ساکنان به زبان انگلیسی صحبت می کنند و به راحتی می توانید در طول اقامت خود از نظر اجتماعی با آنها معاشرت کنید. احترام به عقاید و افکار هر فرد یک فضیلت ملی است که به بافت جامعه متنوع و متکثر هلند نیرو می بخشد. این پایه و اساس روش تدریس مورد استفاده در مؤسسات آموزشی هلند است.

سیستم آموزشی هلند بر کار گروهی تمرکز دارد و یک محیط ایده آل برای دوست یابی ایجاد می کند. سبک تدریس در هلند را می توان تعاملی و دانشجو محور توصیف کرد که توجه و آزادی لازم را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا نظرات و خلاقیت خود را در به کارگیری دانش تازه کسب شده خود توسعه دهند. با تحصیل در هلند، ذهنی باز خواهید داشت و گرایش بین المللی خود را افزایش می دهید.

هلند همچنین دارای قدمت طولانی در پذیرش دانشجویان بین المللی دارد. در اوایل سال 1950، هلند اولین کشور غیرانگلیسی زبان بود که برنامه هایی را به زبان انگلیسی ارائه کرد که مخصوصاً برای دانشجویان خارجی طراحی شده بود. اخذ مدرک دیپلم در هلند می تواند کلید موفقیت شغلی در سراسر جهان باشد. موسسات آموزش عالی هلند در مجموع 2000 برنامه تحصیلی و دوره های بین المللی را ارائه می دهند که از این تعداد 2000 به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شود. که این موضوع باعث می‌شود هلند پیشتاز در قاره اروپا باشد.

سیستم آموزش عالی هلند به دلیل کیفیت بالا از شهرت جهانی برخوردار است. تجربه نشان می دهد افرادی که در یکی از مؤسسات آموزش عالی هلند تحصیل کرده اند در سایر نقاط جهان عملکرد بسیار خوبی دارند.

تحصیلات سطح سوم در سطح فنی و حرفه‌ای (HBO، دانشگاه علوم کاربردی) و در سطح آکادمیک (WO) در دسترس است. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد در هر دو موسسه آموزشی HBO و WO در دسترس هستند، اما فقط دانشگاه‌های هلند برنامه‌های  (WO) Ph.D ارائه می‌دهند.

شاخه‌ای از آموزش عالی وجود دارد که آموزش بین المللی را در هلند (IE) ارائه می دهد که شامل دوره های پیشرفته مناسب برای دانشجویان بین المللی است. به علاوه موسسات مختلف دیگری وجود دارند که برنامه‌های بین المللی و دوره های کوتاه مدت را برای تحصیل در هلند ارائه می دهند.

می‌توانید مواردی را که برای تحصیل در هلند در دسترس است در EpNuffic (سازمان بین‌المللی‌سازی در آموزش هلند Dutch Organization for Internationalization in Education)، که شامل اطلاعات گسترده‌ای درباره سیستم دانشگاهی هلند به‌علاوه فهرست دانشگاه‌های هلند به زبان انگلیسی است، ملاحظه کنید.

دانشگاه‌های تحقیقاتی هلند

دانشگاه های تحقیقاتی هلند عمدتاً برنامه های پژوهش محور را در یک محیط دانشگاهی ارائه می دهند. با این حال، بسیاری از برنامه‌های تحصیلی نیز دارای یک بخش تخصصی هستند و اکثر فارغ التحصیلان کار خارج از جامعه تحقیقاتی پیدا می‌کنند.

همه برنامه های آموزشی در دانشگاه‌های تحقیقاتی هلند سال اول خود را با دوره های پایه‌ای به نام propedeuse شروع می کنند. Propedeuse به دانشجویان یک مقدمه کلی در مورد رشته انتخابی ارائه می دهد و پایه و اساس ادامه تخصصی بعدی را ایجاد می کند. با پیشرفت برنامه، دانشجویان آزادی بیشتری در انتخاب موضوعات خود دارند. مرحله نهایی پایان نامه بر اساس تحقیقات خود دانشجو است.

دانشگاه‌ها از نظر اندازه متفاوت هستند و بین 6000 تا 30000 دانشجو ثبت نامی دانشجو دارند. در مجموع حدود 240000 دانشجو ثبت نام می کنند.

مدت زمان برنامه‌های مطالعاتی بصورت زیر است.

 • دکتری: 4 سال
 • کارشناسی ارشد هنر(MA) : 1-3 سال
 • کارشناسی ارشد (MSc) :‌ 1-3 سال
 • لیسانس هنر (BA) : 3 سال
 • لیسانس علوم : 3 سال

دانشگاه‌های علمی کاربردی هلند

دانشگاه های علوم کاربردی (“hogescholen”) برنامه های تخصصی را ارائه می دهند که بر هنر و علوم کاربردی تمرکز دارند. بخش مهمی از برنام‌ های تحصیلی تخصصی کسب تجربه کاری عملی از طریق دوره های کارآموزی است. بزرگترین آنها بین 20000 تا 40000 دانشجو ثبت نام می‌کنند. در مجموع حدود 446000 دانشجو در برنامه‌های تخصصی ثبت نام می کنند.

دانشگاه های علمی کاربردی بیشتر از دانشگاه ها عمل گرا هستند و انواع برنامه های تمام وقت و پاره وقت را در چندین بخش ارائه می دهند. تمام برنامه‌های تخصصی از یک مرحله پایه و یک مرحله اصلی تشکیل شده و با یک پروژه و پایان نامه فردی به پایان می رسد. بخش مهم برنامه‌های تخصصی دوره کارآموزی است که از طریق آن دانشجویان تجربه عملی در موقعیت‌های کاری واقعی به دست می آورند. مدت زمان برنامه‌های تخصصی بصورت زیر است:

 • لیسانس (B) :4 سال
 • لیسانس علوم (BSc) : 4 سال
 • لیسانس هنر (BA) : 4 سال
 • ارشد (M): 1-4 سال
 • کارشناسی ارشد هنر (MA) : 1-2 سال

موسسات آموزش بین المللی در هلند

هلند بیش از 50 سال است که نوعی آموزش عالی به نام “آموزش بین المللی (IE)”  ارائه می دهد. دوره‌های IE و برنامه‌های مطالعاتی مختلفی وجود دارد که تعداد زیادی از شرکت کنندگان را جذب می کند. این دوره‌ها حتی در خارج از مرزهای هلند نیز شهرت پیدا کرده اند و شامل دوره هایی مانند مطالعات مدیریت، علوم کشاورزی، نجوم، پزشکی، مهندسی عمران و هنر می شود.

آموزش بین المللی در درجه اول برای افرادی در مقطع کارشناسی ارشد با تجربه حرفه ای قبلی است و برای دانشجویان بین المللی مناسب است. سرعت آموزش در سطح پیشرفته نسبتا فشرده است و تمام دوره ها به زبان انگلیسی برگزار می شود. این برنامه‌ها که از چند هفته تا چهار سال طول می کشد، کاملاً تمرین محور هستند و برای برآورده کردن انتظارات دانشجویانی که به دنبال دانش تخصصی هستند طراحی شده‌اند.

مؤسسات آموزش بین المللی برنامه های کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهند، اما برنامه های کارشناسی را ارائه نمی دهند. چهار موسسه بزرگ IE و تعدادی موسسه کوچکتر وجود دارد که همگی بر دوره های توسعه محور تمرکز دارند. اینها بر اساس کار در گروه های کوچک و بین فرهنگی و تبادل دانش است.

شرایط سنی تحصیل در هلند

حداقل سن برای HBO (تحصیلات عالی تخصصی higher professional education) و دانشگاه وجود ندارد. آیا قصد دارید در سطح MBO (تحصیلات متوسطه فنی و حرفه ای secondary vocational education) تحصیل کنید؟ حداقل سن برای امور مالی دانشجویی 18 سال است.

ویزای تحصیلی هلند

اگرچه دانشگاه‌ها برای ویزای تحصیلی در هلند درخواست می‌دهند، اما دانشجویان بین المللی باید شرایط اولیه خاصی را رعایت کنند تا مطمئن شوند که ویزای آنها پذیرفته خواهد شد. این موارد شامل نامه پذیرش از دانشگاه، تمکن مالی کافی، اثبات مهارت زبان هلندی یا انگلیسی با ارائه نمرات آزمون مورد نیاز برای تحصیل در هلند و حفظ عملکرد استاندارد تحصیلی در طول دوره تحصیلی است.

تمامی مدارک ارسالی باید قانونی و به زبان‌های هلندی، انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی ترجمه شده باشند. در ادامه به جزئیات بیشتری اشاره شده است.

نامه پذیرش دانشگاه برای اخذ ویزای تحصیلی هلند: دانشجویان بین المللی متقاضی دریافت اجازه اقامت باید نامه پذیرش موقت از دانشگاه یا دانشگاه علوم کاربردی هلندی داشته باشند. پذیرش باید در یک برنامه تمام وقت کارشناسی یا کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های هلند معتبر توسط NVAO یا هر آژانس اعتباربخشی خارجی دیگر باشد. دانشگاه باید در لیست ثبت حامیان رسمی دولتی ثبت شده باشد.

داشتن تمکن مالی برای ویزای تحصیلی هلند: دانشجویان بین المللی نیز باید نشان دهند که بودجه کافی برای پوشش هزینه‌های تحصیل و اقامت در هلند دارند. اداره مهاجرت هر سال حداقل مقدار مورد نیاز را اصلاح می کند. از این رو مدارکی مبنی بر اثبات تمکن مالی کافی باید هر سال برای کل دوره تحصیل ارائه شود.

حفظ عملکرد تحصیلی برای ویزای دانشجویی هلند: دانشجویان بین المللی باید در نظر داشته باشند که در صورت عدم کسب 50 درصد از کل اعتبارات مورد نیاز برای برنامه آموزشی خود، مجوز اقامت آنها تمدید نخواهد شد. این به عنوان نظارت بر پیشرفت مطالعه نیز شناخته می‌شود. عملکرد هر سال در ماه نوامبر توسط اداره مهاجرت هلند بررسی می‌شود. همچنین دانشگاه‌ها این حق را دارند که اگر احساس کنند دانشجو نمی‌تواند قبل از پایان سال به واحدهای مورد نیاز دست یابد، گزارشی را به اداره مهاجرت ارسال کنند.

تمکن مالی ویزای تحصیلی هلند چقدر است؟

دانشگاه‌های هلند یک فرم اظهارنامه ارائه می‌دهند که دانشجویان باید با اطلاعات کامل و امضا آن را ارسال کنند. دو نوع اثبات تمکن مالی مورد نیاز عبارتند از:

 • شهریه: بسته به هر دانشگاه متفاوت است
 • هزینه‌های زندگی: برابر با مقدار مورد نیاز برای هزینه‌های زندگی مانند اقامت، غذا و غیره است.

حداقل مقدار بودجه مورد نیاز برای پوشش هزینه‌های زندگی جهت اجازه اقامت در جدول زیر آمده است:

نوع درخواست هزینه ماهانه برای آموزش عالی (EUR) هزینه ماهانه برای تحصیلات فنی‌و‌حرفه‌ای (EUR)
حمایت از خود (Self Financed) 900 740
حمایت از طریق یک اسپانسر در هلند برای زوج‌ها: 2712;

برای مجرد‌ها: 2170

برای زوج‌ها: 2551;

برای مجرد‌ها: 2007

بورسیه تحصیلی هلند

دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در هلند برای پوشش هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های زندگی دانشویان بین المللی، بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی بسیار متنوعی را ارائه نموده‌اند. در ادامه به برخی از این بورسیه‌های اعطا شده از سوی دانشگاه‌ها و کالج‌ها اشاره شده است :

بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های بسیاری بصورت فول فاند یا مبالغ خاص از سوی دولت هلند، سازمان‌ها و موسسات آموزشی هلند جهت جذبدانشجویان بین‌المللی ارائه گردیده است. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره نموده‌ایم.

بورسیه تحصیلی فول فاند دولت هلند (Netherlands Government Scholarship)

بورسیه‌های دولتی هلند 2022-2023 در واقع بورسیه‌های کارشناسی ارشد و دوره‌های کوتاه مدت برای دانشجویان بین المللی است. برنامه Orange Knowledge تحت بورسیه دولت هلند، هزینه زندگی رایگان، شهریه، ویزا، بلیط سفر رفت و برگشت و بیمه درمانی را پوشش می‌دهد.

این بورسیه به دنبال ارتقای توانایی، اطلاعات و رشد عملکرد افراد و سازمان‌ها در زمینه آموزش عالی و آموزش حرفه‌ای و همچنین در سایر زمینه‌های مرتبط با موضوعات کلیدی در برنامه‌ها است. به عنوان یک برنامه جدید تحت عنوان برنامه دانش نارنجی (OKP : Orange Knowledge Programme)، برنامه‌های کمک هزینه تحصیلی هلند (NFP : Netherlands Fellowship Programs) ارائه شده‌اند. OKP توسط وزارت امور خارجه هلند آغاز شده و به طور کامل تأمین مالی می‌شود. ویژگی‌های مشخص این بورسیه بصورت زیر است:

 • مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد و دوره‌های کوتاه مدت
 • مؤسسات آموزشی: مؤسسات مختلف در هلند (می‌توانید از وبسایت Studyfinder استفاده نمایید)
 • دوره برنامه: دوره های کوتاه مدت (مدت 2 هفته تا 12 ماه) و برنامه‌های کارشناسی ارشد (مدت 12 تا 24 ماه).

بورسیه تحصیلی هلند Holland Scholarship

بورسیه تحصیلی هلند (Holland Scholarship) برای دانشجویان بین المللی خارج از منطقه اقتصادی اروپا (EEA) است که می‌خواهند دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود را در هلند بگذرانند. این بورسیه توسط وزارت آموزش، فرهنگ و علوم هلند و همچنین چندین دانشگاه تحقیقاتی هلندی و دانشگاه های علوم کاربردی تامین می شود.

مبلغ بورسیه تحصیلی 5000 یورو می باشد. این را در سال اول تحصیل خود دریافت خواهید کرد. لطفا توجه داشته باشید که این بورسیه تحصیلی فول فاند نیست. شایان ذکر است که این کمک هزینه به مدت 1 سال اعطا می شود و فقط یک بار قابل دریافت است و قابل تمدید نمی‌باشد.

بورسیه‌های تحصیلی فول فاند هلند

دولت هلند چندین بورسیه رایگان را نیز اعلام کرده است. هلند به دانشجویان بین المللی برای انتخاب هر دوره تحصیلی انتخاب آزاد می دهد. همچنین شایان ذکر است که بسیاری از دانشگاه‌ها به آیلتس و تافل نیاز ندارند. 2100 دوره برای دانشجویان در طیف گسترده‌ای از زمینه‌ها و در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، دیپلم ارائه گردیده است.

تمامی برنامه‌ها به زبان انگلیسی تدریس خواهند شد. هلند یک مکان هیجان انگیز برای ادامه تحصیلات عالی است. در مقایسه با سایر کشور‌های اروپای غربی، هزینه زندگی در هلند نسبتا پایین است. سیستم آموزشی هلند از کیفیت بالایی برخوردار است و دانشگاه‌های هلند به دلیل دوره‌ها و امکانات خوب و مدرن خود در سراسر جهان شناخته شده هستند. تمام جزئیات در ادامه آورده شده است.

 • کشور: هلند
 • مقطع تحصیلی: کارشناسی، کارشناسی ارشد
 • طول دوره تحصیلی: 4 سال، 1 سال، 2 سال
 • پوشش مالی: بودجه کامل (فول فاند)

هزینه تحصیل در هلند

در این بخش هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی و دولتی هلند به تفکیک بررسی شده است. همچنین به هزینه‌های زندگی در شهر‌های مختلف هلند نیز اشاره شده است.

هزینه شهریه برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌های دولتی هلند

برای دانشجویان بین المللی، هزینه‌های تحصیل نسبت به دانشجویان بومی  بالاتر است. البته لازم به ذکر است که هزینه‌ دوره‌های آموزشی بسته به رشته، دانشگاه و مقطع تحصیلی و طول دوره آموزشی متفاوت است. اما به طور متوسط می‌توانید انتظار داشته باشید که در دانشگاه‌های هلند مبالغ زیر را بپردازید.

 • 6000 – 15000 یورو در سال برای مدرک کارشناسی
 • 8000 – 20000 یورو در سال برای مدرک کارشناسی ارشد

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی هلند

اگر می‌خواهید در یک دانشگاه‌های خصوصی هلند ثبت نام کنید، معمولا به بودجه بیشتری نیاز خواهید داشت. برای برخی از برنامه های تحصیلی، می توانید انتظار داشته باشید که حدود 30000 یورو در سال بپردازید. همچنین رشته‌های پزشکی و رشته‌های بازرگانی از گران ترین دوره‌های آموزشی هستند.

هزینه های ماهانه دانشجویان شامل اقامت، غذا، حمل و نقل، کتاب، لباس و فعالیت های اوقات فراغت خواهد بود. برای پوشش این هزینه ها، بین 800 تا 1200 یورو در ماه نیاز دارید. در ادامه میانگین هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ دانشجویی هلند ارائه شده است :

 • شهر انشده Enschede : 650 – 920 یورو در ماه
 • شهر آیندهوون Amsterdam : 850 – 1350 یورو در ماه
 • شهر آمستردام Amsterdam : 1000 تا 1500 یورو در ماه
 • شهر دلفت Delft : 780 – 1200 یورو در ماه
 • شهر روتردام Rotterdam : 760 – 1250 یورو در ماه

بهترین دانشگاه‌های هلند

هلند با داشتن برخی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان و یکی از اولین کشورهای قاره اروپا که دوره‌های آموزش زبان انگلیسی را معرفی نموده است، به دلیل رتبه‌بندی بالای دانشکده‌های پزشکی، دانشکده‌های مهندسی، دانشکده‌های حقوق، توجه دانشجویان بین المللی بسیاری را به خود جلب کرده است. چندین مؤسسه و دانشگاه در سراسر هلند دارای رتبه های بالا و شهرت جهانی برای پژوهش و تحقیقات علمی هستند که می‌توان به دانشگاه لیدن (Leiden University)، دانشگاه اوترخت (Utrecht University)، دانشگاه واگنینگن (Wageningen University)، دانشگاه اراسموس روتردام (Erasmus University Rotterdam)، و دانشگاه فناوری آیندهوون (Eindhoven University of Technology) اشاره نمود.

دانشگاه‌ها THE Ranking (2022) Shanghai Jiao Ranking (2021) TopUniversities Ranking

 (2022)

U.S. News Ranking (2021)
Wageningen University and Research دانشگاه واگنینگن 53 101 123 83
University of Amsterdam دانشگاه آمستردام 65 101 55 40
Utrecht University دانشگاه اوترخت 69 50 110 54
Leiden University دانشگاه لیدن 71 83 112 86
Erasmus University Rotterdam دانشگاه اراسموس روتردام 72 101 179 68
Delft University of Technology (TU Delft) دانشگاه صنعتی دلفت (TU Delft) 75 151 57 172
University of Groningen دانشگاه گرونینگن 80 64 128 92
Vrije Universiteit Amsterdam Vrije Universiteit آمستردام 115 101 209 80
Maastricht University دانشگاه ماستریخت 127 201 233 189
Radboud University دانشگاه رادبود 132 101 220 103
Eindhoven University of Technology (TU/e) دانشگاه فناوری آیندهوون (TU/e) 201 301 125 349
Tilburg University دانشگاه تیلبورگ 201 601 356 490
University of Twente (UT) دانشگاه توئنته (UT) 201 401 189 390

در رتبه بندی دانشگاه‌های QS، همه دانشگاه‌های هلند در 350 دانشگاه برتر با هشت دانشگاه در بین 150 دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند. برترین دانشگاه های هلند در فهرست خود به ترتیب دانشگاه آمستردام، دانشگاه صنعتی دلفت، دانشگاه لیدن، دانشگاه اوترخت و دانشگاه گرونینگن هستند. در تمامی دانشگاه‌های هلند بیش از 40 مدرک زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تدریس می شود. با این حال، همه دانشگاه ها مدرک کارشناسی را به زبان انگلیسی در همه رشته‌ها ارائه نمی دهند. مدارک تحصیلات تکمیلی بیشتری به زبان انگلیسی در دسترس هستند.

رنکینگ دانشگاه‌های هلند

هلند تعدادی از برترین دانشگاه های جهان را در خود جای داده است. 13 دانشگاه در هلند نیز بر اساس سیستم رتبه بندی QS رتبه های برتر را کسب کرده اند. در زیر تعدادی از بهترین دانشگاه های هلند آورده شده است:

نام دانشگاه رنکینگ دانشگاه‌های جهانی THE تعداد دانشجویان بین‌المللی تمام وقت
دانشگاه صنعتی دلفت #58 4,795
دانشگاه و تحقیقات واگنینگن #59 2,915
دانشگاه آمستردام #62 4,514
دانشگاه لیدن #68 3,566
دانشگاه اراسموس روتردام #70 5,289
دانشگاه اوترخت #74 2,762
دانشگاه گرونینگن #79 5,420

تمکن مالی ویزای تحصیلی هلند چقدر است؟

دانشگاه‌های هلند یک فرم اظهارنامه ارائه می‌دهند که دانشجویان باید با اطلاعات کامل و امضا آن را ارسال کنند. دو نوع اثبات تمکن مالی مورد نیاز عبارتند از:

 • شهریه: بسته به هر دانشگاه متفاوت است
 • هزینه‌های زندگی: برابر با مقدار مورد نیاز برای هزینه‌های زندگی مانند اقامت، غذا و غیره است.

حداقل مقدار بودجه مورد نیاز برای پوشش هزینه‌های زندگی جهت اجازه اقامت در جدول زیر آمده است:

نوع درخواست هزینه ماهانه برای آموزش عالی (EUR) هزینه ماهانه برای تحصیلات فنی‌و‌حرفه‌ای (EUR)
حمایت از خود (Self Financed) 900 740
حمایت از طریق یک اسپانسر در هلند برای زوج‌ها: 2712;

برای مجرد‌ها: 2170

برای زوج‌ها: 2551;

برای مجرد‌ها: 2007

برترین کالج های MBA در هلند

 • مدرسه بازرگانی آمستردام، دانشگاه ون آمستردام – رتبه 121-131 در QS و رتبه 59 در THE
 • دانشکده مدیریت روتردام (RSM)، دانشگاه اراسموس – رتبه 25در QS و رتبه 72 در THE
 • دانشگاه گرونینگن – رتبه 83 در THE
 • دانشکده مدیریت ماستریخت رتبه 151-200 در QS و رتبه 103 در THE
 • Nyenrode Business Universiteit – تنها دانشگاه خصوصی در هلند به دلیل برنامه تجاری خود مشهور است.

برترین دانشگاه‌های مهندسی در هلند

دانشگاه علوم کاربردی HAN – کاربردهای حسگر پیشرفته HAN University of Applied Sciences – Advanced Sensor Applications
دانشگاه توئنته – مهندسی برق University of Twente – Electrical Engineering
دانشگاه علمی کاربردی HZ – مهندسی عمران HZ University of Applied Sciences – Civil Engineering
دانشگاه گرونینگن – مهندسی صنایع و مدیریت University of Groningen –  Industrial Engineering and Management
دانشگاه علوم کاربردی لاهه – مهندسی طراحی صنعتی The Hague University of Applied Sciences –  Industrial Design Engineering
دانشگاه رادبود – هوش مصنوعی Radboud University – Artificial Intelligence

طول دوره‌های آموزشی دانشگاه‌های هلند

در دانشگاه‌های تحقیقاتی و پژوهشی :

لیسانس هنر (BA) : 3 سال

لیسانس علوم (BSc) : 1-3 سال

کارشناسی ارشد هنر (MA) : 1-3 سال

کارشناسی ارشد (MSc) : 1-3 سال

لیسانس هنر (BA) : 3 سال

دکترای حرفه‌ای مهندسی (PDEng) : 2 سال

دکتری: 4 سال

LLB : 3سال

LLM : 1سال

در دانشگاه‌های علمی کاربردی:

 • Associate (Ad): 2 سال
 • لیسانس (B) [رشته تحصیلی]: 4 سال
 • کارشناسی ارشد (M) [رشته تحصیلی]: 1-4 سال
 • لیسانس علوم (BSc): 4 سال
 • لیسانس هنر (BA) : 4 سال
 • کارشناسی ارشد : (MSc) 1-2 سال
 • کارشناسی ارشد هنر: (MA) 1-2 سال
 • LLB : 4سال
 • LLM : 1 سال

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در هلند

موسسات ارائه دهنده تحصیلات عالی در هلند دارای طیف متنوعی از دوره ها برای انتخاب هستند. برخی از بهترین دوره ها در هلند برای دانشجویان بین المللی عبارتند از:

 • کشاورزی و زراعت (Agricultural)
 • هنرهای لیبرال (Liberal arts)
 • علوم (Sciences)
 • مهندسی (Engineering)
 • مد و طراحی لباس (Fashion)
 • مدیریت ورزشی (Sports Management)
 • فلسفه (Philosophy)
 • بازرگانی و امور مالی (Business and Finance)
برنامه   مدت زمان دوره تحصیلی در دانشگاه‌های تحقیقاتی مدت زمان دوره تحصیلی در دانشگاه‌های علوم کاربردی متوسط شهریه سالانه
BA Fine Arts لیسانس هنرهای زیبا 3 years 4  years 6,000 – 15,000 EUR
BSc Business Management کارشناسی مدیریت بازرگانی 3 years 4  years 6,000 – 18,000 EUR
MSc Engineering کارشناسی ارشد مهندسی 1-3 years 1-2 years 7,000 – 35,000 EUR
MSc Architecture کارشناسی ارشد معماری 1-3 years 1-2 years 8,000 – 20,000  EUR
MA Humanities کارشناسی ارشد علوم انسانی 3 years 4 years 7,000 –  35,000 EUR
LLB LLB 2 years 8.000 – 25,000 EUR
MBA MBA 1 year 9,000 – 37,000 EUR

نحوه پذیرش در دانشگاه‌های هلند

برای شروع مراحل زیر را انجام دهید :

 • یک برنامه را انتخاب کنید

سطح تحصیلی مورد نظر (لیسانس، کارشناسی ارشد، دکتری) و رشته تحصیلی خود را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که ممکن است از شما خواسته شود که در یک آزمون مهارت یا دروس زبان اضافی شرکت کنید. با انتخاب رشته ای که برای شما مناسب است شروع کنید. چه دانشجوی کارشناسی یا کارشناسی ارشد باشید، مدارک تحصیلی در رشته‌های مختلف در رشته‌ها وجود دارد.

 • مدارک را آماده کنید

از جمله مدارک اولیه ای که معمولاً برای همه دانشگاه ها همانند انگیزه نامه، توصیه نامه و نمونه کارهای قبلی (یا همان پورتفولیو) در صورت وجود مورد نیاز است. همچنین دانشگاه‌ها به مدرکی مبنی بر تکمیل مطالعات قبلی نیاز دارند. برای برآورده کردن این شرط، در صورتی که در مقطع لیسانس شروع می‌کنید، یک ریز نمرات رسمی از دبیرستان خود را به دانشگاه ارسال کنید یا اگر در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا بالاتر هستید، مدارک تحصیلی دانشگاه قبلی خود را بفرستید. همچنین مدرکی دال بر داشتن تسلط کافی بر زبان انگلیسی مورد نیاز است.

 • شرایط پذیرش خاص را بررسی کنید

بسته به دانشگاه، ممکن است مدارک خاصی مورد نیاز باشد. همیشه برای شرایط پذیرش خاص وب سایت دانشگاه مورد نظر را ملاحظه کنید. در صورت داشتن هر گونه سوال با دفتر موسسه مهاجرتی صبا می‌توانید تماس بگیرید.

 • درخواست خود را ارسال کنید

برای تحصیل در هلند، فرآیند درخواست پس از یافتن دوره تحصیلی مورد نظر شما در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نسبتاً ساده و آسان است. دانشگاه های هلند دارای دو پذیرش اصلی هستند که در از سپتامبر و در بهار از فوریه هر سال شروع می شود. برای برخی از برنامه های تحصیلی در دانشگاه های هلند، می توانید از طریق یک سیستم درخواست آنلاین Studielink درخواست دهید. Studielink به شما اجازه می دهد تا برای چهار دوره در یک زمان درخواست دهید. شما این امکان را دارید که دوره های مورد نظر خود را در هر زمانی قبل از پایان مهلت ثبت نام تغییر دهید.

 • منتظر اعلام نتایج پذیرش باشید

نتایج پذیرش اغلب تا پایان بهار اعلام می شود. دانشجویان قبل از شروع کلاس های خود باید به طور رسمی در دانشگاه ثبت نام کنند و معمولاً از شما خواسته می شود که شهریه ترم اول را پرداخت کنید. در غیر این صورت، دانشگاهی که در آن تحصیل خود را ادامه خواهید داد، نامه رسمی پذیرش، تاییدیه پذیرش برای اهداف ویزا و سایر اطلاعات عملی در مورد تحصیل در خارج از کشور در هلند را برای شما ارسال نخواهد کرد.

 • برای ویزا اقدام کنید

هنگامی که برای ثبت نام در یک موسسه آموزش عالی در هلند دعوت شدید، روند درخواست ویزا را در اسرع وقت آغاز کنید. این فرآیند ممکن است زمان ببرد و به چندین مدرک مهم نیاز دارد، بنابراین سریع‌تر اقدام کنید.

بعد از اینکه در دانشگاه پذیرفته شدید و ویزای لازم را دریافت کردید، وقت آن است که ماجراجویی خود را در هلند آغاز کنید! مطمئن شوید که هزینه زندگی در شهری که در آن اقامت خواهید داشت و بودجه شما چقدر خواهد بود را از قبل بررسی نموده‌اید. مهم نیست کجا اقامت می کنید، مناظر و جاذبه های زیادی وجود دارد که می توانید از آنها لذت ببرید.

تحصیل آنلاین در هلند

اکثر دوره ها و مطالعات مستلزم این هستند که علاوه بر یادگیری آنلاین، به طور منظم در کلاس ها شرکت کنید. اگر می‌خواهید دوره‌ای را انجام دهید که فقط آنلاین باشد، می‌توانید یک دوره آموزشی گسترده آنلاین (MOOC : Massive Online Open Course) را دنبال کنید. این یک دوره آنلاین در سطح دانشگاه است که توسط دانشگاهی در هلند ارائه می شود. بسیاری از MOOC ها در Coursera.org ارائه می شوند.

آموزش از راه دور یا آنلاین روشی از مطالعه است که به دانشجویان امکان می دهد بیشتر یا تمام یک دوره را بدون حضور در یک موسسه مستقر در دانشگاه مطالعه کنند. یادگیری از راه دور دسترسی به یادگیری را زمانی فراهم می کند که منبع اطلاعات و یادگیرندگان بر اساس زمان و مسافت یا هر دو از هم تفکیک شوند.

در طول این نوع آموزش، دانشجویان از طریق پست الکترونیکی، انجمن‌های الکترونیکی، کنفرانس‌های ویدئویی، اتاق‌های گفتگو، تابلوهای اعلانات، پیام‌رسانی فوری و سایر اشکال تعامل مبتنی بر رایانه با اساتید و سایر دانشجویان ارتباط برقرار می‌کنند.

این برنامه ها اغلب شامل یک سیستم آموزشی آنلاین و ابزارهایی برای تولید یک کلاس درس مجازی هستند. هزینه تحصیل برای آموزش از راه دور در هر موسسه‌ای و برای هر برنامه‌ای متفاوت است. مسلم است که دانشجو در هزینه های مربوط به اسکان و ایاب و ذهاب صرفه جویی می کند زیرا شما می توانید هزینه‌های جاری زندگی خود را حفظ کنید. آموزش از راه دور نیز یک راه حل عالی برای افرادی است که شغلی دارند و هنوز می خواهند با ادامه تحصیل شغل خود را توسعه دهند.

دوره‌های کوتاه مدت کاملا آنلاین بسیار مقرون به صرفه هستند و طیف گسترده ای از مهارت های منحصر به فرد را در مدت زمان کوتاهی ارائه می دهند. تاریخ های درخواست انعطاف پذیر راهی آسان برای تخصص در یک زمینه جدید بدون نیاز به تغییر برنامه کاری منظم شما را فراهم می کند. حتی برخی از دانشگاه ها دوره های کوتاه مدت آنلاین را رایگان ارائه می دهند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل

به طور کلی می‌توان گفت که مدارک زیر برای درخواست دانشگاه‌های هلند مورد نیاز است:

 • کپی پاسپورت
 • چند قطعه عکس
 • انگیزه نامه به زبان انگلیسی (باید حاوی حدود 500-800 کلمه باشد که به سوالاتی مانند چرا می خواهید در دانشگاه مورد نظر در هلند تحصیل کنید؟ پس از فارغ التحصیلی چه برنامه ای دارید؟ می‌خواهید در چه رشته‌ای در هلند تحصیل کنید؟ چرا این رشته را انتخاب کرده‌اید)
 • کپی مدارک تحصیلی متوسطه و ریز نمرات (که تمامی این مدارک باید با ترجمه رسمی انگلیسی همراه شوند)
 • رونوشتی از مدارک تحصیلی
 • ارائه مدرکی دال بر اثبات تسلط به زبان انگلیسی یا هلندی
 • ارائه رسید پرداخت هزینه درخواست (50 تا 100 یورو)

البته برخی از دانشگاه‌ها ممکن است به مدارک اضافی نیز نیاز داشته باشند :

 • رزومه یا CV (که شامل دو مرجع باشد)
 • نمونه کار مکتوب دانشگاهی

اگر می خواهید برای مدرک زبان انگلیسی درخواست دهید، نمرات آزمون‌های زبان زیر پذیرفته می‌شوند :

 • تافل iBT (TOEFL iBT)
 • آیلتس آکادمیک (IELTS Academic)
 • PTE آکادمیک (PTE Academic)
 • C1 پیشرفته (C1 Advanced)

و اگر می‌خواهید تحصیلات خود را به زبان هلندی دنبال کنید، باید امتحان متوسط TUL هلندی را پشت سر بگذارید یا دیپلم هلندی NT2-II داشته باشید. برای اطلاع از جزئیات بیشتر با مشاوران موسسه مهاجرتی صبا تماس بگیرید.

تحصیل در هلند با مدرک دیپلم

در هلند، دو مرکز تخصصی برای ارزیابی مدارک خارجی با هم کار می کنند:

 • Nuffic : سازمان هلندی برای بین المللی سازی در آموزش
 • SBB (samenwerkingsorganisatie beroepsonderwijs bedrijfsleven) : که سازمان همکاری برای آموزش حرفه‌ای، آموزش و بازار کار است.

برای اطلاع از ارزش دیپلم خود در سیستم هلندی، می توانید به وب سایت Internationale diplomawaardering IDW (ارزیابی اعتبار بین المللی) به آدرس www.idw.nl/en مراجعه کنید.

ابتدا باید با موسسه ای که قصد تحصیل در آن را دارید ارتباط برقرار کنید. آنها ترتیبی می دهند که مدرک شما ارزیابی شوند. از موسسه بپرسید که آیا هزینه‌‌ای برای ارزیابی مدارک دریافت می شود. اگر مدارک تحصیلی به درخواست یکی از مؤسسات آموزشی با یارانه منظم ارزیابی شوند، معمولاً هزینه ای دریافت نمی شود. با این حال، اگر درخواست از یک سازمان خصوصی یا شخصی باشد، هزینه دریافت می شود. از وب سایت www.nuffic.nl/en/diploma-recognition بازدید کنید. این سازمان (nuffic) می‌تواند هر مدرکی را از هر کشوری ارزیابی کند و به شما اطلاع دهد که آیا واجد شرایط تحصیل در هلند هستید یا خیر.

تحصیل در هلند بدون مدرک زبان

شما می توانید بدون آیلتس در هلند تحصیل کنید. هلند یکی از اولین کشورهایی است که برنامه های تحصیلی بین المللی را آغاز کرد که به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. این به دلیل تئوری تدریس مبتکرانه و مستقیم، که هر ساله هزاران دانشجوی بین المللی را از نقاط مختلف جهان جذب می کند، به خوبی شناخته شده است.

مرحله 1: فرآیند درخواست برای تحصیل در هلند بدون آیلتس

 • در مورد رشته ها و دانشگاه هایی در هلند که می خواهید درخواست کنید، تحقیق کنید و فهرست کوتاهی را انتخاب کنید. می‌توانید رتبه بندی دانشگاه ها در هلند و شرایط واجد شرایط بودن را در وب سایت دانشگاه بررسی کنید.
 • تمام دانشگاه‌های مرتبط را از طریق وب‌سایت‌هایشان بررسی کنید و بهترین را از نظر تحصیلی و شغلی را انتخاب کنید.
 • شما باید برای دانشگاه یا کالج‌های هلندی که انتخاب کرده‌اید به صورت آنلاین درخواست دهید.

دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در هلند بدون آیلتس:

 • دانشگاه آمستردام University of Amsterdam
 • دانشگاه و تحقیقات واگنینگن Wageningen University & Research
 • دانشگاه گرونینگن University of Groningen
 • دانشگاه لیدن Leiden University

مرحله 2: مصاحبه‌های ویدئویی با اسکایپ

هنگامی که نمایه شما انتخاب شد، ممکن است از شما خواسته شود که یک مصاحبه شخصی داشته باشید. افسران دانشگاه سعی می کنند توانایی های زبان انگلیسی شما را بفهمند. آنها همچنین در مورد اشتیاق شما برای پذیرش در دانشگاه‌ها سوال خواهند نمود. برای پذیرش در دانشگاه های هلند بدون آیلتس، باید این مصاحبه را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

مرحله 3 : هزینه‌های تحصیل در هلند

اگر مصاحبه خود را با موفقیت پشت سر بگذرانید، یک نامه تاییدیه دریافت خواهید کرد که در برنامه تحصیلی که درخواست داده‌اید توسط دانشگاه پذیرفته شده‌اید. در مرحله سوم، باید شهریه برنامه تحصیلی خود را پرداخت کنید. برای دانشجویان بین المللی، هزینه های تحصیل کمی بالاتر از دانشجویان بومی است. شما می توانید انتظار داشته باشید که سالانه 6000 تا 15000 یورو برای مدرک لیسانس و 8000 تا 20000 یورو در سال برای مدرک کارشناسی ارشد پرداخت کنید.

مرحله 4 : درخواست برای بورسیه تحصیلی بدون آیلتس

بسیاری از موسسات آموزش عالی هلند بورسیه های تحصیلی متعددی را برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در هلند ارائه می دهند. این بورسیه به دانشجویان بین المللی ارائه می شود تا آنها را تشویق به تحصیل در هلند کند. بورسیه‌های تحصیلی را می توان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در هلند اپلای کرد. شما بورسیه تحصیلی فول فاند یا بورسیه‌ای که بخشی از هزینه‌های را پوشش دهد را در هلند خواهید یافت. سیستم بورسیه تحصیلی با دانشگاه متفاوت است. بنابراین باید با دانشگاه در مورد در دسترس بودن بورسیه تحصیلی یا هرگونه کمک مالی ارائه شده توسط آنها برای برنامه تحصیلی خود بررسی کنید.

در ادامه لیست برخی از بورسیه‌های برتر در هلند بدون آیلتس ارائه شده است :

بورسیه دولتی هلند (هلند) Netherlands (Holland) Government Scholarship
بورسیه های دانشگاه ماستریخت Maastricht University Scholarships
بورسیه دانشگاه رادبود Radboud University Scholarship
بورسیه تحصیلی TU Delft Excellence هلند TU Delft Excellence Scholarship Netherlands
بورسیه تحصیلی عالی اوترخت برای دانشجویان بین المللی Utrecht Excellence Scholarships for international students

مرحله 5 : درخواست ویزای تحصیلی هلند بدون آیلتس

آیا می توانم بدون آیلتس ویزای تحصیلی هلند بگیرم؟ سوال اصلی دانشجویان بین المللی است که می خواهند بدون شرکت در آیلتس تحصیلات خود را در هلند دنبال کنند. قوانین ویزای هلند مطمئناً روز به روز سخت تر می شود. اما اگر مدرکی دال بر پذیرش دانشگاهی در هلند بدون آیلتس داشته باشید، امکان پذیر است.

 • فرم درخواست ویزا تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر
 • دو تا عکس
 • شناسنامه
 • ریز نمرات تحصیلی
 • نامه رسمی موسسه آکادمیک در هلند
 • ارائه مدارک مالی برای کل دوره تحصیل (حدود 870 یورو در ماه)
 • بیمه مسافرتی و سلامت
 • هزینه درخواست ویزا
 • فتوکپی تمام مدارک اصلی
 • اطلاعات بیومتریک
 • رزومه

اقامت در هلند پس از تحصیل

با نرخ اشتغال ثابت 78.4 درصدی، نیروی کار این کشور از 8.89 میلیون در سال 2019 به 8.94 میلیون در سال 2020 افزایش یافته است. متوسط حقوق دریافتی توسط یک کارمند در هلند نیز از 9170 یورو در سال 2016 به 10100 یورو در ماه در سال 2019 افزایش یافته است. خب می‌توانید حدس بزنید که در سال 2022 چه اتفاقاتی می‌افتد.

بیش از یک سوم دانشجویان بین المللی که برای تحصیل به هلند می‌آیند، پس از فارغ التحصیلی برای یافتن شغل در این کشور می‌مانند. در تلاش برای افزایش این نرخ ماندگاری، دولت دوره زمانی درخواست برای Zoekjaar (ویزای سال تحصیلی) را تا سه سال پس از اتمام برنامه تمدید کرده است. با این حال، در طول اقامت یک ساله مجاز از طریق Zoekjaar، دانشجویان بین‌المللی باید تا زمانی که شغلی پیدا کنند، حمایت مالی خود را ترتیب دهند. هیچ کمک مالی یا حمایتی از سوی دولت ارائه نمی‌شود.

کار در هلند پس از تحصیل

هلند خانه تعدادی از شرکت‌های چند ملیتی مانند Shell ، KPMG، فیلیپس، هاینکن و بسیاری دیگر است. علاوه بر همه این‌ها دفاتر مرکزی منطقه‌ای بیش از 3000 MNC دارد. حداکثر ساعات کاری در هلند 45 ساعت در هفته با گزینه‌های ساعت کاری انعطاف پذیر مانند چهار روز در هفته است. مهاجران با مهارت بالا همچنین از مزایای مالیاتی مانند حکم مالیاتی 30٪، مراقبت‌های بهداشتی، بازپرداخت و غیره برخوردار می‌شوند. به دست آوردن شغل در هلند پس از فارغ التحصیلی به عوامل مختلفی بستگی دارد که در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

سطح تحصیلات – هرچه سطح صلاحیت شما بالاتر باشد، فرصت‌های شغلی بهتری پیدا خواهید نمود. هلندی‌ها افرادی بسیار روشنفکر هستند که دوست دارند دانشجویان را با دانش گسترده در زمینه حرفه‌ای خود استخدام کنند. ارتقاء مدرک از کارشناسی به کارشناسی ارشد حقوق را 29 درصد افزایش می‌دهد.

رشته تحصیلی – هلند به دلیل پیشرفت‌های فنی و اقتصادی خود مشهور است. همچنین به دلیل برنامه‌های مهندسی و مدیریت خود شهرت خاصی دارد. دانشجویان این رشته‌های تحصیلی به راحتی مشغول به کار می‌شوند و همچنین در مقایسه با دانشجویان رشته‌های حقوق یا مهمانداری حقوق بهتری دریافت می‌کنند.

موقعیت مکانی – موقعیت مکانی نقش زیادی در تعداد فرصت‌های شغلی موجود برای دانشجویان دارد. شهرهای بزرگی مانند آمستردام یا لاهه که بازار بزرگ‌تری را در خود جای داده‌اند، در مقایسه با لیدن یا واگنینگن فرصت‌های شغلی بیشتری دارند.

زبان – اگرچه زبان رسمی هلند هلندی است که تقریباً کل جمعیت به آن صحبت می کنند، 90٪ تا 93٪ مردم نیز به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. با این حال دانستن زبان رسمی بدیهی است که هنگام جستجوی کار برای شما مزیتی محسوب می‌شود. دیگر زبان‌های اصلی که در هلند صحبت می‌شود آلمانی و فرانسوی هستند.

بهترین مشاغل در هلند

رشته و حرفه تخصصی متوسط حقوق ماهانه بر حسب یورو
Accounting Manager مدیر حسابداری 13,400
Administrative Assistant معاون اداری 5,670
Creative Director کارگردان خلاق 10,300
Service Advisor مشاور خدمات 12,200
Architect معمار 9,450
Bank Branch Manager مدیر شعب بانک 14,600
Business Analyst تحلیلگر کسب و کار 11,600
Construction Project Manager مدیر پروژه ساختمانی 11,700

میانگین حقوق در هلند بر اساس شهر

شهر‌های هلند متوسط حقوق ماهانه بر حسب یورو
Groningen گرونینگن 10,100
Utrecht اوترخت 10,900
Amsterdam آمستردام 11,500
Rotterdam روتردام 11,300
Eindhoven آیندهوون 10,700
Tilburg تیلبورگ 10,500

ویزای کار و مجوز اقامت پس از فارغ التحصیلی

پس از اتمام برنامه خود، می‌توانید اقامت خود در هلند را تا 12 ماه تمدید کنید. شما باید وضعیت ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهید و همچنین ممکن است نیاز به دریافت مجوز داشته باشید. نوع مجوز کار شما بستگی به سطح تحصیلات دانشگاهی شما در هلند دارد. اگر شما یک برنامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد را تکمیل گذرانده‌اید، نیازی به مجوز کار ندارید. با این حال اگر مدرک دکتری را به پایان رسانده‌اید، باید مجوز کار بگیرید.

فارغ‌التحصیلان کارشناسی:

اگر از یک موسسه آموزش عالی هلندی فارغ‌التحصیل شده‌اید یا در شرف تکمیل نمودن آن هستید، واجد شرایط یک سال جستجو (search year) یا zoekjaar هستید. شما 12 ماه فرصت خواهید داشت تا در طی این 12 ماه در هلند به دنبال کار بگردید. شما باید برای تغییر هدف اقامت در مجوز اقامت خود از سال تحصیلی (study year) به سال جستجو (search year) درخواست دهید. اگر در طول مدت سال جستجو مشغول به کار شوید، برای بقیه دوره یک ساله نیازی به مجوز کار ندارید. پس از گذر از سال جستجو، کارفرمای شما باید از طرف شما برای مجوز کار در IND درخواست دهد.

فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری:

اگر فارغ التحصیل شده‌اید یا در شرف فارغ التحصیلی از برنامه‌ای از یک دانشگاه هلندی در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری هستید، باید برای “اجازه اقامت برای مهاجران تحصیل‌کرده که جویای کار هستند residence permit for highly educated migrant seeking employment ” درخواست دهید. پس از دریافت اجازه اقامت به مدت 12 ماه اجازه اقامت در این کشور را خواهید داشت. اگر در این بازه زمانی مشغول به کار شوید، برای ادامه کار به مجوز کار نیاز دارید. البته کارفرمای شما باید از طرف شما برای مجوز کار درخواست دهد.

 مزایای تحصیل در هلند

هلند، کشور کوچکی در غرب اروپا، در دنیای آموزش جایگاه‌ خود را اثبات نموده است. در چند سال گذشته این کشور به یک مقصد محبوب برای تحصیلات عالی تبدیل شده است. هلند که به خاطر آموزش عالی با کیفیت بالا و محیط چندفرهنگی شهرت دارد، بیش از 2100 برنامه تحصیلی بین‌المللی را در طیف وسیعی از زمینه‌ها ارائه می‌دهد. در میان تمام کشورهای غیر انگلیسی زبان، هلند بیشترین تعداد برنامه‌های آموزش انگلیسی را ارائه نموده است. شهریه نسبتاً معقول برای گذراندن تحصیلات عالی در هلند یک مزیت رقابتی در برابر پیشرو‌های جهانی در آموزش مانند ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و استرالیا محسوب می‌شود. علاوه بر همه این‌ها دلایل زیادی برای تحصیل در هلند وجود دارد که در ادامه به تمام آن‌ها اشاره خواهیم نمود.

بکارگیری تکنیک‌های نوین تدریس

شیوه تدریس در کالج‌ها و دانشگاه‌های هلند دانشجو محور است. سبک تدریس هلندی بر اساس 3 ویژگی است:

 • کار گروهی
 • تعامل بین دانشجویان
 • احترام به همه نظرات

تمام برنامه‌های تحصیلی بیشتر شامل نوشتن مقاله و کار گروهی برای تجزیه و تحلیل و حل مسائل می‌باشد. معلمان به عنوان یک پشتیبان و نه یک دیکتاتور در روند آموزش عمل می‌کنند. هلند به دلیل سبک تدریس مبتنی بر کار تیمی، خودآموزی و خود انضباطی در سطح بین المللی مورد تحسین قرار گرفته است.

کالج‌ها و دانشگاه‌های هلند از نوآورترین موسسات آموزش عالی در جهان هستند. سیستم درجه بندی 10 امتیازی هلندی در هر دو آموزش عالی و متوسطه استفاده می‌شود که آن را از سایر نقاط جهان متمایز می‌کند. تحصیل در هلند نیاز به دیدی گسترده و رویکردی عملی و نوآورانه نسبت به ابتدایی‌ترین مفاهیم دارد.

مکانی ایده‌آل برای دانشجویان بین المللی

هلند شاهد افزایش تدریجی تعداد دانشجویان بین المللی ثبت نام شده بوده است. تا سال 2017 بیش از 122000 دانشجوی بین المللی در 55 دانشگاه هلند ثبت نام کرده‌ بودند. هلند یک محیط گرم و دوستانه برای دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهد.می‌توانید به راحتی حدس بزنید که تعداد دانشجویان بین‌المللی در این کشور در سال 2022 چه افزایش چشم‌گیری داشته است.

موضوعات محبوب در بین دانشجویان بین‌المللی عبارتند از:

 • اقتصاد و تجارت
 • مهندسی
 • علوم انسانی و اجتماعی

همه این دانشجویان بین المللی به هلند تنوع می‌بخشند. اکثر دانشجویان بین المللی از کشورهای زیر می‌آیند:

 • آلمان
 • چین
 • ایتالیا
 • بلژیک
 • انگلستان

هزینههای مقرون‌به‌صرفه تحصیل و زندگی

از آنجایی که بیشتر دانشگاه‌های هلند از بودجه دولتی برخوردار هستند، شهریه در مقایسه با دانشگاه‌های ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا کمتر است. متوسط ​​شهریه سالانه برای دانشجویان اتحادیه اروپا 1100 دلار و برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا 5700 دلار است. کمک‌های مالی نیز به راحتی برای دانشجویان بین المللی در دسترس است. 84 درصد از دانشجویانی که در دانشگاه‌های هلند ثبت نام کرده‌اند نوعی بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه دریافت نموده‌اند. بیش از 400 بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در کنار بورسیه‌های دانشگاه ارائه گردیده است.

هزینه زندگی در هلند بستگی به شهری دارد که دانشجو در آن زندگی می‌کند. با این حال در مقایسه با سایر شهرهای اروپایی مانند لندن، پاریس، آکسفورد و غیره همچنان هزینه‌ها پایین‌تر است. میانگین هزینه ماهانه زندگی بین 900 تا 1200دلار آمریکا است. دانشجویان بین المللی مجاز به کار پاره وقت در طول دوره تحصیلی و تمام وقت در تعطیلات بین ترم هستند. دانشجویان همچنین از مزایایی مانند تخفیف در هزینه‌های حمل و نقل، تخفیف مالیاتی (دانشجویان شاغل) و بسیاری دیگر برخوردار می‌شوند.

مدارک بین‌المللی شناخته شده و معتبر

هلند به خاطر دستاوردهای تکنولوژیکی و شاهکارهای مهندسی خود مورد تحسین قرار گرفته است. هلندی‌ها به شدت در توسعه فناوری‌های پیشرفته مانند دانشگاه‌ها سرمایه گذاری می‌کنند. 13 دانشگاه از 55 دانشگاه هلند در رتبه بندی 200 دانشگاه برتر جهان در موسسات آموزش عالی تایمز THE فهرست شده‌اند. مدرک علوم یا مدیریت از دانشگاه هلند بسیار ارزشمند است. تمامی مدارک ارائه شده در دانشگاه‌های هلند دارای اعتبار بین‌المللی هستند. این مدارک دروازه‌هایی برای فرصت‌های شغلی برای کار با بهترین شرکت‌ها و ذهن‌های جهان ارائه می‌کنند.

هلند در قلب اروپا قرار دارد:

زندگی در هلند فرصتی را برای بازدید و کاوش در سرزمین اصلی اروپا فراهم می‌کند. سفر به کشورهای اروپایی همسایه مانند آلمان، فرانسه، اسپانیا، بلژیک و بسیاری دیگر آسان و مقرون به صرفه است. برای کاوش در اروپا (به جز انگلستان) به هیچ ویزا یا مجوز اضافی به جز مجوز اقامت هلند MVV نیازی نیست. بسته به شهرهایی که در آن زندگی می‌کنید، می‌توانید با قطار، اتوبوس و هواپیما در عرض یک روز به این کشورها سفر کنید. متوسط کرایه قطار از آمستردام به برلین 45 دلار آمریکا، از آمستردام به پاریس 63 دلار آمریکا، از روتردام به بروکسل هزینه 22 دلار آمریکا است.. Airb خوابگاه، خانه و غیره به دانشجویانی که از اروپا سفر می‌کنند، اقامتگاه های مقرون به صرفه ارائه می‌دهند.

فضای بین المللی و محیط چندفرهنگی:

هلند بیش از 122000 دانشجو از 169 کشور در سراسر جهان را در خود جای داده است. شهرهای بزرگ هلند نیز مردم بسیاری از سراسر جهان را در خود جای داده‌اند. در حین تحصیل در هلند، فرهنگ‌های متنوعی را تجربه خواهید نمود و چیز‌های مختلفی خواهید آموخت. این کشور همچنین یکی از شادترین و امن‌ترین کشورهای جهان است و هلندی‌ها بسیار لیبرال هستند و همین موضوع تعامل با آن‌ها را آسان می‌کند. می‌توان در مورد هر موضوعی با این افراد تبادل نظر کرد. هلند یک کشور غیر انگلیسی زبان است و 95 درصد از مردم به انگلیسی صحبت می‌کنند، با این حال همیشه یک گزینه برای یادگیری یک زبان هلندی وجود دارد.

تحصیل در هلند به خودی خود یک تجربه منحصر به فرد است. فرد نه تنها با بهترین ذهن‌های جهان تعامل می‌کند، بلکه خود را از طریق آموزش‌های گسترده، محیط باز و چند فرهنگی و فرصت‌های سفر ارتقاء می‌دهد. همه این عوامل هلند را به یکی از بهترین مقاصد برای ادامه تحصیلات عالی برای دانشجویان از سراسر جهان تبدیل می‌کند.

سخن پایانی

هلند یک مقصد تحصیلی بین المللی در حال رشد است، که دانشگاه‌های بسیاری با رنکینگ‌های بالا دارد. همچنین هزینه‌های تحصیل نسبتا پایین و کیفیت بالای آموزش در موسسات آموزشی عالی هلند، این کشور به یک مقصد مهاجرت تحصیلی جذاب تبدیل نموده است. در حقیقت هلند یکی از مقاصد برتر برای دانشجویان بین المللی است که به دنبال تحصیل رایگان در اروپا هستند. مدارک ارائه شده توسط موسسات هلندی در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است و تعداد قابل توجهی از بورسیه‌های تحصیلی در هلند توسط کالج ها و دانشگاه های هلند و همچنین بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی توسط دولت هلند و موسسات هلند ارائه می شود. همچنین بسیاری از شرکت‌های معتبر جهانی در هلند واقع شده‌اند، از همین رو فرصت‌های شغلی بسیار خوبی در انتظار دانشجویان بین المللی خواهد بود.

موسسه مهاجرتی صبا با ارائه مشاوره‌های تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه شرایط تحصیل در هلند، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های هلند، اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی و بسیاری از موارد دیگر خواهد بود. این موسسه مهاجرتی با دانش و تخصصی که در زمینه قوانین مهاجرتی دارد و نیز ارائه خدمات متنوع و داشتن یک تیم پشتیبانی قوی در تلاش است تا مسیر مهاجرت را برای شما هموار‌تر نماید. همچنین شما می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با موسسه مهاجرتی صبا در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا هلند مکان خوبی برای تحصیل است؟

  آمستردام یکی از محبوب ترین شهرهای دانشجویی هلند است. بیش از 100000 دانشجو را در سراسر جهان در خود جای داده است.

آیا می‌توان بدون داشتن مدرک زبان در هلند تحصیل کرد؟

بله امکان اخذ پذیرش بدون مدرک آیلتس از بسیاری از دانشگاه‌های هلند وجود دارد.

آیا بدون مدرک آیلتس نیز می‌توان برای بورسیه‌های تحصیلی درخواست داد؟

بله بورسیه‌های تحصیلی متعددی برای دانشجویان بین المللی بدون مدرک آیلتس ارائه شده است.

آیا بدون داشتن مدرک زبان هم می توان برای دریافت ویزا اقدام نمود؟

بله درصورتی که نامه تایید یا پذیرش از یک موسسه آموزش عالی در هلند برای تحصیل بدون مدرک آیلتس داشته باشید، می‌تواند برای ویزا اقدام کنید.

هزینه تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی چقدر است؟

حدود 6000 – 15000 یورو در سال برای اخذ مدرک کارشناسی از دانشگاه‌های هلند مورد نیاز است.

هزینه تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد چقدر است؟

حدود 8000 – 20000 یورو در سال برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بایستی بپردازید.

متوسط هزینه‌ زندگی در هلند چقدر است؟

هزینه زندگی در هلند حدود 800 تا 1200 یورو در ماه است.

آیا می‌توان در هلند بصورت آنلاین تحصیل نمود؟

بله دوره‌های متنوعی برای تحصیل آنلاین از سوی موسسات آموزشی هلند ارائه شده است. حتی برخی از این دوره‌ها رایگان هستند.

تمام فرآیند درخواست ویزای تحصیلی هلند تقریبا چقدر طول می‌کشد؟

تقریباً 60 روز و 90 روز برای پردازش مجوزهای اقامت و mvv زمان لازم است.

بهترین دانشگاه‌های هلند کدام‌اند؟

هلند دانشگاه‌هایی با رنکینگ جهانی بسیاری دارد، که می‌توان به برخی از آن‌ها از جمله دانشگاه لیدن (Leiden University)، دانشگاه اوترخت (Utrecht University)، دانشگاه واگنینگن (Wageningen University)، دانشگاه اراسموس روتردام (Erasmus University Rotterdam) اشاره نمود.

تمکن مالی مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی هلند چقدر است؟

دانشجویان بین المللی باید نشان دهند که تمکن مالی لازم برای پوشش هزینه‌های تحصیل و اقامت در هلند دارند. اداره مهاجرت هر ساله حداقل مبلغی را را اعلام می کند. برای اطلاعات بیشتر با مشاوران موسسه مهاجرتی صبا تماس حاصل نمایید.

آیا دانشجویان بین المللی می توانند در هلند کار کنند؟

اکثر دانشجویان ترجیح می دهند در حین تحصیل در هلند کار کنند. دانشجویان بین المللی با مجوز اقامت معتبر مجاز به کار تمام وقت در ماه های ژوئن، جولای و آگوست و 16 ساعت در هفته در طول کلاس‌ها هستند.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید

[امتیاز: 2 میانگین: 3]

نسیم عبداللهی

مهاجرت آنلاین یک جستجوگر هوشمند مطالب مهاجرتی است که با هدف آسان شدن دسترسی کاربران به محتوی مفید معتبرترین سایت‌های مهاجرتی کشور راه اندازی شده است. تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به سایت مرجع دریافت کننده مطلب میباشد.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *