صبا اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه هزینه تحصیل در کشور آلمان و جزئیات بیشتری از ثپت نام آن به دست بیاورید،می‌توانید با موسسه مهاجرتی صبا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

 

مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

آلمان به سرزمین شاعران و اندیشمندان شناخته می‌شود. این کشور برنامه آموزش رایگان را ارائه داده است. از سال 2014 هزینه تحصیل در آلمان برای کودکان خاص، بدون کم شدن از کیفیت تحصیل، در تمام دانشگاه‌های دولتی رایگان شده است. تحصیل در آلمان امتیاز خوبی در بازار کار رقابتی امروز به حساب می‌آید. برای متقاضیانی که به دنبال ثبت نام و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی هستند تعداد زیادی دانشگاه دارد هم‌چنین آلمان تلاش می‌کند مقصدی امیدوارکننده برای کسانی که می‌خواهند تحصیلات تکمیلی خود را تکمیل کنند باشد. آلمان معتقد است که به آموزش نباید به چشم تجارت نگاه شود و به همین دلیل است که هزینه تحصیل در آلمان و دانشگاه‌های دولتی آلمان صفر است.

پیش از این، این کشور برنامه‌های دانشگاهی خود را با حداقل شهریه ارائه می‌داد. آلمان بیش از 400 دانشگاه دارد که دانشجویان می‌توانند برای دریافت مدرک معتبر در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اقدام کنند. پس از فارغ‌التحصیلی فرصت‌های شغلی بی‌پایانی در آلمان وجود دارد. هزینه زندگی در آلمان بسیار مقرون به صرفه است و برای دانشجویان بین‌المللی، 588 تا 799 یورو در هر ماه کافی خواهد بود.

دلایل تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان تقریباً برای تمام دوره‌های تحصیلی به صرفه است. هزینه تحصیل در آلمان برای دانشجویان ایرانی نیز مطلوب است. در اینجا چند دلیل محبوبیت کشور آلمان برای متقاضیان ادامه تحصیل را آورده‌ایم:

 1. آموزش با کیفیت

کشور آلمان از آموزش سنتی استفاده می‌کند و برنامه‌های درسی که ارائه می‌دهد متناسب با استانداردهای بین‌المللی است. با زیرساخت‌های مدرن، اساتید کهنه‌کار وکارکنان آموزش‌دیده برای دانشجویان، تحصیلی ارزشمند و با کیفیت به همراه دارد.

 1. مدارک معتبر بین‌المللی

دانشگاه‌های آلمان تضمین می‌کنند که دانش‌آموزان در همه دوره‌ها از مقطع کارشناسی تا دکترا و حتی فراتر از آن، مدارک معتبر بین‌المللی دریافت می‌کنند بیش از 14500 دوره برای لیسانس و فوق لیسانس، در این کشور ارائه می‌شود. برای بیشتر دوره‌ها سیستم ترمیک اجرا می‌شود.

 • لیسانس هنر یا علوم :6 ترم
 • کارشناسی ارشد هنر یا علوم: 2 تا 4 ترم
 • PHD : 4 تا 6 ترم
 1. مقرون به صرفه بودن تحصیل در آلمان

از 16 ایالت آلمان، 11 ایالت هیچ هزینه‌ای به عنوان شهریه‌ دریافت نمی‌کنند. بقیه ایالت‌ها حداکثر 500 یورو برای یک سال دریافت می‌کنند. علاوه بر این، دولت آلمان برنامه‌های حمایت مالی متعددی را برای دانشجویان بین‌المللی اجرا می‌کند تا از عهده هزینه تحصیل در آلمان برآیند.

 1. زبان انگلیسی، زبان اول

دانشجویان بین‌المللی در اینجا با مانع زبان روبرو نمی‌شوند. اکثر دانشگاه‌ها تسلط به زبان آلمانی را به دانشجویان بین‌المللی اجبار نمی‌کنند. مگر برای دانش‌آموزانی که در دوره‌ای ثبت نام کنند که نیاز به زبان آلمانی باشد ولی به طور معمول انگلیسی زبان اول باقی می‌ماند.

 1. فرصت شغلی بسیار زیاد

آلمان به عنوان یک کشور توسعه یافته، فرصت‌های شغلی زیادی را به دانشجویان بین‌المللی پیشنهاد می‌دهد. با ویزای کار، دانشجویان بین‌الملل می‌توانند تا 180 روز کامل یا 220 نیم روز در سال کار کنند. با داشتن صلاحیت و مهارت‌های مناسب، دانش‌آموزان می‌توانند چندین پیشنهاد شغلی پرسود داشته باشند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند پس از اتمام دوره‌های خود برای اهداف شغلی به مدت یک سال درآلمان اقامت داشته باشند.

انواع دانشگاه ‌های آلمان

آلمان دو نوع دانشگاه دارد:

 1. دانشگاه‌های دولتی

دانشگاه‌های دولتی بودجه خود را از دولت ایالتی دریافت می‌کنند و به همین دلیل آن‌ها به نسبت ارزان‌تر از دانشگاه‌های خصوصی هستند. برای دانشجویان شهریه دانشگاه‌های دولتی بسیار کم است. شهریه بعضی دانشگاه‌های دولتی آلمان را در ادامه بیان می‌کنیم:

دانشگاه اشتوتگارت: 1500 یورو در هر ترم

دانشگاه اشتوتگارت

 

دانشگاه برمن: شهریه ندارد

دانشگاه کلن: 933 یورو

دانشگاه هامبورگ: 335 یورو

دانشگاه هامبورگ

 

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان 244 یورو در سال

دانشگاه فنی مونیخ 144 یورو در سال

دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه هایدلبرگ 364 یورو در سال

دانشگاه هایدلبرگ

 

دانشگاه هومبولت برلین 620 یورو در سال

موسسه فناوری کارلسروهه 1500 یورو در سال

دانشگاه فنی برلین 308 یورو در سال

دانشگاه آزاد برلین 354 یورو در سال

دانشگاه آزاد برلین

دانشگاه RWTH آخن بدون شهریه برای دانشجویان بین‌المللی

 1. دانشگاه‌های خصوصی

دانشگاه‌های خصوصی برعکس دانشگاه‌های دولتی بودجه خود را از موسسه‌های خصوصی دریافت می‌کنند. دانشگاه‌های خصوصی برجسته آلمان عبارتست از:

 • دانشکده تجارت و نوآوری برلین
 • دانشگاه جاکوبز برمن
 • مدرسه بازرگانی کلن
 • مدرسه تجارت اتحادیه اروپا مونیخ
 • مدرسه بین المللی مدیریت (ISM)

و شهریه برخی از دانشگاه‌های خصوصی آلمان به صورت زیر است:

 • بارد کالج برلین: 2870 یورو
 • دانشگاه علمی کاربردی CODE: 9800 یورو
 • مدرسه بازرگانی مونیخ: 24000 یورو
 • دانشگاهAdventist Friedensau: 3500 یورو
 • مدرسه حکومت هرتی: 32500 یورو

هزینه تحصیل در آلمان

از سال 2014 که یک طرح دولتی شهریه دانشگاه‌های دولتی را برای تمام دانشجویانی که ثبت نام کرده بودند صفر کرد و تحصیل در کشور آلمان رایگان شد متقاضیان باید خیلی خوش شانس باشند که بتوانند در دانشگاه‌های دولتی یک صندلی را به خود اختصاص بدهند. این نکته برای دانشجویان بین‌المللی هم اجرا می‌شود و هزینه تحصیل در آلمان برای آن‌ها هم رایگان است. به همین دلیل نزدیک به 380 هزار دانشجو از خارج از کشور آلمان، این کشور را به عنوان کشور مقصد برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. ایالت‌هایی مثل برمن، زارلند، زاکسن، نیدرزاکسن، تورینگن و یا زاکسن-آنهالت که شامل این طرح لغو شهریه نمی‌شوند، هزینه‌های کمتری برای دوره‌های دانشگاهی خود دریافت می‌کنند.

با این حال دانشجویان باید یک سری هزینه‌ها شامل اتحادیه دانشجویی، حمل و نقل عمومی و هزینه‌های اداری را پرداخت کنند. به صورت میانگین هزینه تحصیل در آلمان برای دانشجو هر ترم300 یورو و اگر در دانشگاه خصوصی ثبت نام کرده باشند حدود 30 هزار یورو در هر سال است. هزینه تحصیل در آلمان برای دوره‌های علوم و هنرهای عمومی کمتر است ولی دوره‌های MBA و مهندسی هزینه بیشتری دارند.

هزینه تحصیل در آلمان برای دوره‌های معمولی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حتی در دانشگاه‌های خصوصی هم مقرون به صرفه است. دوره‌های حرفه‌ای مثل MBA در آلمان، MS آلمان یا مدارک پزشکی هزینه بالاتری دارند البته این موضوع وابسته به دانشگاهی‌ است که دانشجو در آن ثبت نام می‌کند. شهریه در دانشگاه‌های خصوصی بالاتر است. در زیر هزینه تحصیل در آلمان برای بعضی از دوره‌ها آورده شده است:

دوره‌های حرفه‌ای یا دیپلم 300 یورو در سال

دوره‌های لیسانس 300 یورو در سال

دوره کارشناسی ارشد 300 یورو در سال

دوره MS 300 تا 28 هزار یورو در سال

دوره PHD 300 تا 3 هزار یورو در سال

هزینه MBA در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان برای رشته MBA به نسبت کشورهای اروپایی دیگر کمتر است. این رشته در دانشگاه‌های دولتی شهریه ندارد و داوطلبان فقط در شروع ترم هزینه‎‌های اداری را پرداخت می‌کنند. برنامه تحصیلی تمام وقت MBA بین 12 تا 24 ماه زمان خواهد برد. دانشجویان می‌توانند در طول تحصیل با یک سازمان همکاری کنند و برنامه‌های تحصیلی MBA را به صورت نیمه وقت ادامه بدهند که مدت زمان این دوره بیشتر از دوره‌های تحصیلی تمام وقت می‌شود. هزینه تحصیل در آلمان و در این رشته برابر است با:

 مدرسه بازرگانی مونیخ در مدیریت بین‌المللی 38900 تا 43500 دلار در دو سال

دانشکده مالی و مدیریت فرانکفورت کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی 42500 دلار در یک سال

دانشگاه مانهایم 44200 دلار در یک سال

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه لایپزیگ 42500 در یک سال

هزینه زندگی در آلمان

با این‌ که هزینه تحصیل در آلمان و در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان شده است، هزینه‌های زندگی هم چنان وجود دارد. هزینه زندگی شامل هزینه اقامت، آب و برق، حمل و نقل و هزینه‌ مواد غذایی است. هزینه زندگی در آلمان وابسته به شهری است که می‌خواهید در آن زندگی کنید برخی هزینه‌ها به صورت زیر است:

 1. هزینه اسکان

اقامت در محوطه دانشگاه: 250 یورو در ماه

اقامت خارج از دانشگاه : 365 تا 390 یورو در ماه

 1. هزینه‌های آب و برق 100 تا 200 یورو در هر ماه
 2. هزینه‌های مربوط به غذا: 170 یورو در هر ماه
 3. هزینه حمل و نقل: 25 تا 200 یورو در هر ماه
 4. وعده غذایی برای یک نفر 10 یورو
 5. حمل و نقل عمومی محلی 70 یورو
 6. تعرفه تاکسی در هر کیلومتر 2 یورو

در آلمان هزینه حمل و نقل عمومی بسیار ارزان‌تر از هزینه استفاده از ماشین است. سفرهای با اتوبوس، مترو و تراموا چیزی بین ۱ تا ۲ یورو هزینه دارند. کارت‌های ماهانه برای مسافران وجود دارد که حدود 80 تا 90 یورو هزینه آن است مترو هم مقرون به صرفه است. با شناسه دانشجویی می‌توانید از طرح‌های حمل و نقل در سراسر آلمان استفاده کنید.

 1. ​​اجاره در آلمان برای دانشجویان

میانگین ​​هزینه برای اقامت در هر شهر نسبت به شهر دیگر متفاوت است. بعضی شهرها مانند فرانکفورت، برلین و کلن ارزان‌تر و مونیخ و هامبورگ گران‌تر هستند. هزینه اجاره به اندازه آپارتمان و تعداد اتاق خواب بستگی دارد. هزینه اجاره به صورت میانگین به صورت زیر است:

 • برلین 739 یورو
 • مونیخ 1 یورو
 • فرانکفورت آم ماین 900 یورو
 • کلن 800 یورو
 • هامبورگ 900 یورو

ویزای تحصیلی

افراد خارجی مجاز به ورود و اقامت در خاک آلمان بدون داشتن ویزای آلمان نیستند. ویزا مدرک رسمی مجاز است که تبعه غیرآلمانی برای ورود و اقامت در خاک آلمان برای تحصیل در یک دوره زمانی نیاز دارد. قبل از ارسال درخواست برای یک دانشگاه آلمانی باید در دوره پایه ثبت نام کنید. در صورتی که لازم است بیش از 90 روز یا 3 ماه در خاک آلمان اقامت داشته باشید، پس از ورود به آلمان از شما خواسته می‌شود تا ویزای اقامت را نیز دریافت کنید. در مورد زمان مناسب درخواست ویزا، هیچ دوره مشخصی وجود ندارد، اما بهتر است که قبل از سفر خود به آلمان این کار را زودتر انجام دهیدبهتر است یه ماه زودتر کارهای شروع درخواست وسزا را شروع کنید.

سه نوع ویزا برای افراد متقاضی که قصد تحصیل در آلمان را دارند وجود دارد:

 1. ویزای دوره زبان (Visa for Language Learning): برای فعالیت‌های آموزشی از 3 ماه تا 1 سال برای شرکت در دوره‌های کوتاه زبان آلمانی.
 2. ویزای متقاضی دانشجو (Visum Zur Studienbewerbung): برای زمانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارید اما هنوز دوره مناسب را پیدا نکردید یا هنوز تاییدیه دانشگاه خود را دریافت نکرده‌اید.
 3. ویزای دانشجویی (Visum Zu Studienzwecken):اگر در یکی از دانشگاه‌های آلمان پذیرفته شده‌اید.

جایی که باید درخواست ویزا خود را بدهید سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خودتان است. برای مصاحبه ویزا وقت می‌گیرید و در روز مصاحبه مدارک درخواست خود را ارائه می‌دهید. در مصاحبه ویزا شما مستقیما با افسر کنسولگری ملاقات ‌می‌کنید افسر از شما تمام مدارک لازم را می‌خواهد و سوالات شخصی از شما می‎‌پرسد که موظف هستید با دقت و صادقانه پاسخ دهید.

مدارک لازم درخواست ویزا تحصیلی:

 1. فرم درخواست پرشده
 2. تاییدیه پذیرش از سمت دانشگاه
 3. فرم هدف از تحصیل در آلمان
 4. گذرنامه
 5. عکس
 6. بیمه درمانی
 7. اثبات توانایی مالی

هزینه ویزای دانشجویی آلمان

ویزای دانشجویی آلمان، ویزای اقامت طولانی مدت (90 روز به بالا) یا ویزای D است. هزینه درخواست ویزای D  برای بزرگسالان 75 یورو است. هزینه‌های ویزا باید در پایان انقضا ویزا پرداخت شود. این نکته مهم است که این هزینه غیرقابل برگشت است و این یعنی که در صورت رد درخواست ویزا، مبلغ آن برگشت داده نمی‌شود.

حساب مسدود شده برای واریز پول مورد نیاز به عنوان مدرکی برای اثبات توانایی مالی برای زندگی در آلمان است. مبلغ حساب مسدود شده آلمان، در زمان درخواست ویزای تحصیلی آلمان واریز می‌شود. مبلغ مسدودشده برای یک سال 10332 یورو است. بانک‌ها ممکن است مبلغ اولیه را برای باز کردن حساب دریافت کنند. به طور مثال، بانک دویچه حدود 150 یورو برای افتتاح یک حساب مسدود شده دریافت می‌کند.

هزینه بیمه درمانی برای دانشجویان در آلمان به کل مخارج زندگی آن‌ها اضافه می‌شود. بنابراین، دانشجویان زیر 30 سال و پذیرفته شده در یک دوره در یک موسسه معتبر آلمانی می‌توانند از تخفیف ویژه دانشجویی برای بیمه سلامت عمومی استفاده کنند. دانشجویان زیر 23 سال 105.05 یورو و افراد بالای 23 سال باید 106.93 یورو پرداخت کنند. این مبلغ هم مراقبت‌های بهداشتی عمومی و هم مراقبت‌های پرستاری را شامل می‌شود.

انتخاب بیمه سلامت عمومی برای دانشجویانی که کار پیدا کرده‌اند بهتر است چون 14.6 درصد از حقوق ناخالص به صورت سهم تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود و مبلغ کلی بین کارفرما و کارمند به صورت مساوی تقسیم می‌شود و سقف آن 360 یورو در ماه است. بهترین موسسه‌های بیمه سلامت عمومی آلمان TK، Barmer، KKH و AOK هستند.

مصرف در آلمان

در آلمان دو ورودی وجود دارد:

زمستان: این ورودی اولیه در آلمان است که به طور گسترده توسط دانشجویان بین‌المللی ترجیح داده می‌شود. از سپتامبر شروع می‌شود و در ماه جولای به پایان می‌رسد.

تابستان:مصرف  تابستانی دومین مصرف در آلمان است. دانش‌آموزانی که درخواست‌ در فصل زمستان را از دست داده‌اند، این ورودی را انتخاب می‌کنند اما، دوره‌های کمی در دانشگاه‌ها برای این پذیرش وجود دارد. از آوریل آغاز می‌شود و در اوت به پایان می‌رسد.

شرایط پذیرش در دانشگاه های آلمان

بخاطر این ‌که هزینه تحصیل در آلمان برای همه، در سطوح عالی و پایه رایگان است، پذیرش کاملاً سخت و پیچیده است. داوطلبانی که خواستار تحصیل در این کشور هستند باید شرایط پذیرش رشته‌های انتخابی خود را بررسی کنند و آزمون‌های لازم مثل GMAT، GRE، TOEFL، IELTS و غیره را بگذرانند. بعضی از دانشگاه‌های آلمانی وجود دارند که دوره‌ها را با زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، اما ممکن است آموزش در دانشگاه‌های آلمان، به زبان آلمانی هم باشد.

متقاضیانی که برای پذیرش در دانشگاه‌های آلمان با آموزش به زبان آلمانی اقدام می‌کنند، ملزم به اثبات تسلط خود به زبان آلمانی هستند. متقاضیانی که برای پذیرش دانشگاه‌های آلمانی با آموزش به زبان انگلیسی اقدام می‌کنند، باید تسلط خود به زبان انگلیسی را اثبات کنند. آزمون‌های مهارت مورد نیاز برای هر دو زبان لازم است.

 • آیلتس آکادمیک
 • تافل iBT
 • آکادمیک PTE
 • DSH- Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang
 • تست TestDaF زبان آلمانی

بورسیه در دانشگاه های آلمان

16 ایالت آلمان از سال 2014، هزینه تحصیل در آلمان را برای دانشجویان مقطع کارشناسی در تمام دانشگاه‌های دولتی آلمان لغو کردند. امروزه هم دانشجویان داخلی و هم بین‌المللی مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی آلمان می‌توانند به صورت رایگان یا نهایتا با پرداخت اندک هزینه‌ای برای هزینه‌های اداری و غیره در هر ترم تحصیل کنند. وقتی از بهترین مقصد تحصیلی در سراسر جهان صحبت کنیم کشور آلمان در صدر این فهرست قرار دارد. در طول سال‌ها آلمان خود را یک مرکز برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده که افراد را در معرض فرصت‌های مختلف برای مطالعه و حضور در فرهنگ‌های مختلف قرار می‌دهد. اکثر دانشگاه‌های آلمان جایگاه بالایی در رتبه‌بندی بین‌المللی به دست آورده‌اند.

 برنامه‌های تحصیلی مطرح شده در سطح جهانی، فرصت‌های شغلی پاره وقت، هزینه‌های تحصیلی و هزینه‌های زندگی نسبتا متوسط، تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی را جذب می‌کند. راه‌های مختلفی برای حمایت از تحصیل در آلمان وجود دارد، بهترین آنها را در زیر آورده‌ایم:

 1. مشاغل پاره وقت:

برای به دست آوردن توانایی مالی بیشتر در حین تحصیل در آلمان، می‌توانید چندین شغل نیمه وقت داشته باشید که می‌توانید در دانشگاه و خارج از دانشگاه کار پیدا کنید. دستمزد برای مشاغل پاره وقت در آلمان حداقل از 467 یورو در ماه شروع می‌شود. شغل‌های مناسب در هر دسته در زیر آورده شده است:

 • در محوطه دانشگاه

ناظر کتابخانه، دستیار پژوهشی، معلم خصوصی، دستیار آموزشی

 • خارج از دانشگاه

پرستار بچه، گارسون، متصدی بار، صندوق‌دار

 1. بورسیه

الف) بورسیه‌های تحصیلی کنراد آدناور

دانشجویانی که سوابق تحصیلی عالی را بدست‌ آورده‌اند و علاقه زیادی به سیاست دارند می‌توانند برای بورسیه تحصیلی Konrad-Adenauer-Stiftung درخواست دهند. هدف از این بورسیه جذب دانشجویان فارغ‌التحصیل از سراسر جهان به آلمان است.

شرایط:

 • دانشجویان الزاما دارای مدرک لیسانس باشند.
 • متقاضیان نباید بیش از 30 سال سن داشته باشند.
 • باید تسلط به زبان آلمانی در سطح B2 داشته باشد.
 • هر کار داوطلبانه انجام شده یک موقعیت اضافی است.

مبلغ کمک هزینه و بورسیه هم برای فوق لیسانس 850 یورو و برای دکتری 1100 یورو است.

ب) بورسیه‌های بنیاد هاینریش بل

بنیاد هاینریش بل سالانه 1200 بورسیه تحصیلی به دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اختصاص می‌دهد که در هر رشته‌ای که می‌خواهند تحصیل کنند در یکی از دانشگاه‌های آلمان ثبت نام ‌کنند. به هر حال، مهم است که متقاضیان باید مدرک تحصیلی خود را در یک دانشگاه دولتی شناخته شده در آلمان دنبال کنند.

شرایط:

 • سابقه تحصیلی عالی
 • دارا بودن علاقه زیاد به سیاست، دموکراسی و حقوق بشر
 • برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد

مدارک مورد نیاز برای گرفتن بورسیه برای دانشجویان آلمانی یا خارجی (مدرسه در آلمان) و اتباع غیراتحادیه اروپا (که در آلمان تحصیل نکرده‌اند) :

 • لیسانس، دیپلم
 • مدرک کارشناسی ارشد (اثبات سابقه کار الزامی است)
 • مدرک مهارت آلمانی
 • N/A
 • گواهی سطح B2 یا DSH 2 مورد نیاز است

مدارک برای دانشجویان دکتر

 • مدرک پذیرش تحصیلی دکتری
 • مدرکی مبنی بر این که دانشجو برای تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه ایالتی یا مورد تایید دولت آلمان ثبت نام کرده است باید همراه با درخواست ارائه شود.
 • مدرک مهارت آلمانی
 • N/A
 • گواهی سطح B2 یا DSH 2 مورد نیاز است.

مبلغ کمک هزینه کارشناسی ارشد برای اتباع غیر از اتحادیه اروپا 850 یورو در ماه و برای PHD ،1200 یورو در ماه است.

ج) برنامه‌های بورسیه DAAD

بورسیه تحصیلی DAAD یا خدمات تبادل آکادمیک آلمان، یک سازمان مشترک موسسه آموزش عالی آلمان که مسئول ارتقا روابط بین‌المللی آکادمیک در آلمان است. دانشجویان بین‌المللی که در دوره‌های تحصیلی تمام وقت در آلمان ثبت نام می‌کنند، می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند.

شرایط

 • ازمدرک لیسانس شش سال نگذشته باشد
 • دو سال سابقه کار ثابت

برنامه بورسیه، در هر ماه کمک هزینه‌هایی به صورت ماهانه به دانشجویان پرداخت ‌می‌کند که برای هزینه‌ زندگی و سفر آن‌ها کافی است. این مبلغ به طور میانگین برای فوق لیسانس850 یورو در ماه و برای دکترا 1200 یورو در ماه است.

د) برنامه‌های بورسیه Erasmus+

برنامه‌های بورسیه Erasmus+ فرصتی برای دانشجویان بین‌المللی است که در حال حاضر در دانشگاهی در کشور خود تحصیل می‌کنند و برای تحصیل بیش از دو ترم در یک دانشگاه آلمانی ارائه می‌شود. هدف از این بورسیه، حمایت مالی از دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در آلمان است. مبلغ این بورسیه 49 هزار یورو است. شرایط آن به صورت:

 • دانشجویان در حال حاضر در یکی از دانشگاه‌های اصلی، که عضو منشور اراسموس برای آموزش عالی است، تحصیل می‌‌کنند و به دنبال تحصیل در یک دانشگاه آلمانی هستند که همچنین باید عضو منشور اراسموس برای آموزش عالی باشد.
 • دانشجو باید تحت توافق متقابل هر دو دانشگاه (فرستنده و دانشگاه میزبان آلمان) برای اقدام به تحصیل باشد.
 • نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسی

شغل پس از تحصیل در آلمان

آلمان به دلیل اقتصاد عالی و دانشگاه‌های خوب و شرکت‌های بزرگ بسیار موفق، یکی از قدرت‌های اروپا است.

نه تنها نرخ بیکاری برای فارغ التحصیلان تقریباً صفر است، بلکه گرفتن مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های آلمان به معنای دریافت مجوز کار در آلمان نیز هست. به عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا، می‌توانید بدون ویزا به دنبال فرصت‌های شغلی باشید. نکته مهم این است که در مورد دسترسی به بازار کار، شرایط کاری و مزایای اجتماعی و مالیاتی با شما مانند ساکنان آلمان رفتار خواهد شد. اکثر فارغ‌التحصیلان به دنبال مشاغلی می‌گردند که با رشته تحصیلی آن‌ها مرتبط باشد. مدرک مدیریت عمومی اجازه می‌دهد تا شغل‌های مختلفی را در موقعیت‌های مدیریتی داشته باشید. جستجو کار خود را فقط به شرکت‌های بزرگ محدود نکنید. شرکت‌های کوچک و متوسط ​​زیادی وجود دارند که 60 درصد از کل مشاغل در آلمان را فراهم می‌کنند.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید

[امتیاز: 1 میانگین: 5]

1 Comment

  بله زندگی در کانادا واقعا ارزشمند است! من به چند نکته در این زمینه اشاره می کنم:

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *