از رشته های پرطرفدار برای متقاضیان تحصیل در خارج رشته روانشناسی می باشد. این رشته از رشته های پر متقاضی در بین دانشجویان است و به همین دلیل مشمول دریافت بورسیه‌های متنوعی از بهترین دانشگاه‌های سراسر دنیا می‌شود.

در این مقاله تمامی شرایط مهاجرت روانشناسان به آلمان را مورد بررسی قرار می دهیم. روانشناسی یکی از رشته‌های پرطرفدار خصوصا در کشورهای مدرن اروپایی است؛ چون سطح سلامت روان مردم از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله تمامی جوانب مهاجرت روانشناس به آلمان در سال ۲۰۲۲ بیان شده است.
شاید اگر شما هم از متوسط درآمد یک روانشناس در آلمان آگاهی پیدا کنید، بدتان نیاید که در این کشور مشغول به کار شده و بتوانید اقامت دائم یا تابعیت این کشور را دریافت کنید.

روانشناسان در آلمان به طور متوسط در هر ساعت حدود ۳۱ یورو درآمد دارند. پاداش یک روانشناس هم حدود ۹۵۸ یورو خواهد بود. با این حساب می‌توان گفت یک روانشناس به طور متوسط در هر سال حدود ۶۳.۷۹۴ یورو درآمد دارد. پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال ۲۰۲۶ به ۷۳.۹۵۵ برسد. البته این رقم هم در حال حاضر بین ۴۴ تا ۷۹ هزار یورو در سال با توجه به سابقه، عملکرد و مدرک روانشناس متغیر خواهد بود.

تحصیل روانشناسی در آلمان

اگر به دنبال گرفتن اقامت از طریق مهاجرت روانشناس به آلمان هستید و قصد دارید از این راه اقامت این کشور را دریافت کنید، یک راه ساده پیش رو خواهید داشت. شما از ابتدا می‌توانید در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوید و شرایط را برای گرفتن اقامت روانشناس در آلمان مهیا کنید.

شما انتخاب‌های متعددی دارید تا بتوانید در بهترین و معتبرترین دانشگاه های آلمان مدرک روانشناسی را بگیرید. بر اساس لیست دانشگاه‌های معتبر طبق رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در سطح جهان مراکز آموزشی زیر می‌توانند بهترین سطح تحصیلات را در اختیار شما قرار دهند.

• دانشگاه مونیخ LMU
• دانشگاه آزاد برلین
• دانشگاه درسدن TU
• دانشگاه روهر بوخوم

از مزایا آموزش در این دانشگاه‌ها می‌توان سطح کیفی بالا طبق استانداردهای جهانی، شهریه رایگان یا مقرون‌به صرفه و مدارک معتبر را نام برد. اکثر دوره‌های آموزش روانشناسی در این کشور مقطع کارشناسی ارشد محور هستند که پس از پایان دوره می‌توانند شرایط اخذ اقامت برای روانشناس را فراهم کنند.

در این دانشگاه‌ها می‌توانید در هر یک از رشته‌های روانشناسی بالینی و آسیب شناسی روانی، منابع انسانی و روانشناسی سازمانی و روانشناسی تربیتی مشغول به تحصیل شوید. برخی از دانشگاه‌ها بسته به قوانین ممکن است روانشناسی اقتصاد و روانشناسی سلامت را هم ارائه دهند.

روش مهاجرت روانشناس به آلمان

جهت مهاجرت روانشناس به آلمان، باید از شرایط اخذ ویزا برای روانشناسی در این کشور اطلاع داشته باشید. اما قبل از آن باید از کسب و کار مشاور در آلمان برای اتباع خارجی اطلاعاتی کسب کنید.

ناگفته نماند که اغلب آلمانی‌ها تمایل چندانی به استفاده از یک روان درمانگر غیر آلمانی ندارند. اما به دلیل اینکه تمام روانشناسان از سوی دولت بیمه می‌شوند، می‌توان گفت که برای همه در آلمان در این رشته کار هست. یکی از روش‌های اخذ اقامت برای روانشناسی، استفاده از ویزای جویای کار است.

این ویزا به متقاضی امکان می‌دهد که در یک اقامت شش ماهه در آلمان، به دنبال جستجوی شغل مورد نظر خود باشد. اگر در این مدت موفق شوید که کاری در آلمان برای خود دست و پا کنید، می‌توانید ویزا کاری آلمان را دریافت کنید.

این ویزا اجازه کار و زندگی در آلمان را به شما خواهد داد. نکته قابل توجه در استفاده از این ویزا این است که نمی‌توانید در طول اقامتی که با ویزای جویای کار در آلمان از کنسولگری این کشور دریافت کرده‌اید در آلمان مشغول به کار شوید. در اصل این ویزا تنها به شما اجازه جستجوی کار را خواهد داد و نه چیز دیگر.

برای مهاجرت روانشناس به آلمان هم متقاضیان می‌توانند با استفاده از ویزای جویای کار در ابتدا در طول مدت اقامت کوتاه مدت خود در حوزه کاری مرتبط با رشته خود مشغول شوند و اقامت طولانی این کشور که زمینه تابعیت این کشور را فراهم می‌کند را دریافت کنند.

زمینه‌های اصلی رشته روانشناسی
زمینه‌های اصلی رشته روانشناسی

زمینه‌های اصلی رشته روانشناسی

روانشناسی یک رشته گسترده و متنوع است که شامل مطالعه اندیشه، رفتار، رشد، شخصیت، احساسات، انگیزه و موارد دیگر انسان است. موارد زیر برخی از زمینه‌های اصلی تحقیق و کاربرد در روانشناسی است:

 • روانشناسی غیرطبیعی: مطالعه رفتار غیرطبیعی و آسیب‌شناسی روانی است. این حوزه تخصصی در تحقیق و درمان انواع اختلالات روانی متمرکز است و با روان‌درمانی و روانشناسی بالینی مرتبط است.
 • روانشناسی زیست‌شناختی (زیست روانشناسی): نحوه تأثیر فرآیندهای بیولوژیکی بر ذهن و رفتار را بررسی می‌کند. این منطقه ارتباط تنگاتنگی با علوم اعصاب دارد و از ابزاری مانند اسکن MRI و PET برای بررسی آسیب مغزی یا ناهنجاری‌های مغزی استفاده می‌کند.
 • روانشناسی بالینی: بر ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات روانی متمرکز است.
 • روانشناسی شناختی: مطالعه فرآیندهای تفکر انسانی شامل توجه، حافظه، درک، تصمیم‌گیری، حل مسئله و فراگیری زبان است.
 • روانشناسی تطبیقی: شاخه‌ای از روانشناسی است که به مطالعه رفتار حیوانات می‌پردازد.
 • روانشناسی رشد: گرایشی است که رشد و تکامل انسان را در طول زندگی شامل توانایی‌های شناختی، اخلاق، عملکرد اجتماعی، هویت و سایر زمینه‌های زندگی بررسی می‌کند.
 • روانشناسی قانونی: یک زمینه کاربردی است که متمرکز بر استفاده از تحقیقات و اصول روانشناسی در سیستم قضایی و کیفری است.
 • روانشناسی صنعتی-سازمانی: رشته‌ای است که با استفاده از تحقیقات روان‌شناختی عملکرد کار و انتخاب کارمندان را افزایش می‌دهد.
 • روانشناسی شخصیت: بر درک چگونگی رشد شخصیت و همچنین الگوهای افکار، رفتارها و ویژگی‌هایی متمرکز است که هر فرد را منحصربه‌فرد می‌کند.
 • روانشناسی اجتماعی: بر رفتار گروهی، تأثیرات اجتماعی بر رفتار فردی، نگرش‌ها، تعصبات، انطباق، پرخاشگری و موضوعات مرتبط تمرکز دارد

رشته های دوره کارشناسی ارشد روانشناسی در آلمان

در طی دوره کارشناسی ارشد، در یکی از سه رشته بزرگ روانشناسی کاربردی که در آلمان وجود دارند، تحصیل خواهید کرد که شامل موارد زیر می‌شوند:

• روانشناسی بالینی و آسیب‌شناسی روانی

• منابع انسانی و روانشناسی سازمانی

• روانشناسی آموزشی

بر اساس دانشگاه محل تحصیل، برخی از آن‌ها موضوعاتی مانند روانشناسی بهداشت یا روانشناسی اقتصادی را ارائه می‌دهند، درحالی‌که برخی دیگر امکان استفاده از ماژول‌های انتخابی بین‌رشته‌ای و ترکیب روانشناسی با یک موضوع اضافی مانند موضوعات زیر را دارند که این امر موجب راحت‌تر شدن اشتغال روانشناسی بالینی و سلامت در آلمان می‌شود:

• مدیریت کسب‌وکار

• علوم تربیتی

• مطالعات جنسیتی

• فلسفه

• قانون

کارآموزی روانشناسی در آلمان

اکثر دانشجویان در حرفه روانشناسی بالینی و سلامت در کشور آلمان، حوزه فعالیت خود را در بیمارستان‌ها یا بخش‌های روانپزشکی گذرانده‌اند اما شما می‌توانید به‌عنوان‌مثال در شرکت‌ها (منابع انسانی)، خدمات اجتماعی یا زندان‌ها کار کنید. به طور معمول می‌توانید تنها نیمی از زمان را در پروژه‌های تحقیقاتی صرف کنید.

تحصیل روانشناسی در آلمان و کسب فرصتی طلایی

خیلی از روانشناسان مشهور و نام آشنا در کشور آلمان دوران تحصیل خود را گذرانده و به موفقیت‌های بزرگی دست یافته‌اند. هزینه تحصیل در این رشته بسیار مقرون به صرفه بوده و از بازار کار و فرصت شغلی مناسبی برخوردار است. شما با اخذ ویزای تحصیلی آلمان و  تحصیل در این کشور مطابق با بهترین شیوه‌های آموزشی و به روز‌ترین روش‌های درمان، آموزش‌های مربوطه را دریافت خواهید کرد.

بسیاری از دانشگاه‌های کشور آلمان به خصوص در مقطع کارشناسی ارشد مطالب را با زبان انگلیسی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند که این مسئله یک پوئن مثبت در خصوص تحصیل در کشور آلمان به شمار می‌آید.

ارشد روانشناسی در آلمان

اکثر افراد پس از دریافت مدرک کارشناسی رشته روانشناسی برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس اقدام می‌کنند. طول دوره ارشد رشته روانشناسی دو سال است و مطالب آموزشی در چهار ترم به دانشجویان ارائه می‌شود. برای گذراندن این مقطع تحصیلی دانشجویان موظف‌اند واحدهای تخصصی و عملی خود را بسته به زیر شاخه‌های که انتخاب می‌کنند، با نمرات خوب بگذرانند.

همچنین ارائه پایان نامه قوی در زمینه مربوطه که مورد تایید اساتید باشد از ملزومات تحصیل در مقطع ارشد روانشناسی به حساب می‌آید. توجه داشته باشید زمانی که می‌خواهید برای تحصیل این مقطع ثبت نام کنید باید ریز نمرات و مدرک کارشناسی روانشناسی خود در زمانی که داشنگاه مشخص می‌کند به دانشگاه مورد نظرتان ارائه دهید.

بعد از فارغ‌التحصیلی روانشناسی

بعد از اتمام تحصیل روان‌شناسان در آلمان کجا می‌توان موقعیت های کاری پیدا کرد؟ استخدام روانشناس بالینی و سلامت در آلمان به چه صورت می باشد؟ بیشتر آن‌ها به‌عنوان دانشمند، در زمینه منابع انسانی یا روان‌درمانگر کار می‌کنند. شغل‌هایی مانند روان‌شناسان راهنمایی‌ورانندگی یا روان‌شناسان در مدارس بسیار نادر است.

برای دستیابی به مجوز فعالیت به‌عنوان روان‌درمانگر، باید در یکی از مدارس خصوصی روان‌درمانی خصوصی در آلمان آموزش ببینید. این آموزش بین سه تا پنج سال به طول می‌انجامد (علاوه بر مطالعات). با گذراندن این آموزش اضافی و قبولی در آزمون آخر دولت، دقیقاً مانند یک پزشک، بدون تجویز دارو، کار روانشناسی بالینی و سلامت در آلمان را آغاز می‌کنید.

درآمد روانشناس بالینی

میزان درآمد روانشناسی بالینی و سلامت در آلمان معمولاً ماهیانه حدود ۱۱۴۰۰ یورو است. محدوده حقوق از ۵۲۶۰ یورو (کمترین) تا ۱۸۲۰۰ یورو (بالاترین) است.
این متوسط حقوق ماهیانه شامل مسکن، حمل‌ونقل و سایر مزایا است. حقوق کار روان‌شناس بالینی و سلامت در آلمان بر اساس تجربه، مهارت، جنسیت یا موقعیت مکانی به‌شدت متفاوت است. 

در زیر می‌توانید تفکیک جزئی بر اساس معیارهای مختلف را ببینید.

• حداقل


نوشته های مرتبط


نوشته های مرتبط

حقوق روان‌شناس بالینی و سلامت در آلمان از ۵۲۶۰ یورو در ماه (حداقل حقوق) تا ۱۸۲۰۰ یورو در ماه (حداکثر حقوق) است. میزان حقوق روانشناسی بالینی و سلامت در خارج از کشور (بعضی کشورها) کمتر از این مقدار است.

• حقوق متوسط

متوسط حقوق ۱۲،۳۰۰ یورو در ماه است، به این معنی که نیمی (۵۰٪) از افرادی که به‌ استخدام روانشناسی بالینی و سلامت در آلمان درمی‌آیند، کمتر از ۱۲،۳۰۰ یورو درآمد دارند درحالی‌که نیمی دیگر بیش از ۱۲،۳۰۰ یورو درآمد دارند. میانه نشانگر ارزش دستمزد متوسط است. به‌طورکلی، شما می‌خواهید در گروهی باشید که بیش از حقوق متوسط دریافت می‌کنند.

• بیشترین حقوق

از نظر نزدیکی با میانه حقوق ، دو مقدار ۲۵ و ۷۵ قرار دارند. با خواندن نمودار توزیع حقوق، ۲۵٪ از روان‌شناسان بالینی کمتر از ۷،۹۲۰ یورو درآمد کسب می‌کنند درحالی‌که ۷۵٪ از آن‌ها بیش از ۷،۹۲۰ یورو میزان درآمد روانشناسی بالینی و سلامت در آلمان دارند. همچنین از نمودار، ۷۵٪ از روان‌شناسان بالینی کمتر از ۱۶،۵۰۰ یورو درآمد کسب می‌کنند درحالی‌که ۲۵٪ بیش از ۱۶،۵۰۰ یورو درآمد دارند.

معیارهای دریافت اقامت برای روانشناس با ویزای جویای کار

جهت قرار گرفتن در لیست کسانی که ویزای جویای کار برای یافتن شغل مورد نظر خود در آلمان به آنها داده می شود، باید معیارهای زیر را داشته باشید:

• داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی یا ارشد در کشور آلمان یا معادل آن

• داشتن حداقل ۵ سال سابقه مرتبط با رشته تحصیلی

• اثبات توانایی مالی برای تامین هزینه اقامت خود

• دارا بودن بیمه سفر و بیمه پزشکی در مدت زمان حضور در آلمان

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که تمام معیارهای بالا را دارا هستند، به شما تبریک می‌گوییم؛ زیرا یک قدم به دریافت ویزا جویای کار نزدیک‌تر شده‌اید. در مرحله بعد، شما باید بتوانید اسناد و مدارک لازم برای تهیه این ویزا را جمع‌آوری کرده و به کنسولگری آلمان در ایران تحویل دهید.

اسناد و مدارک لازم برای مهاجرت روانشناس به آلمان
اسناد و مدارک لازم برای مهاجرت روانشناس به آلمان

اسناد و مدارک لازم برای مهاجرت روانشناس به آلمان

همانطور که گفته شد برای استفاده از روش مهاجرت روانشناس به آلمان نیاز به اخذ ویزای کاریابی دارید. البته این یکی از روش‌های دریافت ویزا برای روانشناس است.

برای گرفتن ویزا جویای کار باید بتوانید اسنادی که از شما درخواست می‌شوند را تهیه کنید. برای اینکه در درخواست خود با شکست مواجه نشوید، باید مطمئن شوید که تمامی این اسناد را آن‌طور که خواسته شده جمع‌آوری کرده‌اید. از جمله این مدارک می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

• گذرنامه معتبر با حداقل ۱۲ ماه اعتبار و حداقل ۱۰ سال گذشتن از تاریخ صدور
• ۳ عکس بیومتریک
• کپی از پاسپورت
• ارائه نامه از انگیزه و اهداف خود برای یافتن شغل در آلمان
• دیپلم مدرک تحصیلی
• ارائه گواهینامه‌های کاری قبلی
• اثبات محل اقامت در آلمان
• اثبات توانایی مالی برای گذران زندگی در آلمان در طول اقامت
• صورت حساب بانکی، حساب بانکی مسدود شده و بیمه درمانی
• ارائه مدارک زندگی شخصی از جمله محل تولد و ازدواج و…

لازم است این نکته را متذکر شویم که ارائه این مدارک صرفا به معنای تضمین درخواست مهاجرت روانشناس به آلمان یا مهاجرت فرد در هر شغل دیگر نخواهد بود و در نهایت این خود افسر کنسولگری است که باید در این مورد تصمیم‌گیری کند.

درخواست مجوز کار و اقامت در آلمان

بعد از ورود به کشور آلمان، باید بتوانید مجوز کار در این کشور را دریافت کنید. روند درخواست این درخواست به شکل زیر خواهد بود:

• برای دریافت ویزا کاری یا ویزا جویای کار اقدام کنید.
• آدرس محل زندگی و بیمه درمانی خود را ارائه دهید.
• اسناد مورد نیاز را ارائه دهید.
• قرار ملاقات گذاشته و اجازه کار خود را ارائه کنید.

دریافت اقامت برای روانشناس، منوط به دریافت ویزا برای روانشناس است. این یعنی شما باید بتوانید شرایط یکی از دو ویزا درخواست شده یعنی ویزا کاری یا ویزا کاریابی را برآورده کنید.

اپلای روانشناسی آلمان

خیلی از دانشجویان تلاش می کنند تا از طریق اپلای دانشگاه مورد نظر خود برای تحصیل و مهاجرت اقدام کنند. از آنجا که کشور آلمان مباحث دانشگاهی خود را با زبان انگلیسی ارائه می‌دهد درخواست برای اپلای با سیر صعودی مواجه شده است. لازم است بدانید که کشور آلمان دارای ایالت‌های مختلفی است که از ضوابط و قواعد خاصی برخوردارند؛ بنابراین بهتر است تا برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید و از قواعد و ضوابط آن مطلع شوید‌.

عموماً برای موافقت با درخواست اپلای مدرک زبان آلمانی b۱ و یا مدرک آیلتس با نمره 6.5 لازم است. توجه داشته باشید که ریز نمرات و دیگر مدارک تحصیلی شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بررسی دانشگاه های روانشناسی در آلمان

کشور آلمان مراکز آموزشی و موسسات علمی بسیار زیادی دارد که همگی از رتبه جهانی بالایی برخوردار هستند. همچنین ادامه تحصیل از روانشناسی به روانپزشکی مسئله بسیار مهمی است که دانشجویان زیادی قصد دارند نسبت به آن اقدام‌ کنند. از برترین دانشکده‌های روانشناسی کشور آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه هومبولت برلین با رتبه جهانی ۳۸

پایه گذار این دانشگاه موس ویلیهام هومبولت بوده است. این دانشگاه دولتی واقع در شهر برلین کشور آلمان است و در حال حاضر حدود ۳۳۰۰۰ دانشجو را در خود جای داده است.

 • دانشگاه مانهایم با رنگینگ جهانی ۱۰۱ تا ۱۵۰

این دانشگاه واقع در جنوب غربی کشور آلمان است. اساتید و مسئولان این دانشگاه در تلاش‌اند تا ایجاد همکاری و ارتباط  با موسسات برتر جهان سطح خود را ارتقا دهند. در حال حاضر این دانشگاه با حدود ۴۰۰ مرکز علمی در حال تبادل اطلاعات است‌.

 • دانشگاه ماکسیمیلیان مونیخ با رتبه ۵۱ تا ۱۰۰

این دانشگاه با داشتن بیش از ۱۸ دانشکده وسیع طیف وسیعی از رشته‌ها و زیر شاخه‌های مربوطه را پوشش می‌دهد. هم اکنون ۵۰۰۰۰ دانشجو در ماکسیمیلیان مونیخ مشغول به تحصیل‌‌اند و با برترین امکانات روز دنیا آموزش‌های لازم را دریافت می‌کنند.

 • دانشگاه هامبورگ با رنکینگ جهانی ۱۵۱ تا ۲۰۰

مسئولان این دانشگاه برای پروژه‌های علمی و تحقیقاتی اهمیت بسیار زیادی قائل‌اند و از ایده‌های نوین استقبال می‌کنند. در دانشگاه هامبورگ رشته‌های متنوع و پر‌مخاطبی مثل حقوق، علوم اجتماعی، هنر، ادبیات،  فلسفه و کامپیوتر به دانشجویان ارائه می‌شود.

 • دانشگاه آخن با رنگینگ جهانی ۲۰۱ تا ۲۵۰

این دانشگاه در شمار برترین‌های کشور آلمان در خصوص ارائه رشته‌های فنی مهندسی قرار دارد. در حال حاضر حدود ۴۵۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل‌اند. دانشگاه آخن با ارائه ۱۵۷ رشته تحصیلی متفاوت و متنوع نظر علاقه‌مندان زیادی را جهت تحصیل به خود جلب کرده است.

متوسط هزینه تحصیل روانشناسی در آلمان

در خصوص هزینه تحصیل در این رشته باید گفت که هزینه کالج های روانشناسی در آلمان با توجه به دانشگاهی که در آن قصد تحصیل دارید متفاوت خواهد بود. متوسط هزینه تحصیل رشته روانشناسی در دانشگاه‌های دولتی این کشور حدود ۳۰۰ یورو در هر ترم و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور حدود ۱۰ هزار یورو در هر ترم خواهد بود.

توصیه می‌شود تا با اطلاع از دیگر هزینه‌های زندگی دانشجویی در کشور آلمان یک برنامه‌ریزی صحیح و مدیریت شده انجام دهید.

بورسیه تحصیلی رشته روانشناسی در کشور آلمان

در جهت جذب دانشجویان ممتاز و متخصص سالانه دانشگاه های آلمان بودجه زیادی را جهت ارائه بورسیه تحصیلی در نظر می‌گیرند. بورسیه تحصیلی آلمان یک فرصت بی‌نظیر برای دانشجویان ممتاز و نخبه به حساب می‌آید. به عنوان مثال دانشگاه هومبولت برلین ۸۵۰ یورو در ماه به عنوان بورسیه تحصیلی به دانشجویان ممتاز تحت عنوان کمک هزینه اعطا می‌کند. دانشگاه ماکسیمیلیان مونیخ نیز مبلغ ۶۵۰ یورو در ماه را جهت کمک هزینه برای دانشجویان توانمند و متبحر خود در نظر می‌گیرد.

نتیجه گیری

بی تردید از کشور آلمان به منزله بهترین کشور برای شغل روانشناسی یاد می‌شود.‌ این کشور تابحال روانشناسان توانمند و کارآمدی را به عرصه روانشناسی دنیا تحویل داده است‌. آلمان با ارائه خدمات آموزشی مفید، برگزاری کارگاه‌های مختلف در خصوص روانشناسی و همچنین فراهم کردن زمینه‌های پژوهشی و آزمایشی نظر علاقه‌مندان تحصیل در این رشته را به خود جلب کرده است.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *