قصد مهاجرت به کانادا بدون تجربه کاری را دارید؟ شاید به نظرتان شانس بسیار کمی برای مهاجرت داشته باشید اما بازهم نباید تسلیم شوید. بسیاری از مردم بر این باورند که بدون تجربه کاری نمی توانید به کانادا مهاجرت کنید. اما لزوماً چنین چیزی نیست.

کانادا بیش از صدها برنامه ویزا و مهاجرت دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت برای دریافت اقامت کانادا نیازی به سابقه کاری ندارند. بسیاری از این برنامه ها فرصت هایی را برای اقامت دائم کانادا باز می کنند، مشروط بر اینکه به انجام یک سری کارها پایبند باشید. سه برنامه اولیه معمولاً بهترین فرصت را برای زندگی، تحصیل و کار به متقاضیان می دهد برای مهاجرت به کانادا بدون تجربه کار اقدام نمایند.

1. برنامه مجوز کار پس از فارغ التحصیلی

اولین برنامه برای مهاجرت به کانادا بدون تجربه کاری، برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (PGWPP) است که به فارغ التحصیلان اخیر مؤسسات آموزشی تعیین شده (DLIs) در کانادا مجوز کار می دهد. این برنامه به متقاضیان اجازه می دهد تا زمانی که تجربه کاری کافی برای تمدید مجوز کار یا پیشرفت به اقامت دائم خود را کسب نکرده باشند، در کانادا بمانند و کار کنند. مؤسسات آموزشی منتخب کانادا مؤسساتی هستند که متقاضیان پس از دوره متوسطه امکان ادامه تحصیل دران را دارند. این مؤسسات توسط یک مقام دولتی یا استانی برای ثبت نام دانشجویان بین المللی تعیین شده است.

الزامات برنامهPGWPP

برای واجد شرایط بودن برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • آموزش آکادمیک، حرفه ای خود را در مؤسسات آموزشی منتخب در کانادا گذرانده باشید.
 • تحصیلات تمام وقت داشته باشید.
 • رونوشت و نامه رسمی از مؤسسات آموزشی منتخب داشته باشید که ثابت کند شرایط لازم برای دریافت مدرک را دارا هستید.
 • حداقل 8 ماه و حداکثر 3 سال در کانادا تحصیل کرده باشند.

در جدول زیر می توانید مدت زمان تحصیل برای دریافت مجوز کار را مشاهده نمایید.

متقاضیان برنامه مجوز کار پس از فارغ التحصیلی باید ظرف 180 روز پس از دریافت تأییدیه کتبی مانند رونوشت رسمی مبنی بر اینکه تحصیلات خود را در مؤسسات تعیین شده به پایان رسانده اند، برای درخواست مجوز کار اقدام نمایند. الزامات برنامه بسته به کشوری که از آن استفاده می کنید متفاوت است.

اقامت دائم از طریق برنامه مجوز کار پس از فارغ التحصیلی

هنگامی که مجوز کار پس از فارغ التحصیلی خود را دریافت کردید، می توانید به اندازه کافی در کانادا به کار و زندگی بپردازید تا واجد شرایط کلاس تجربه کانادا (CEC) شوید. این یکی از جریان های برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری کانادا است. بااین حال، کلاس تجربه کانادا از شما می خواهد که حداقل 12 ماه در کانادا زندگی کنید تا بتوانید اقامت دائم خود را دریافت کنید.

2. برنامه ویزای تعطیلات کاری

فرض کنید می خواهید برای فرصت کار و سفر به کانادا بیایید. در این صورت، بهترین مسیر ویزا برای شما، دریافت ویزای تعطیلات کاری کانادا از طریق تجربه بین المللی کانادا (IEC) است. این برنامه به طور خاص برای جوانانی که در کشور کانادا سفر می کنند طراحی شده است و به آنها امکان می دهد در مدت اقامت و سفر خود درآمد کسب کنند. این نوع ویزا در درجه اول برای کسانی مانند مربیان اسکی، میوه چین یا راهنمای کمپ تابستانی است که به دنبال کار قراردادی یا فصلی در کانادا هستند.

مزایای ویزای تعطیلات کاری

ویزای تعطیلات کاری یک مجوز موقت برای کار آزاد است که اجازه کار در شرکت ها را برای شما فراهم می کند. همچنین این نوع ویزا امکان مسافرت در سراسر کانادا را برای شما ایجاد می نماید. یکی دیگر از مزیت های ویزای تعطیلات کاری این است که می توانید مشاغل گوناگون داشته باشید و در سراسر کانادا سفر کنید. البته این امر منوط به توانایی شما در تأمین مایحتاج زندگی است. با این حال، شرایط لازم برای دریافت ویزای تعطیلات کاری کانادا وجود دارد.

پیش از درخواست

با توجه به باز بودن مجوز کار و امکان مهاجرت به کانادا بدون تجربه کاری، برای ویزای تعطیلات کاری کانادا، معیارهای ضروری زیادی وجود دارد. یکی از مهم ترین معیارها این است که ویزای تعطیلات کاری تنها برای 35 کشور در سراسر جهان در دسترس است. بنابراین، اگر از یکی از کشورهای ذکرشده در زیر هستید، می توانید برای ویزای تعطیلات کاری کانادا درخواست دهید.

کشورهای واجد شرایط در برنامه تجربه بین المللی کانادا(IEC)

اگر در این لیست نیستید، ممکن است بازهم بتوانید برای ویزای تعطیلات کاری درخواست دهید.

الزامات دریافت ویزای تعطیلات

پیش از شروع فرآیند درخواست، درصورتی که تبعه یکی از 35 کشور فوق نیستید بهتر است برای اطمینان از توانایی دریافت ویزای تعطیلات شرایط زیر را رعایت نمایید:

 • پاسپورت معتبر
 • رده سنی 18 تا 35 سال (محدوده برای برخی کشورها 30 سال است)
 • 2500 دلار برای پوشش هزینه های اولیه
 • بیمه سلامت
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • بلیت رفت وبرگشت یا بودجه کافی برای پوشش یک
 • عدم وابستگی

اگر همه شرایط فوق را دارید، وقت آن است که درخواست دهید.

نحوه درخواست ویزای تعطیلات کاری

برنامه ویزای تعطیلات کاری مبتنی بر قرعه کشی است. دولت کانادا درخواست ها را در یک مجموعه قرار می دهد و به بهترین درخواست ها ویزای تعطیلات کاری اعطا می کند. هنگامی که واجد شرایط بودن خود را برای ویزای تعطیلات کاری تضمین کردید و مدارک و بودجه خود را جمع آوری کردید، سه مرحله مهم وجود دارد.

 • مرحله 1: یک پروفایل آنلاین ایجاد کنید
  بر اساس معیارهای ذکرشده در بالا از شما سؤالاتی پرسیده می شود.
 • مرحله 2: منتظر قرعه کشی ویزای تعطیلات باشید.
  اگر موفق باشید، ITA دریافت خواهید کرد. پس از دریافت این دعوت نامه، 10 روز فرصت دارید تا نمایه خود را تکمیل کنید.
 • مرحله 3: ظرف 20 روز پس از دریافت ITA خود درخواست دهید.
  شما می توانید تمام فرم های درخواست و پورتال های لازم را در وب سایت دولت کانادا بیابید.

3. برنامه های تجربه بین المللی کانادا(IEC)

بر اساس برنامه تجربه بین المللی کانادا، دو برنامه دیگر می توانند به متقاضیان بدون تجربه کاری فرصت کار در کانادا را بدهند.

برنامه حرفه ای های جوان

این جریان به فارغ التحصیلان دانشگاه یا کالج که به دنبال کار در کانادا هستند، اجازه می دهد تا در یک شرکت کانادایی کار کنند، حتی اگر سابقه کار قبلی نداشته باشند. برای واجد شرایط بودن برای این جریان، به یک نامه استخدامی امضاشده از یک شرکت کانادایی نیاز دارید.

کارآموزی همکاری بین المللی

این برنامه به طور خاص برای دانشجویانی است که هنوز در کشور مبدأ تحصیل می کنند و به دنبال کسب تجربه کاری در رشته تحصیلی خود در کانادا هستند. مانند برنامه حرفه ای های جوان، دوره کارآموزی همکاری بین المللی نیاز به یک پیشنهاد شغلی از یک شرکت کانادایی برای همه متقاضیان دارد.

حمایت خانواده

اگر قصد ندارید برای تحصیل و کار در کانادا به کانادا بیایید، هنوز هم یک روش مهاجرت به کانادا بدون سابقه کار برای شما وجود دارد. برنامه حمایت از خانواده کانادا به خارجیانی که یکی از اعضای خانواده، قیم، همسر، قانون عادی یا شریک زناشویی در این کشور هستند اجازه مهاجرت به کانادا بدون تجربه کاری را میدهد. این برنامه با هدف گرم نگه داشتن کانون خانواده های مهاجر طراحی شده است. برای اینکه فردی واجد شرایط اسپانسر شدن شما باشد، تنها چند شرط لازم است.

افراد واجد شرایط ویزای حمایت خانواده

اسپانسر باید:

 • یک شهروند یا مقیم دائم کانادا
 • حداقل 18 سال سن
 • زندگی در کانادا
 • توانایی مالی حمایت از خانواده

با این حال، قوانین، افراد خاصی را از تبدیل شدن به حامی مالی منع می نماید:

 • دریافت کمک های اجتماعی (به استثنای معلولیت اجتماعی)
 • شخص دیگری را ظرف 3 سال پس از اخذ اقامت دائم کانادا حمایت کرده اند.
 • یک وام مهاجرتی یا وثیقه را پرداخت نکرده اند.
 • نفقه همسر یا فرزند را پرداخت نکرده اند. (در صورت وجود)
 • به جرمی محکوم شده اند.
 • کمتر از 5 سال پیش اسپانسر شد و اقامت دائم کانادا را دریافت نموده اند.
 • در زندان، دارالتادیب؛ یا یک مرکز توانبخشی و اصلاحی به سرمی برند.
 • اعلام ورشکستگی

امکان حمایت برای چه افرادی وجود دارد؟

برنامه حمایت از اعضای خانواده به سن، رابطه شما با اسپانسر و استانی که در آن هستید بستگی دارد. کبک قوانین کمی متفاوت از بقیه کانادا دارد، بنابراین مطمئن شوید که قوانین استانی را که قصد دارید در هنگام مهاجرت به کانادا به آن بروید، می دانید.

نحوه درخواست

دولت کانادا 6 مرحله را برای تکمیل درخواست حمایت مالی خانواده کانادا تعیین کرده است. آنها به شرح زیر است:

 • مرحله 1: کیت برنامه خود را دریافت کنید
  این مورد را می توانید از وب سایت دولت کانادا دریافت می کنید. کیت برنامه شامل چک لیست شما، دستورالعمل های انجام مراحل و فرم های درخواست لازم است.
 • مرحله 2: اسناد خود را جمع آوری کنید
  این زمانی است که از چک لیست دولتی استفاده می کنید تا مطمئن شوید که شما و حامی مالی تمام مدارک لازم برای درخواست در برنامه را دارید.
 • مرحله 3: تکمیل فرم
  کلیه فرم های درخواستی را از وب سایت دولت کانادا دانلود و پر کنید و دوباره آنها را در پورتال مهاجرت کانادا آپلود کنید.
 • مرحله 4: پرداخت هزینه
  هزینه های پردازش لازم را بپردازید.
 • مرحله 5: برنامه خود را بررسی کنید تا از اشتباهات رایج جلوگیری کنید
  قبل از ارسال درخواست خود، مطمئن شوید که آخرین فرم، مدرک و هزینه پوشش داده شده است. هرگونه خطایی می تواند پردازش برنامه شما را کند یا متوقف کند.
 • مرحله 6: درخواست را ارسال کنید
  فرم ها و مدارک خود را به پورتال دولت کانادا ارسال کنید و منتظر بمانید تا درخواست شما بررسی شود.

سؤالات متداول

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *