چگونگی مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای در ایران

کانادا که به عنوان “سرزمین مهاجران” شناخته می شود. این کشور هشتمین جمعیت مهاجر جهان را دارد و به طور مداوم در حال تجدیدنظر در سیاست های خود برای پذیرش مهاجران از سراسر جهان است. مشاغل فنی در کانادا در حال رونق است و برای حفظ رشد خود به نیروی کار نیاز دارد. به همین دلیل، دولت کانادا گزینه های مهاجرتی فراوانی را برای نیروی کار فنی که می خواهند به کانادا بیایند، ارائه می دهد.

امروزه یکی از راه های مهاجرت به کانادا، مهاجرت با مدرک فنی حرفه ای است. در ادامه درباره شرایط مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای توضیح خواهیم داد.

شرایط و هزینه مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه ای

توجه به فاکتور سن در پروسه با مدرک فنی و حرفه ای مهاجرت بسیار حائز اهمیت است. معمولاً تمامی کارفرماها برای جذب نیروی کار سعی در استخدام افرادی دارند که بتوانند نیروی کار مفیدتری باشند. در اکثر برنامه های مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه ای سن متقاضی بایستی زیر 45 سال باشد.

از دیگر شرایط مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه ای دارا بودن سابقه کار و پیشنهاد شغلی است. درصورتی که سابقه کاری شما در 1 شغل به صورت تمام وقت است، باید 30 ساعت در هفته به مدت 12 ماه (1 سال) تمام وقت مشغول به کار باشید. درزمینه سابقه کارهای نیمه وقت نیز این زمان برابر است و باید به این نکته دقت نمایید که باید حداقل ۱۵ ساعت در هفته مشغول کار بوده باشید.

می توانید در چندین کار نیمه وقت مشغول به کار باشید تا حدنصاب زمان ضروری برای مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای را برآورده سازید. کار داوطلبانه و یا کارآموزی جزو سابقه شغلی در نظر گرفته نمی شود.

همچنین بیش از 30 ساعت کار در هفته نیز به عنوان سابقه کار محسوب نمی شود. همچنین بهتر است به این نکته واقف باشید که متوسط ​​دستمزد ساعتی در کانادا با مدرک فنی حرفه ای ۵۷ دلار است.

توانایی زبان

دارا بودن سطح مشخصی از زبان انگلیسی یا فرانسه برای ارائه به اداره مهاجرت کانادا. در آزمون های زبان انگلیسی یا فرانسوی برای موارد زیر شرکت کنید:

 • نوشتن
 • خواندن
 • شنیدن
 • مکالمه

در راستای واجد شرایط بودن برای این برنامه و مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای باید طبق جدول زیر توانایی زبان خود را به اثبات برسانید.

درصورتی که به زبان فرانسه مسلط هستید، باید حداقل در مهارت مکالمه و شنیدن سطح clb5 و در مهارت های خواندن و نوشتن در سطح clb4 باشید تا بتوانید از برنامه مهاجرتی مخصوص فارغ التحصیلان رشته های فنی حرفه ای استفاده کنید.

اثبات تمکن مالی

شما باید این نکته را به اثبات برسانید که پول کافی برای اقامت خود و خانواده تان در کانادا دارید، مگر اینکه:

 • در حال حاضر قادر به کار قانونی در کانادا هستند
 • یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرما در کانادا داشته باشید

مدرک تحصیلی

کمترین سطح تحصیلی مورد نیاز برای انجام مهاجرت به کانادا از طریق فنی و حرفه ای دارا بودن مدرک دیپلم فنی و حرفه ای است. بهتر است به این نکته واقف باشید که تعداد بسیاری از متقاضیان این روش مهاجرتی دارای مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند. بدین ترتیب شانس قبولی متقاضیان با مدرک دیپلم بسیار پایین است.

به منظور درخواست برنامه  مهاجرت به کانادا با مدرک فنی و حرفه ای به مدرک تحصیلی خاصی نیاز ندارید.

اما با مدرک تحصیلی کانادایی یا گزارش ارزیابی مدرک تحصیلی غیر کانادایی (ECA)، می توانید امتیاز CRS خود را افزایش دهید تا شانس بیشتری برای دریافت دعوتنامه داشته باشید.

بهترین مدرک فنی و حرفه ای برای مهاجرت به کانادا

در صورتی که نتوانید به اثبات برسانید که تجربه شما برابر با توضیحات NOC است، درخواست شما رد می شود.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای

تحویل مدارک برای این روش دو قسمت دارد. قسمت اول زمانی است که می خواهید برای اخذ ویزای کاری کانادا اقدام کنید. در این مرحله نیاز است کلیه اسناد و مدارک زیر را به سفارت مربوطه ارائه دهید:

 • پاسپورت
 • نمره ی زبان
 • مدرک تحصیلی کانادایی یا گزارش ارزشیابی مدارک غیر کانادایی
 • جاب آفر (در صورت وجود)
 • مدارک مربوط به اثبات سابقه کاری
 • گواهی احراز صلاحیت (در صورت وجود)
 • مدارک اثبات توانایی مالی

در صورت پذیرش در خواست ویزای شما توسط سفارت، برای شما دعوتنامه ای ارسال می شود که دعوتنامه فدرال نام دارد. بعد از دریافت این دعوتنامه لازم است این مدارک را برای اخذ اقامت ارائه کنید:

 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت
 • شناسنامه و ترجمه آن
 • فرم های تکمیل شده درخواست اقامت

برای ارزیابی مدارک و اعلام نتیجه چیزی در حدود ۹۰ روز زمان نیاز است.

موسسات فنی و حرفه ای کانادا

موسسات فنی و حرفه ای کانادا چگونه کار می کنند و هدف از تشکیل این موسسات چیست؟

موسسات شغلی که برنامه های حرفه ای ارائه می‌دهند به صورت خصوصی اداره می‌شوند. همچنین نام آنها موسسات فنی و حرفه ای می‌ باشد که قریب به 1000 مورد از این نوع آموزشگاه‌ در کانادا دوره‌ های کوتاه مدت 3 تا 23 ماهه را ارائه می دهند.

این موسسات گواهی علم آموزی را به دانشجویان خود می دهد تا آنها را جهت کسب علم و حصول شغل مورد نظر خود یاری دهند. در این موسسات دوره های مختلفی ارائه می شود مانند: دوره های تجارت، سلامت، هنر رسانه، فناوری اطلاعات، سفر و مهمانداری و..

دانشجویان بین المللی که قصد شرکت در این دوره‌ها را دارند باید بدانند که این دوره‌ها به صورت تمام وقت یا پاره وقت یا حتی آنلاین ارائه می‌شوند. همچنین هزینه‌های شرکت در این کلاس ها مقرون به صرفه بوده و این موسسات در سراسر کانادا چه در مناطق شهری و چه در مناطق روستایی موجود می باشند.

نحوه درخواست برای موسسات فنی و حرفه ای کانادا

 1. ابتدا مدارک مورد نیاز برای درخواست خود را مهیا کنید.
  نمرات دبیرستان
  مدرک زبان برای اثبات میزان مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی (برای کبک)
  ترجمه مدارک مورد درخواست
 2. زمان مناسب جهت ثبت درخواست خود را بررسی نمائید.
  برنامه های ارائه شده در این موسسات متفاوت بوده و به طبع زمان ثبت درخواست برای آنها نیز متفاوت خواهد بود.
 3. درخواست خود را ثبت کنید.

اگر قصد مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای را دارید، می توانید با ما در موسسه مهاجرتی ایلیا تماس حاصل فرمایید تا مشاوران ما پاسخگوی سوالات شما باشند.

علیرضا

مهاجرت آنلاین یک جستجوگر هوشمند مطالب مهاجرتی است که با هدف آسان شدن دسترسی کاربران به محتوی مفید معتبرترین سایت‌های مهاجرتی کشور راه اندازی شده است. تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به سایت مرجع دریافت کننده مطلب میباشد.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *