مدارس در کانادا

سیستم آموزشی کانادا در هر ایالت متفاوت است و قوانین مخصوص به خود را دارد. مدارس در کانادا از ابتدای ماه سپتامبر شروع و در ماه ژوئن سال تحصیلی به پایان می‌ رسد. در اکثر ایالت‌ها کودکان در سن 5 سالگی وارد مهد کودک می‌ شوند و سن قانونی برای آغاز سال تحصیلی آنها از شش سالگی است که سال اول ابتدایی را شروع می کنند. افراد فارغ التحصیل با معدل بالای 85 می‌توانند در هر دانشگاه و رشته ای پذیرفته شوند. دانش آموزان در مقطع دبیرستان با گذراندن 80 واحد درسی موفق به کسب مدرک دیپلم می‌ شوند که در این دوران دروسی مانند علوم اجتماعی، فیزیک، انگلیسی، علوم و هنر را می‌ آموزند.

مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا بر اساس سن:

 • مقطع ابتدایی (Elementary school): شامل پایه 1 تا 6 از 6 تا 11 سال
 • مقطع راهنمایی (Junior Secondary): شامل پایه 7 تا 9 از 12 تا 14 سال
 • مقطع دبیرستان ( Senior Secondary): شامل پایه 10 تا 12 از 15 تا 17 سال

فارغ التحصیلان می توانند از 18 سالگی تحصیل در کالج و یا دانشگاه‌های کانادا را آغاز کنند.

بهترین نظام آموزشی در همه‌ مقاطع تحصیلی

هر ساله دانش آموزان بسیاری از سراسر جهان برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام می‌ کنند. همچنین بهترین و ارزانترین کشور با امکانات رفاهی است که افراد زیادی خواهان تحصیل در آن هستند.

اتمام تحصیل در مدارس کانادا در سن 18-17 سالگی است که با سال دوازدهم دبیرستان به پایان می‌رسد. تمامی مدارس کانادا سه بار در سال و در طی سه ترم ژانویه (بهمن) و می (اردیبهشت) وسپتامبر (شهریور) پذیرش تحصیلی دانش آموزان را انجام می‎دهند.

هنگام ورود دانش آموزان به مقطع دبیرستان سطح زبان آنها توسط مسئولان آموزش و پرورش ارزیابی می‌شود و دوره‌های پیش نیاز زبان انگلیسی بر اساس سطح هر فرد در نظر گرفته می‌ شود با این هدف که دانش آموزان توانایی برقراری ارتباط با محیط اطراف خود را داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش قوانین مربوط به امور آموزشی و تخصیص بودجه های استانی، تهیه‌ی سوابق و آمارها و انجام دوره‌های آموزشی را وضع می‌کند. هر استان به مدارس منطقه‌ای تقسیم می‌شود که توسط یک هیئت آموزشی اداره می‌شود و تصمیم‌گیری در مورد استخدام معلمان و نظارت‌های کلی بر امور روزانه‌ مدارس در کانادا را بر عهده دارد. همچنین فعالیت هایی نظیر جمع آوری پول جهت خرید تجهیزات مدرسه مانند کامپیوتر، هزینه اتوبوس مدرسه و دوربین‌های مدار بسته توسط انجمن اولیا مربیان (PAC) انجام می‌پذیرد.

فهرست کامل مدارس در کانادا برای هر استان را می‌توانید در سایت رسمی وزارت آموزش و پرورش کانادا از طریق لینک زیر مشاهده نمایید:

https://www.cmec.ca/en/

سیستم آموزشی و نمره دهی مدارس در کانادا

ثبت نام دانش آموزان در مدارس دولتی با تشکیل پرونده ای برای کل سال انجام می‌شود و حداقل دو بار در سال کارنامه دریافت می‌کنند.

معیارهای متفاوتی برای نمره دهی وجود دارند که از میان آنها می‌توان ارائه مقاله توسط دانش آموزان، مشارکت در بحث های کلاسی و انجام تکالیف مدرسه را نام برد. برنامه‌ درسی دبیرستان‌ها به دو دسته‌ پیشرفته و عمومی تقسیم می‌شود که در مورد پیشرفته دانش آموزان برای رفتن به دانشگاه آموزش می‌بیند و در دسته‌ی عمومی آنها برای رفتن به کالج های محلی یا مدارس فنی آماده می‌شوند.

مزایای تحصیل در مدارس کانادا

هنگامی که قصد مهاجرت به کانادا را دارید، ممکن است از خود بپرسید چرا برای تحصیل فرزندم کانادا را انتخاب کنم؟ خوشبختانه، کانادا در صدر کشورهای با آموزش بسیار با کیفیت است. دولت و سیستم های آموزشی، آموزش با کیفیت را در لیست اولویت های خود قرار داده اند. سیستم آموزش عمومی کانادا در حال حاضر در رتبه 5 برتر جهان قرار دارد. درحالی که کیفیت آموزش فوق العاده بالا است، یکی از بزرگ ترین دارایی های آموزشی کانادا، رویکرد فراگیر و آزاداندیشانه سیستم آموزشی، به ویژه برای دانش آموزان بین المللی است. اما درنهایت، دلایل زیادی وجود دارد که چرا سیستم تحصیلی کانادا سیستم عالی برای فرزندان شما است. در ادامه مزایای تحصیل در مدارس کانادا را برای شما ذکر می کنیم.

کیفیت آموزش در کانادا

همان طور که پیش ازاین نیز گفته شد، سیستم تحصیلی کانادا یکی از بالاترین رتبه ها در جهان است، بنابراین مزایای تحصیل در مدارس کانادا بسیار زیاد است. کانادا بیشترین جمعیت تحصیل کرده را در سطح جهان دارد. دلیل این امر ترکیبی از بودجه هنگفت و توجه دولت به امر آموزش است. این بدان معناست که مدارس با منابع کافی به خوبی نگهداری می شوند. معلمان و کارکنان با تدابیر استانداردسازی گسترده ای که برای اطمینان از اینکه فرزند شما بدون توجه به جایی که زندگی می کنید از آموزش در سطح جهانی برخوردار می شود، حقوق و مزایای خوبی دریافت می کنند. علاوه بر این، دولت کانادا نیز بودجهو اقدامات گسترده ای را در نظر گرفته تا اطمینان حاصل شود که کلاس درس کانادایی بهترین مکان برای پرورش ذهن جوان برای رشد است.

مدارک تحصیلی کانادا در سطح بین المللی، حتی در سطح مدرسه، به رسمیت شناخته شده است و به دانش آموزان اجازه می دهد در صورت ادامه تحصیل پس از مدرسه، در هر نقطه از جهان تحصیل کنند. بااین حال، کانادا همچنین دارای یکی از بهترین سیستم های آموزش عالی جهان، هم با کالج ها و هم دانشگاه ها است.

سبک تدریس در کانادا

کانادا به خاطر محیط کلاسی فوق العاده حمایت کننده و مثبت که نمی توان آن را نادیده گرفت شناخته می شود. معلمان کانادایی، متخصصانی با حقوق و دستمزد خوب و با تحصیلات عالی هستند که به طور ویژه برای ارائه کامل ترین و مثبت ترین تجربه یادگیری ممکن در کلاس های درس آموزش دیده اند.

تدریس در کانادا بر اهمیت تعامل کلاس درس و ارتباط بین کارکنان و دانش آموزان تأکید می کند. تحصیل در مدارس کانادا بر اهمیت ایجاد مهارت های تحصیلی و مهم تر از آن مهارت های زندگی خاص مانند مهارت های اجتماعی، همدلی و اهمیت اخلاق کاری خوب برای دادن ابزار به دانش آموزان تأکید می کند.

مراقبت با نیازهای ویژه

اگر فرزند شما معلول بوده و نیاز به آموزش با نیازهای ویژه دارد، کانادا مکان مناسبی برای شماست. با توجه به خدمات پزشکی عمومی و مراقبت های بهداشتی بسیار باکیفیت در کانادا، این کشور دارای سیستم فوق العاده ای برای کمک به افراد دارای معلولیت است تا بیشترین بهره را از تحصیل خود ببرند.

فعالیت های فوق برنامه

خارج از کلاس درس، مدارس کانادا فعالیت های زیادی را برای کمک به دانش آموزان ارائه می دهند تا مهارت ها و تجربیات خود را خارج از فعالیت های صرفاً آکادمیک گسترش دهند. اکثر مدارس کانادا برنامه های ورزشی فوق العاده ای ازجمله هاکی، فوتبال، بیس بال و تعداد زیادی از ورزش های دیگر را بسته به مدرسه ارائه می دهند. این امر نه تنها می تواند به سلامت جسمانی دانش آموز کمک کند، بلکه می تواند رابطه آنها را با همکلاسی های خود نیز بهبود بخشد.

جدای از ورزش، مدارس کانادا فعالیت های فوق برنامه و باشگاه های زیادی مانند سخنرانی عمومی، موسیقی، هنر و تاتر ارائه می دهند. مدارس مختلف فعالیت های متفاوتی را ارائه می دهند، قطعا مجموعه ای از فعالیت های موردعلاقه فرزندتان را در منطقه خود خواهید یافت.

حمل و نقل با بودجه مدرسه

یکی از بهترین مزایای تحصیل در مدارس کانادا این است که رفت وآمد به مدرسه در کانادا فرآیندی آسان و ایمن است. اکثر مدارس کانادا نوعی حمل ونقل با بودجه مدرسه را ارائه می کنند. این سرویس همانند سرویس اتوبوس مدرسه است که به دانش آموزان اطمینان می دهد که به موقع، آسان و ایمن به مدرسه می رسند.

گاهی اوقات این خدمات هزینه کمی اضافی دارند، اما این هزینه اصلاً چشمگیر نیست و مطمئناً اینکه فرزند شما هرروز با اتوبوس و در امنیت به مدرسه می رود و برمی گردد، ارزشش را دارد.

آموزش دو زبانه

ازآنجایی که کانادا دو زبان رسمی دارد، انگلیسی و فرانسوی، اکثر مدارس به دانش آموزان این فرصت را می دهند که هر دو زبان را در حد کاربردی آموزش ببینند. مدارس مختلف زبان های ابتدایی متفاوتی دارند، اما تقریباً همه مدارس به انگلیسی و فرانسوی زبان ها پذیرفته شده است. این امر به دانش آموزان ابزارهایی را برای برقراری ارتباط مؤثر به زبان های دیگر می دهد.

علاوه بر این، آموزش دو زبانه اغلب می تواند فرصت های زیادی را برای دانش آموزان پس از اتمام تحصیل باز کند.

مدارس بین المللی در کانادا

صدها مدرسه بین المللی در کانادا وجود دارد. تحصیل در مدارس کانادا به طور خاص برای پاسخگویی به دانش آموزان با پیشینه های مختلف طراحی شده اند تا به آنها کمک کنند هم تحصیلات خود را تکمیل کنند و هم به راحتی در جامعه کشور جدید خود جذب شوند.

مدارس بین المللی در کانادا به نسبت تعداد دانش آموزان؛ معلم دارند که این امر باعث می شوند دانش آموزان به حد کافی توجه دریافت کنند. این به نوبه خود به پروسه تحصیل در مدارس کانادا کمک می کند و شکاف فرهنگی را پر می کند.

آموزش آزاد فکری و فرهنگی فراگیر

کانادا به دلیل پذیرش فرهنگ های مختلف بسیار مشهور است. سیستم تحصیلی کانادا نیز تفاوتی ندارد. مدارس کانادا به شدت در برابر فرهنگ های مختلف منعطف عمل می کنند. کانادا مدارس مذهبی و سکولار زیادی دارد که تضمین می کنند فرهنگ شما هم در داخل و هم در خارج از مدرسه مورداحترام و قابل پذیرش است. همچنین کانادا نسبت به جامعه LGBTQ+ بسیار پذیرا رفتار می کند و مدارس اغلب برنامه های مشاوره و حمایت گسترده ای برای کودکانی که هویت خود را کشف می کنند، دارند.

گواهی آموزشی معلمان

الزامات مربوط به آموزش توسط دپارتمان آموزشی هر استان در گواهینامه معلمان ثبت می‌شود. معلمان در هر استان باید دارای مجوز یا گواهی آموزشی جهت تدریس در مدارس دولتی ابتدایی یا دبیرستان باشند. برای تدریس در مقطع ابتدایی داشتن حداقل مدرک لیسانس الزامی است و تدریس در مقطع متوسطه نیازمند حداقل مدرک لیسانس (به عنوان آماده سازی جهت تدریس) و تحصیلات تکمیلی 5 ساله یا یک مدرک ارشد است.

مدارس به دنبال داوطلبین دستیار معلمی هستند تا در پروژه های آموزشی و کاربردی عملی به آنها کمک کنند. نیروی آموزش تمام وقت در سطح ابتدایی و متوسطه حدود 310,000 نفر است و در دانشگاه ها و کالج ها 40,000 نیرو مشغول به تدریس هستند.

مدارکی مانند سوابق مهاجرت و سکونت، شناسنامه، پاسپورت‌، جزئیات سوابق پزشکی فرزند‌، گزارش تحصیلی از مدرسه‌ی قبلی و همچنین وضعیت اقامت خود برای ثبت نام فرزند مورد نیاز است.

Home Stay چیست؟

واژه‌ی Home Stay به برنامه‌ا‌ی گفته می‌شود که اقامت در منزل با یک خانواده کانادایی که برای این طرح اظهار علاقه مندی کرده اند، در این کشور فراهم می‌شود. این خانواده ها از طرف مدارس کانادا و اداره آموزش و پرورش به دانش آموزان معرفی می‌شوند و با هزینه ای در حدود 1000 دلار در ماه به همراه سه وعده غذایی و یک اتاق مجزا با امکانات کامل و محیطی کاملا انگلیسی زبان برای فرزندان فراهم می شود. یکی از فواید این برنامه برای دانش آموزان آشنایی با آداب و رسوم این کشور است.

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

 • هزینه تحصیل در مدارس دولتی کانادا:
  بر اساس رتبه بندی علمی و رفاهی هر مدرسه به طور میانگین بین 13 تا 15 هزار دلار در سال است.
 • شهریه مدارس خصوصی روزانه در کانادا:
  حداقل 8 هزار دلار در سال می باشد.
 • هزینه تحصیل در مدارس خصوصی شبانه روزی:
  بسته به امکانات و برنامه های اموزشی هر مدرسه از حداقل 30 هزار دلار در سال شروع می‌شود.

هزینه ‌های جاری زندگی در کانادا که بر اساس سبک زندگی هر فرد متفاوت خواهد بود نیز به این هزینه‌های تحصیلی اضافی می‌شوند.

جهت تحصیل در مدارس کانادا شما نیاز به نامه پذیرش از مدارس کانادا و همچنین دریافت ویزای تحصیلی کانادا خواهید داشت. والدین نیز می توانند جهت دریافت ویزای همراه پس از اخذ ویزای متقاضی اقدام نمایند، به این صورت که برای همراه متقاضی نیز ویزای توریستی یا Temporary Resident visa صادر می شود که به وسیله آن همراه دانش آموز یا دانشجو می‌تواند حداقل 6 ماه در خاک کانادا اقامت داشته باشد.

سؤالات متداول

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *