لغو محدودیت ساعت کار حین تحصیل در کانادا

از 15 نوامبر 2022 تا 31 دسامبر 2023، دانشجویان بین المللی که مجوز کار حین تحصیل در کانادا را دارند، مجاز خواهند بود تا زمانی که کلاس در حال برگزاری است، بیش از 20 ساعت در هفته خارج از دانشگاه کار کنند. لغو محدودیت زمانی کار حین تحصیل در کانادا برای اتباع خارجی که پیش از این درخواست مجوز تحصیلی را ارسال کرده اند نیز از امروز اعمال می شود. همچنین درصورتی که اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا درخواست آنها را تأیید کند، می توانند از این سیاست در راستای افزایش ساعت کار در کانادا حین تحصیل بهره مند شوند.

وزیر مهاجرت شان فریزر صبح امروز در شهر اتاوا، پایتخت کانادا، در مورد لغو محدودیت ساعت کار حین تحصیل در کانادا را اعلام کرد. فریزر توضیح داد که هدف از لغو محدودیت های کار حین تحصیل در کانادا کاهش کمبود نیروی کار است که در سراسر کانادا تجربه می شود.

کانادا با کمبودهای تاریخی نیروی کار و نرخ بیکاری که با استانداردهای تاریخی پایین است دست وپنجه نرم می کند. اوایل صبح امروز، اداره آمار کانادا گزارش داد که نرخ بیکاری کانادا در ماه سپتامبر به 5.2 درصد کاهش یافته است که این درصد نسبت به ماه اوت 5.4 درصد کاهش یافته است.

در حال حاضر، دانشجویان بین المللی که برای تحصیل در یک برنامه آموزشی واجد شرایط کانادا اقدام می کنند، می توانند تا ۲۰ ساعت در هفته در خارج از دانشگاه کار کنند. این محدودیت زمان مجاز به کار حین تحصیل در زمان استراحت های برنامه ریزی شده مانند تعطیلات تابستانی و زمستانی برداشته می شود. این سیاست به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا از نظر مالی از خود حمایت کنند و درعین حال باعث می شود این اطمینان حاصل شود که دانشجویان به جای تمرکز بر کار در کانادا، بر تکمیل تحصیلات خود متمرکز می شوند.

با این حال، مواجهه با نزدیک به یک میلیون شغل خالی باعث شده است که دولت کانادا فعلاً زمان مجاز به کار حین تحصیل را کاهش دهد.

فریزر خاطرنشان کرد که این اقدام به بیش از 500,000 دانشجوی بین المللی واجد شرایط در حال حاضر در کانادا اجازه می دهد تا ساعات بیشتری کار کنند.

کانادا یکی از مقاصد پیشرو دانشجویان بین المللی در جهان است. در سال 2021، میزبان بیش از 620,000 دانشجوی بین المللی بود که این رقم در دو دهه گذشته سه برابر شده است. تنها در سال گذشته، کانادا نزدیک به 450,000 مجوز تحصیلی جدید صادر کرد. تقاضا برای تحصیل در کانادا به دلیل عوامل مختلفی مانند کیفیت مؤسسات آموزشی این کشور، چند فرهنگی بودن، مقرون به صرفه بودن دلار کانادا، و فرصت های کار و اقامت دائمی که این کشور ارائه می دهد، همچنان قوی است.

فریزر همچنین در اطلاعیه امروز خاطرنشان کرد که کانادا تاکنون بیش از 452,000 درخواست مجوز تحصیلی را بین ژانویه تا آگوست 2022 پردازش کرده است که در مقایسه با 367,000 درخواست در مدت مشابه در سال 2021 افزایش 23 درصدی داشته است. رکوردی که در سال گذشته برای مجوزهای تحصیلی پردازش شده در یک سال تقویمی ثبت شد.

بر اساس تحقیقات اداره آموزش بین المللی کانادا (CBIE) اکثر دانشجویان بین المللی گزارش می دهند که علاقه مند هستند پس از اتمام تحصیلات خود به عنوان مقیم دائم در کانادا بمانند. تحقیقات اداره آمار کانادا نشان می دهد که دانشجویان بین المللی که قصد دریافت اقامت دائم کانادا را دارند به دلیل عواملی مانند تجربه کاری و تحصیلی در کانادا و همچنین تسلط به زبان انگلیسی و/یا زبان فرانسه به سرعت در بازار کار کانادا ادغام می شوند.

کانادا به طور فزاینده ای به دانشجویان بین المللی به عنوان منبع اصلی اقامت دائم در سال های اخیر، به ویژه در طول همه گیری همه گیر، نگاه کرده است. به عنوان مثال، IRCC به طور قابل توجهی به فارغ التحصیلان بین المللی متکی بود تا به هدف خود برای پذیرش بیش از 405,000 مهاجر جدید در سال 2021 دست یابد، و رکورد کانادا برای مهاجران تازه وارد در یک سال را بشکند. IRCC این کار را با دعوت و اعزام تعداد زیادی از داوطلبان کلاس تجربه کانادا انجام داد. علاوه بر این، یک برنامه اقامت موقت تا اقامت دائم (TR2PR) را در سال 2021 معرفی کرد که حدود 90,000 ساکن موقت را قادر ساخت تا برای مهاجرت درخواست دهند.

وزیر فریزر همچنین از جانب نخست وزیر جاستین ترودو مأموریت دارد تا راه های بیشتری را برای دانشجویان بین المللی و کارگران موقت خارجی برای کسب اقامت دائم از طریق اکسپرس اینتری شناسایی کند. علاوه بر این، فریزر در ماه سپتامبر یک استراتژی ارائه کرد که در آن به تشریح چگونگی هدف دولت برای کمک به ساکنان موقت بیشتر برای کسب اقامت دائم پرداخته شد. این استراتژی شامل پنج ستون است، مانند نوسازی سیستم مهاجرت برای بهبود زمان پردازش درخواست. هنگامی که دولت کانادا طرح سطوح مهاجرتی 2023 الی 2025 خود را تا اول نوامبر ارائه کند، بینش بیشتری در مورد استراتژی تازه واردان دولت کانادا به دست خواهیم آورد.

رضا صنعتی

مهاجرت آنلاین یک جستجوگر هوشمند مطالب مهاجرتی است که با هدف آسان شدن دسترسی کاربران به محتوی مفید معتبرترین سایت‌های مهاجرتی کشور راه اندازی شده است. تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به سایت مرجع دریافت کننده مطلب میباشد.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *