شرایط معادل سازی مدرک پزشکی در انگلستان

بر اساس قوانین مهاجرتی انگلستان کلیه افرادی که قصد مهاجرت به انگلستان برای اشتغال یا ادامه تحصیل در رشته پزشکی را دارند می بایست فرآیند معادل سازی مدرک پزشکی در انگلستان را انجام دهند، شروع پروسه معادل سازی مدرک پزشکی در انگلستان با ارسال مدارک به شورای پزشکی این کشور جهت ارزشیابی و تایید خواهد بود، سپس فرد متقاضی می بایست با شرکت در دوره های معادل سازی برای آزمون PLAB خود را آماده کند.

اصولاً برای معادل سازی مدرک پزشکی در انگلستان (MLA) دو مرحله اصلی وجود دارد، که شامل شرکت در آزمون (PLAB (Professional and Linguistic Assessments Board و ارزیابی مهارت های بالینی و حرفه ای است. شرایط ارزیابی مدارک و آزمون های مربوطه برای دانش آموختگان دانشگاه های انگلستان و افرادی که خارج از انگلستان مدرک پزشکی خود را دریافت نموده اند یکسان خواهد بود. در ادامه این مطلب با قوانین و مراحل معادل سازی مدرک پزشکی در انگلستان بیشتر آشنا خواهیم شد.

معادل سازی مدرک پزشکی در انگلستان

مدارک لازم برای معادل سازی مدارک پزشکی در انگلستان

مدارک مورد نیاز برای معادل سازی مدرک پزشکی در انگلستان در هر مرحله متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال افرادی که در مرحله اول تایید مدارک خود را گرفتند و وارد مرحله دوم (آزمون PLAB) شده اند باید برای دریافت تایید نهایی مدارک مربوط به قبولی در آزمون را ارائه نمایند. ولی برای افرادی که در ابتدای راه هستند مدارک تحصیلی و شغلی کفایت می کند. به طور کلی مدارک مورد نیاز برای معادل سازی مدارک پزشکی در انگلستان به شرح ذیل می باشد.

 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • پروانه نظام پزشکی
 • رزومه شغلی (در صورت امکان)
 • مدرک زبان حداقل ایلتس ۷
 • گواهی عدم سو پیشینه پزشکی
 • تمکن مالی مناسب برای پرداخت هزینه های جاری

همچنین بخوانید : هزینه های اجاره خانه در انگلستان

هزینه معادل سازی مدارک پزشکی در انگلستان

هزینه های معادل سازی مدارک پزشکی در انگلستان از ۲ بخش تشکیل می شود، بخش اول هزینه های مربوط به ۲ مرحله آزمون PLAB و بخش دوم هزینه های مربوط به زندگی در انگلستان. در بخش اول یعنی هزینه های آزمون شرایط برای همه یکسان خواهد بود، ولی در بخش دوم یعنی هزینه های زندگی بسته به شهر مورد نظر تعداد افراد خانواده و سبک زندگی افراد هزینه های متفاوت خواهد بود. به طور کلی هزینه های معادل سازی مدارک پزشکی در انگلستان به شرح ذیل می باشد.عنوان هزینه میزان هزینه
آزمون اولیه PLAB ۶۰۰ پوند
آزمون دوم PLAB ۲۲۵۰ پوند
میانگین هزینه زندگی ماهانه برای ۱ نفر ۱۱۰۰ پوند


لازم به ذکر است تا زمانی که مدارک پزشکی افراد مورد تایید قرار نگیرد و افراد در آزمون های مربوطه شرکت نکند، اجازه کار در انگلستان صادر نخواهد شد، با توجه به هزینه های نسبتا بالای زندگی در انگلستان و همچنان هزینه های مربوط به آزمون های PLAB توصیه می شود قبل از اقدام به مهاجرت به انگلستان هزینه های جاری را در نظر داشته باشید.

معادل سازی مدرک پزشکی در انگلستان

آشنایی با آزمون PLAB

آزمون PLAB یک برد ارزیابی حرفه ای و زبانی می باشد، این آزمون از ۲ بخش تشکیل گردیده است که شامل آزمون های PLAB1 و PLAB2 می باشد، در واقع این آزمون در راستای سنجش توانایی افراد برای انجام فعالیت های پزشکی در انگلستان است.

برای شرکت در آزمون PLAB2 قبولی در آزمون PLAB1 الزامی خواهد بود، از سوی دیگر ارائه مدرک زبان حداقل ایلتس ۷ نیز امری ضروری محسوب می شود، البته ارائه مدرک زبان OET (آزمون زبان انگلیسی حرفه ای) نیز قابل قبول می باشد.

همانگونه که پیش تر ذکر گردید برای شرکت در آزمون PLAB1 نیازی به حضور در انگلستان نخواهد بود، ولی معمولاً افرادی که متقاضی مهاجرت به انگلستان به عنوان پزشک هستند با دریافت ویزای مورد نظر کلیه مراحل معادل سازی را در خاک انگلستان سپری می کنند.

همچنین بخوانید : مهاجرت کاری انگلیس

آزمون PLAB مرحله اول

آزمون مرحله اول PLAB در ارتباط با سنجش توانایی افراد برای استفاده از دانش خود برای تشخصی بیماری و ارائه روش های درمانی خواهد بود، این آزمون به صورت تستی ارائه می شود و شامل ۲۰۰ سوال چند گزینه ای است، در واقع تمرکز اصلی مرحله اول آزمون PLAB روی شرایط صحیح و مدیریت درست در بخش مراقبت های اولیه (اورژانس) خواهد بود.

همچنین در این آزمون ارزش های فرد به عنوان یک پزشکی خوب در ارتباط با نحوه رفتار با بیماران و همکاران بدون هیچگونه تبعیضی مورد ارزیابی قرار می گیرد. حوزه مهارت های آزمون PLAB در مرحله اول به شرح ذیل می باشد.

 • اپیدمیولوژی و ارتقاء سلامت
 • ژنتیک
 • آناتومی
 • فیزیولوژی
 • آسیب شناسی و میکروب شناسی
 • فارماکولوژی و بیوشیمی
 • آمارها و علوم اجتماعی
 • مراقبت های بالینی خوب: ارزیابی
 • تشخیص
 • بررسی: انتخاب آزمون مناسب
 • بررسی: تفسیر نتایج
 • مراقبت های بالینی خوب: مدیریت
 • شرایط حاد اضطراری
 • بلند مدت
 • بهبود علائم و پایان زندگی
 • قبل از عمل

آزمون PLAB مرحله دوم

پس از قبولی در مرحله اول آزمون PLAB، افراد باید در آزمون مرحله دوم PLAB شرکت نمایند. مرحله دوم آزمون به صورت عملی برگزار می گردد، در این مرحله فرد باید تعدادی بیمار را ویزیت نماید و در تشخیص نوع بیماری و روش های درمان آن درست عمل کند. به طور کلی در آزمون مرحله دوم PLAB چهار حوزه مهارتی در OSCE مورد ارزیابی قرار می گیرد که شامل موارد ذیل می باشد.

 • آزمون بالینی
 • مهارت های عملی
 • مهارت های ارتباطی
 • گرفتن شرح حال

نحوه و مراحل معادل سازی مدرک پزشکی در انگلستان

اولین قدم برای معادل سازی مدرک پزشکی در انگلستان ثبت نام در شورای پزشکی انگلستان (GMC) خواهد بود، شورای پزشکی انگلستان تعین کننده استانداردهای لازم برای معادل سازی و طرح کننده سوالات آزمون های PLAB است. در مرحله بعدی فرد برای معادل سازی مدرک پزشکی خود می بایست در آزمون اولیه PLAB شرکت نماید و پس از قبولی در این آزمون فرد باید در آزمون مرحله دوم PLAB شرکت کند.

پس از انجام این فرآیند و قبولی در آزمون های PLAB فرد متقاضی می تواند از شورای پزشکی انگلستان (GMC) شماره نظام پزشکی خود در کشور انگلستان را دریافت نماید، با دریافت شماره نظام پزشکی فرد می تواند علاوه بر کار برای دوره های تخصص پزشکی نیز اقدام نماید، نکته بسیار جالب و مثبت برای شرکت در دوره های تخصص پزشکی انگلستان این است که برای شرکت در این دوره های هیچگونه وجهی از افراد گرفته نمی شود، حتی در بسیاری از موارد افراد برای شرکت در این دوره ها حقوق نیز دریافت خواهند کرد.

نتیجه گیری

از گذشته های دور تا کنون همواره انگلستان از لحاظ اقتصادی، سیاسی، نفوذ بین المللی و… در بین ۱۰ کشور برتر جهان قرار دارد. بازار کار مناسب، نرخ بیکاری پایین، امکانات اجتماعی و رفاهی ایده ال، سرانه درآمد فردی قابل توجه و… تنها بخشی از مزایای کار و زندگی در انگلستان می باشد. از این رو هیچگونه جای تعجبی ندارد که امروزه انگلستان به یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی جهان تبدیل گردیده است.

علاوه بر این شغل پزشکی در انگلستان در بین ۱۰ شغل پردرآمد این کشور قرار دارد، جامعه پزشکی انگلستان از سطح رفاه بسیار قابل توجه و وجه اجتماعی بسیار مناسبی برخوردار می باشند. علاوه بر این سهولت در روند معادل سازی مدارک پزشکی در انگلستان باعث افزایش چشمگیر آمار مهاجرت پزشکان از سراسر جهان به انگلستان شده است.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد به شما عزیزان توصیه می کند برای هرگونه اقدام جهت مهاجرت به خارج از کشور اطلاعات دقیق در ارتباط با شرایط زندگی، کار یا تحصیل در کشور مقصد کسب نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید!

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *