ویزای کار IMP کانادا (International Mobility Program) یکی از زیر مجموعه های برنامه های پذیرش نیروی کار خارجی در این کشور است. هدف از روش imp کانادا کمک به اقتصاد کشور کانادا است. ویزای IMP کانادا به کارفرمایان اجازه می دهد که بدون دریافت مجوز LMIA اقدام به استخدام نیروی کار بین المللی کنند. به این شرط که این شغل به موقعیت فرهنگی و اقتصادی کانادا کمک کند.

پیش از اینکه بگوییم ویزای کار IMP کانادا چیست و  درباره شرایط دریافت ویزا IMP توضیح دهیم، بهتر است شما را با چند اصطلاح آشنا کنیم:

 • LMIA: تأییدیه ای که وزارت کار کانادا به کارفرمایان این کشور می دهد تا بتوانند نیروی کار خارجی استخدام کنند. به این تأییدیه Labor Market Impact Assessment یا به اختصار LMIA گفته می شود. کارفرمایان پیش از استخدام نیروی کار خارجی باید ثابت کنند که این کار ضرری به اقتصاد کانادا نمی زند؛ نیروی کار داخلی بیکار برای این زمینه شغلی پیدا نمی شود، استخدام افراد خارجی باعث بیکار شدن افراد بومی نشده و تأثیری بر میزان حقوق آن ها نخواهند داشت.
 • Job Offer: پیشنهاد کاری که کارفرمایان برای جذب نیروی کار خارجی منتشر می کنند.

 

چطور می‌توان ویزای کار IMP کانادا گرفت؟

اگر بخواهیم ساده و مختصر توضیح دهیم، در برنامه IMP شخص متقاضی می تواند با تاسیس یک کسب و کار در کانادا ویزای کار بگیرد.

روال کار برنامه مهاجرتی IMP به این صورت است که متقاضی باید یک کسب و کار در کانادا تاسیس کند. یعنی یک شرکت تاسیس شود و برای این شرکت یک بیزینس پلن نوشته شود و یک نفر کانادایی در این شرکت استخدام شود. همچنین محل شرکت اجاره شود و مثل هر کسب و کار دیگری شروع به کار کند. اما در واقع صاحب بیزینس به صورت ریموت و از ایران کسب و کارش را اداره می کند.

در مرحله بعد متقاضی باید درخواست ویزای کار کانادا بدهد و اعلام کند که وجود من در خاک کانادا ضروری و لازم است و باید به صورت حضوری کسب و کارم را اداره کنم. در این صورت درخواست ویزای کار، نیازی به LMIA ندارد. یعنی تاییدیه ای که از اداره کار کانادا باید گرفته شود که تایید کند این نیروی کار برای کانادا لازم هست، در این روند نیاز نیست. در واقع این متقاضی می تواند بدون اینکه LMIA بگیرد برای ویزای کار اقدام کند.

 

مهاجرت خانوادگی با ویزای IMP کانادا

اگر بخواهید با برنامه IMP به صورت خانوادگی مهاجرت کنید، روال کار به این صورت است که باید برای خودتان درخواست ویزای IMP کنید و برای همسرتان open work permit بگیرید. همچنین می توانید برای فرزندان تان اجازه تحصیل یا اجازه کار بگیرید. (البته فرزندان زیر ۲۲ سال)

 

شرایط مهاجرت خانوادگی با ویزای IMP کانادا و دریافت open work permit برای همسر

 

چه کسانی واجد شرایط دریافت ویزای IMP هستند؟

در واقع تمام افرادی که بتوانند در کشور کانادا کسب و کاری تاسیس کنند و طبق شرایط عنوان شده در بالا آن را اداره کنند، واجد شرایط هستند. اما صاحبان برخی مشاغل و دارندگان بعضی مدارک تحصیلی نسبت به سایرین برای دریافت ویزای کار IMP کانادا شانس بیشتری دارند. از جمله:

 • افرادی که بیزینس شخصی خود را دارند.
 • کسانیکه در رزومه کاری خود سوابق مدیریتی مخصوصاً مدیریت مالی دارند.
 • پزشکان عمومی
 • مالکین کارخانه و شرکت های موفق در زمینه های اقتصادی
 • متخصصان و مالکان شرکت های فعال در زمینه IT و علوم کامپیوتر

 

شرایط عمومی دریافت ویزای کار IMP کانادا

 • دارا بودن امکانات مالی کافی برای تأمین هزینه های زندگی در کانادا
 • داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر
 • داشتن ویزای توریستی کانادا که در این صورت شانس دریافت ویزای کاری بالاتر خواهد بود.
 • داشتن سلامت جسمانی
 • نداشتن سوء پیشینه

 

دریافت ویزای IMP چقدر طول می کشد؟

کل پروسه دریافت ویزای IMP کانادا، حدود ۱۰ ماه طول می کشد که از این مدت، ۳ ماه برای کارهای اولیه نیاز است و بعد از اینکه درخواست ویزا ارسال شد، حدود ۶ ماه طول می کشد تا ویزای کار دریافت شود.

 

تبدیل ویزای IMP به اقامت دائم کانادا

بعد از اینکه با ویزای IMP (آی ام پی) وارد خاک کانادا شدید و یک سال در کانادا شاغل بودید، می توانید درخواست اقامت دائم بدهید. روال کار به این صورت است که باید یک جاب آفر داشته باشید و در آزمون آیلتس نمره ۶ کسب کنید. به این صورت که در هر ۴ مهارت (ریدینگ و رایتینگ و لیسنینگ و اسپیکینگ) باید حداقل نمره ۶ بگیرید.

 

مزایای مهاجرت با ویزای کار IMP

اکنون که تا حدودی با برنامه ویزای کار کانادا IMP آشنا شدید، بعضی از مزیت های این برنامه مهاجرتی را بیان می کنیم:

 • کوتاه بودن پروسه دریافت ویزای کار IMP
 • هزینه کمتر نسبت به سایر روش های دریافت ویزای کار
 • فدرال بودن برنامه imp، یعنی در هر شهر و استانی از کانادا که بخواهید می توانید ساکن شوید
 • امکان مهاجرت همراه با خانواده
 • امکان تحصیل فرزندان زیر ۱۸ سال به صورت رایگان
 • یک کسب و کار واقعی تاسیس شده که می توانید با آن کار کنید و درآمد داشته باشید
 • الزامی نبودن دریافت LMIA و اینکه اداره کار کانادا هیچ کاری به این درخواست ندارد. البته باید ثابت کنیم این شرکتی که در کانادا تاسیس شده از یکی از جنبه های فرهنگی، اقتصادی، هنری و … برای کانادا ارزش افزوده دارد و لازم است که این متقاضی حتما در کانادا حضور داشته باشد.

 

معایب برنامه IMP کانادا

 • این ویزای کار موقت است و باید بعد از گذشت مدت زمانی مثلا بعد از یک سال، این ویزا را به اقامت دائم تبدیل کرد
 • شخص فقط در شرکتی که خودش تاسیس کرده می تواند کار کند و نمی تواند برای کارفرمای دیگری کار کند

البته در کانادا خیلی رایج است که شخصی که به این روش شرکت تاسیس کرده و وارد کانادا شده است، اگر بخواهد برای شرکت دیگری کار کند، از طریق شرکت خودش یعنی در قالب یک شرکت با شرکت مقابل قرارداد کاری امضا می کند. برای مثال اگر فردی بخواهد به عنوان کارشناس کامپیوتر در یک شرکت استخدام شود، بجای اینکه به صورت شخصی در آن شرکت استخدام شود از طریق شرکت خودش برای خدمات کامپیوتری با آن شرکت قرارداد ببندد. بنابراین وجود شرکت در این روش می تواند به نوعی ممنوعیت کار کردن به عنوان کارمند را بردارد. اما باید توجه داشت که متقاضی باید حقوقش را هم از شرکت خودش و از طریق همان قرارداد با طرف مقابل دریافت کند.

مطالعه بیشتر: www.canada.ca

 

سخن آخر

در مجموع بخاطر مزایای زیاد روش IMP کانادا به خصوص هزینه پایین و مدت زمان کوتاه پروسه رسیدگی به پرونده ویزای IMP کانادا، به شدت توصیه می شود که اگر قصد مهاجرت کاری دارید، برای این ویزا اقدام کنید. تمام مراحل اخذ ویزای کار IMP کانادا و اقامت دائم کانادا را کارشناسان موسسه آتلانتیک ۷۲۴ برای شما انجام می دهند. در صورتی که نیاز به مشاوره و اطلاعات بیشتر دارید، فرم ارزیابی را تکمیل نمایید تا کارشناسان موسسه با شما تماس بگیرند.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *