آموزش عالی فرانسه بدون در نظر گرفتن میزان تسلط افراد به زبان فرانسه، گزینه های متعددی را پیش روی دانشجویان خارجی می گذارد. بنابراین حتی افرادی که تسلط بالایی به زبان فرانسوی ندارند، می‌توانند برای ادامه تحصیل در دانشگا‌های فرانسه اقدام کنند. آنها می‌توانند با ثبت نام در ‎دوره‌های زبان در فرانسه پروسه مهاجرت تحصیلی خود به این کشور را آغاز کنند. مقاله پیش رو را بخوانید تا با مزایا، شرایط و مراحل انجام پذیرش در دوره زبان در فرانسه آشنا شوید.

مزایای گذراندن دوره زبان در فرانسه

یادگیری زبان فرانسه در کشور فرانسه پیش از شروع به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور مزایای بسیاری دارد که برخی از مهم‌ترین آنها را می‌توان در فهرست زیر خلاصه نمود

 • آشنایی با فرهنگ، شیوه زندگی و سیستم اجتماعی فرانسوی
 • آمادگی بیشتر برای ورود به یک دانشگاه فرانسوی
 • دریافت ویزای دانشجویی که از نوع ویزای D می‌باشد و به نوبه خود دارای مزایایی است

در صورتی که بتوانید برای گذراندن دوره زبان فرانسه در این کشور، ویزا دریافت کنید، این ویزا یک ویزای دانشجویی خواهد بود که از نوع ویزای D می‌باشد و ویژگی‌های زیر را دارا خواهد بود:

ویژگی‌های ویزای دانشجویی برای گذراندن دوره زبان در فرانسه

 • ‎با اخذ ثبت نام یک ساله، ویزا بین ۹ ماه تا ۱ سال (بسته به نظر سفارت) صادر خواهد شد
 • ‎این ویزا در کشور فرانسه طی شرایطی قابل تمدید است و برای تمدید معمولا نیازی به ترم تابستانی یا بازگشت به ایران نمی‌باشد
 • ‎اگرچه یافتن شغل دانشجویی در فرانسه در قالب این بحث نمی‌گنجد اما باید یادآور شد که با این ویزای دانشجویی که از نوع ویزای D می‌باشد، متقاضی دارای حق کار ۲۰ ساعت در هفته و تمامی حق و حقوق دانشجویی می‌باشد
 • امکان استفاده از بیمه دانشجویی
 • پرداخت ۴۰٪ از هزینه مسکن و یا خوابگاه توسط دولت فرانسه با عنوان کمک هزینه مسکن
 • امکان اخذ کارت حمل و نقل عمومی فرانسه برای رفت و آمدهای درون شهری

دوره‌های آموزش زبان در فرانسه

به طور کلی دوره‌های آموزش زبان در کشور فرانسه به دو دسته تقسیم می شوند: دوره‌های خصوصی و دوره‌های دانشگاهی.

لازم به توضیح است که دوره‌های خصوصی در موسسات زبان یا کالج‌های زبان برگزار می‌شوند در حالی که دوره‌های دانشگاهی به صورت عمومی و معمولا در خود دانشگاه تشکیل می‌شوند.

به طور کلی این دو نوع دوره بسیار مشابه هم هستند اما در برخی موارد متفاوت می‌باشند:

تفاوت دوره‌های زبان خصوصی و دانشگاهی در فرانسه

هزینه ثبت نام دوره زبان در فرانسه

دوره‌های خصوصی در موسسات زبان یا کالج‌های زبان برگزار می‌شوند و بنابراین هزینه‌ی آنها به مراتب بیشتر است. در حالی که دوره‌های دانشگاهی،  کلاس‌ها عموما در خود دانشگاه تشکیل می‌شوند و هزینه آنها نیز پایین‌تر است. اگرچه نمی‌توان قیمت دقیقی برای دوره‌های زبان در کشور قفرانسه اعلام نمود؛ اما می‌توان گفت معمولا ‎هزینه ثبت نام در این دوره‌ها برای مدت زمان یک سال، به طور تقریبی بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو و حتی گاهی تا ۶ یا ۷ هزار یورو در سال می‌باشد.

هزینه دوره‌های زبان علاوه بر اینکه به خصوصی یا دانشگاهی بودن دوره‌ها بستگی دارد، به شهر نیزوابسته است. در برخی شهرهای فرانسه هزینه گذراندن دوره زبان پیش از ورود به دانشگاه‌ها به نسبت دیگر شهرها بالاتر است.

در این مورد نیز می‌توانید با راهنمایی‌های هلدینگ بین المللی رهپویان، شهرهایی را که هزینه‌های دوره‌های زبان آن مناسب با بودجه شما است، بشناسید.

زمان ثبت نام دوره زبان در فرانسه

یکی از مهم ترین تفاوت‌های دوره‌های زبان خصوصی با دوره‌های زبان که در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود، این است که در فرانسه دوره زبان در دانشگاه فقط در دو نوبت در ماه‌های سپتامبر و ژانویه برگزار می‌شود در حالی که در دردوره‌های خصوصی می‌توان در هر زمانی از سال برای ثبت نام اقدام کرد.

روند اخذ پذیرش در دوره زبان در فرانسه

تفاوت دیگر دوره‌های زبان خصوصی با دوره‌های زبان که در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود این است که پروسه ای که برای پذیرش در دوره‌‌های زبان که دردانشگاه‌ها برگزار می‌شوند، به مراتب طولانی‌تر است.

مراحل انجام پذیرش در دوره زبان در فرانسه

در صورتی که فردی تمایل به یادگیری زبان فرانسه در این کشور پیش از ورد به دانشگاه داشته باشد، باید برای انجام پذیرش در دوره زبان مراحلی را پشت سر بگذارد؛ البته این مراحل بسته به هر پرونده و متقاضی میتوانند اندکی متفاوت باشند؛ اما در یک نگاه کلی می‌توان این مراحل را در فهرست زیر خلاصه نمود:

‎مرحله اول پذیرش در دوره زبان در فرانسه : انتخاب شهر و دانشگاه

واضح است که قبل از هر چیز متقاضی تحصیل در دانشگاه های فرانسه باید بر اساس شرایط فردی خود، شهری را که می‌خواهد برای ادامه تحصیل در آن زندگی کند را انتخاب نماید؛ باز هم واضح است که انجام انتخاب درست مستلزم داشتن شناخت کافی از شرایط اقتصادی، جغرافیایی آب و هوایی، فرهنگی و … در اقصی نقاط کشور فرانسه است. به علاو این انخاب به شرایط فردی متقاضی نیز بستگی خواهد داشت؛ هزینه ها و بودجه‌های فرد و تمایل شخصی به شهر خاص مثلا به دلیل داشتن خویشاوند یا دوستی آشنا در آن شهر از جمله ضشرایطی هستند که اولویت‌های متقاضی برای انتخاب شهر مناسب برای ادامه تحصیل را مشخص می‌کنند.


نوشته های مرتبط


نوشته های مرتبط

‎از آنجا که هر متقاضی اشراف کامل به اولویت‌ها، تمایلات و شرایط خاص خود دارد اما ممکن است تسلط کامل به ویژگی‌ها و شرایط شهرهای مختلف فرانسه نداشته باشد، همچنین فرصت کافی برای فراهم آوردن اطلاعات مورد نیاز نباشد، می تواند از مشورت موسسات معتبر مهاجرتی استفاده کند؛ هلدینگ بین المللی رهپویان با کارشناسان خبره خود در زمینه تحصیل در فرانسه میتواند در ذر این زمینه مشورت‌های لازم را به توجه به شرایط هر متقاضی در اختیار وی بگذارد.

متقاضی می‌تواند نام شهرهای موردنظر خود برای تحصیل درفرانسه را به هلدینگ بین المللی رهپویان اعلام نماید و کارشناسان این موسسه به وی اعلام خواهند نمود که آیا در این شهر امکان تحصیل زبان در دانشگاه یا موسسه زبان و یا هر دو وجود دارد یا خیر. 

مرحله دوم پذیرش در دوره زبان در فرانسه: پیش ثبت نام

‎پس از انتخاب شهر و دوره مورد نظر، باید در دانشگاه یا موسه خصوصی که انتخاب کرده‌اید، ثبت نام مقدماتی دوره زبان انجام دهید. برای پیش ثبت نام باید مدارکی را به موسسه یا دانگاه تحویل دهید.

مدارک مورد نیاز جهت پیش ثبت نام در دوره زبان در فرانسه:

 • پاسپورت
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی به زبان فرانسه
 • ‎واریز بخشی از پول به عنوان پیش ثبت نام (در برخی موارد)
 • ‎سایر مدارک که توسط هر موسسه یا دانشگاه با توجه به نیاز موسسه و وضعیت متقاضی به وی اعلام می‌شود

‎درصورتی که پی ش ثبت نام شما با موفقیت انجام شود، برگه پیش ثبت نام یا ثبت نام نهایی به شما تحویل داده می‌شود. به خاطر داشته باشید که این برگه برای ثبت نام متقاضی در سایت‌های مربوط به مراحل بعدی ثبت نام ضروری است.

برای انجام پیش ثبت نام باید با جزئیات سایت‌های دانشگاهی یا موسسات زبان در کشور فرانسه آشنا باشید و همچنین به زبان فرانسه تسلط داشته باشید. با توجه به حساس بودن این مرحله،  توصیه می‌شود برای جلوگیری از هر نوع اشتباه و پیشبردسریع این مرحله از یک موسسه معتبر مهاجرتی کمک بخواهید. هلدینگ بین المللی رهپویان می‌تواند در انجام سریع و دقیق پیش ثبت نام دوره زبان در فرانسه یاریگر شما باشد.

مرحله سوم پذیرش در دوره زبان در فرانسه: تدارک مدارک مورد نیاز

‎ همانطور که پیشتر گفته شد مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در دوره‌های زبان فرانسه ، بسته به شهر، موسسه و شرایط متقاضی متغیر است.با این همه مدارک زیر برای ثبت نام در هر دوره‌ی زبانی ضروری می‌باشند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در دوره‌های زبان در فرانسه

 • گواهی پیش ثبت نام یا ثبت نام نهایی
 • رزومه یا سی وی به زبان فرانسه
 • ترجمه رسمی تمامی ریز نمرات تحصیلی به زبان فرانسوی
 • ترجمه رسمی تمامی مدارک تحصیلی به زبان فرانسوی

‎برخی مدارک مانند اصل دانشنامه، می‌بایست علاوه بر مهر مترجم رسمی، دارای مهر دادگستری نیز باشند. همچنین مدارک تحصیلی متقاضی برای ادامه تحصیل در کشور فرانسه ( بعد ازگذراندن دوره زبان) باید دارای مهر وزارت خارجه نیز باشند.‎ مدارک تحصیلی باید سال به سال آماده و تهیه شود و نباید بین سال‌های تحصیلی فاصله خالی باشد.

‎مرحله چهارم پذیرش در دوره زبان در فرانسه: نوشتن انگیزه نامه

اگرچه نوشتن انگیزه نامه آخرین مرحله از اخذ پذیرش در دوره‌های زبان در کشور فرانسه است، اما بدون اغراق می‌توان گفت از مهم‌ترین آنها است. قطعا انگیزه نامه هر فرد با توجه به شرایط و توانایی‌ها با دیگری متفاوت خواهد بود. اما انگیزه نامه‌ای که در نهایت برای ویزا و پروسه پذیرش در سایت بارگذاری می‌شود، باید شرایط زیر را داشته باشد:

ویژگی‌های انگیزه نامه مورد قبول جهت اخذ پذیرش در دوره‌های زبان در فرانسه

 • ‎انگیزه نامه باید به زبان فرانسه صحیح و روان نوشته شود
 • ‎ انگیزه نامه باید بسیار مختصر باشد و تعداد کلمات آن نباید بیش از ۱۵۰۰ باشد
 • حتوای انگیزه نامه باید حتما گویای اهداف متقاضی از انتخاب زبان فرانسه و سفر به این کشور باشد
 • محتوای انگیزه نامه باید حتما گویای علت تقاضای ویزا برای دوره زبان فرانسه در کشور فرانسه و انتخاب شهر و  دوره باشد

همانطور که در ویژگی‌های برشمرده مشاهده نمودید، انگیزه نامه باید بسیار مختصر و گویا باشد؛ به عبارتی شما باید بتوانید تنها در ۱۵۰۰ کلمه اهداف خود از انتخاب زبان و کشور فرانسه به طور کلی، علت تلاش برای آموزش زبان فرانسه در خود این کشور و دلایل خود برای انتخاب شهر و دوره مد نظرتان را به طور واضح تشریح کنید.

لازم به تاکید است که یک انگیزه نامه منطقی و کارآ با دلایل قوی و مستدل، قطعا شانس متقاضی برای دریافت ویزا را بالا می‌برد. بنابراین لازم است در نگارش آن دقت بسیار کنید و توصیه می‌شود حتما از کمک متخصصان در این زمینه استفاده کنید، کارشناسان مجرب هلدینگ بین المللی رهپویان می‌توانند برای نگارش انگیزه نامه مشاور شما باشند.

نکته مهمی که باید در مورد نگارش انگیزه نامه به آن توجه داشته باشید این است که در ایران نیز کلاس‌های زبان فرانسه بسیار متعدد و متنوع هستند، بنابراین متقاضی باید بتواند برای تحصیل زبان فرانسه در کشور فرانسه دلایل قانع کننده و استنادات محکمی ارائه کند.

به عنوان مثال متقاضی الف قصد ادامه تحصیل در دانشگاه حقوق اکس آن پروآنس کشور فرانسه را دارد و بنابراین یکی از موسسات زبان در همین شهر را برای یادگیری زبان انتخاب می‌کند. او می‌تواند دلایل خود ازاین انتخاب را به این شرح توضیح دهد:

‎«من برای تحصیل رشته حقوق در دانشگاه اکس آن پروآنس فرانسه که زبانزد همه بوده و از دانشگاه‌های بسیار مهم حقوق است قصد یادگیری زبان در فرانسه و این شهر را دارم. بدین وسیله هم سطح زبان مطلوب برای پذیرش در این دانشگاه، هم آشنایی با فرهنگ و شهر اکس آن پروآنس را طی فرصت دوره زبان در نظر دارم.»

در این مقاله، مراحل ثبت نام در دوره‌های زبان در کشور فرانسه و مزایای و مدارک مورد نیاز به این منظورمعرفی گردید. در مقاله بعدی در سایت هلدینگ بین المللی رهپویان پروسه درخواست ویزا و مدارک مورد نیاز به این منظورمعرفی خواهد شد.

کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

تمام حقوق این متن مطلق به سایت رهمانپور میباشد.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *