رشته علوم آزمایشگاهی یکی از رشته‌های تحصیلی زیرمجموعه گروه علوم پزشکی است. این رشته با نام‌های علوم آزمایشگاهی بالینی، علوم آزمایشگاهی پزشکی و فناوری‌های پزشکی شناخته می‌شود و هرساله در لیست مشاغل مورد نیاز ایالت های مختلف کانادا دیده می شود. موسسه رهپویان مهاجر قصد دارد در این مقاله به بررسی درآمد علوم آزمایشگاهی در کانادا و شرایط تحصیل در این رشته بپردازد.

آشنایی با رشته علوم آزمایشگاهی

علوم آزمایشگاهی یکی از پرکاربردیترین رشته‌های علوم پزشکی است. علوم آزمایشگاهی نقش مهمی در تشخیص و درمان انواع بیماری‌ها دارد. متخصصان علوم آزمایشگاهی، آزمایش‌های پیچیده‌‌ای را با استفاده از ابزارهای پیشرفته برای تشخیص بیماری‌ها انجام می‌دهند. تقریبا 70٪ از تصمیمات پزشکی از قبیل ارزیابی، تشخیص و درمان بیماری ها براساس تفسیر نتایج آزمایشگاه است.

کارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی نتایج آزمایش را تفسیر و تحلیل می‌کنند و سپس نتایج را به پزشکان یا سایر ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی ارائه می‌دهند. علوم آزمایشگاهی همچنین با عنوان علوم آزمایشگاه بالینی یا علوم آزمایشگاه پزشکی نیز شناخته می‌شود، اطلاعات و خدمات آزمایشگاهی مورد نیاز برای تشخیص و درمان انواع بیماری ها را ارائه می‌دهد.

کارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی انواع تست های آزمایشگاهی را انجام می‌دهند، از کیفیت نتایج آزمایش اطمینان می‌یابند، نتایج آزمایش ها را توضیح می‌دهند، روش های جدید در علوم آزمایشگاهی را ارزیابی می‌کنند و اثربخشی آزمایش ها را بررسی می‌کنند.

ویژگی های کار علوم آزمایشگاهی در کانادا

برای نظارت و آموزش سایر تکنسین های آزمایشگاه پزشکی و کارگران آزمایشگاه بایستی یک تکنسین حرفه ای در کانادا دارای مهارت باشد. از خصوصیات یک تکنسین در آزمایشگاهها می توان به علاقه به تجزیه و تحلیل نتایج آزمایشات آزمایشگاهی و خلاقیت در ایجاد روش هایی برای تجزیه و تحلیل نمونه ها و آزمایش های آزمایشگاهی پزشکی اشاره کرد.

بعلاوه او میبایست علاقه مند به کار دقیق با تجهیزات آزمایشگاهی برای انجام تجزیه و تحلیل شیمیایی خون، ادرار، مغز نخاع و سایر مایعات بدن و تهیه بخش های بافتی برای معاینات میکروسکوپی با استفاده از تکنیک هایی برای نشان دادن عناصر خاص بافت سلولی و سایر ویژگی ها باشد. ممکن است وظایف دستیار آسیب شناس را در برخی بیمارستان ها نیز انجام دهد.

به طور کلی، تکنسین های آزمایشگاه ها در کانادا باید کارهای زیر را انجام دهند:

 • نمونه های بیولوژیکی را جمع آوری کنید
 • انجام مراحل آزمایشگاهی و آزمایشات روی مایعات و بافت های بدن (برای سطح غیر طبیعی شیمیایی، سلول ها یا باکتری ها)
 • بررسی و انتشار نتایج
 • آماده سازی بافت برای مطالعه در زیر میکروسکوپ
 • تعیین نوع خون برای تزریق
 • ثبت سوابق مربوط به کارهای روزمره
 • انجام فعالیت های تضمین کیفیت و کنترل کیفیت
 • انجام و پشتیبانی از فعالیت های تحقیق و توسعه پزشکی

مهارت های لازم کار علوم آزمایشگاهی در کانادا

مهارت های لازم کار علوم آزمایشگاهی در کانادا

تکنسین های آزمایشگاه پزشکی ممکن است تمام وقت یا نیمه وقت کار کنند. ساعات کار با توجه به نوع و اندازه آزمایشگاه متفاوت است. آزمایشگاه های تحقیقاتی معمولا فقط در روزهای هفته فعالیت دارند. در آزمایشگاه های بالینی تشخیصی، تکنسین ها امکان دارد شیفت های چرخشی روزها، شب ها از جمله تعطیلات آخر هفته و تعطیلات را انجام دهند. در مراکز کوچک تر، ممکن است نیاز باشد بعضی از شیفت های کشیک را انجام دهند. تکنسین های آزمایشگاه پزشکی ممکن است زمان زیادی را ایستاده یا نشسته در آزمایشگاه بگذرانند. آن ها ممکن است مجبور به انجام کارهای تکراری باشند. همچنین باید اقدامات احتیاطی ایمنی را انجام دهند تا خطر قرار گرفتن در معرض مایعات عفونی بدن، مواد شیمیایی خطرناک یا تشعشعات خطرناک را کاهش دهند.

تکنسین های آزمایشگاه پزشکی باید این موارد را داشته باشند:

 • صداقت و نگرش حرفه ای
 • علاقه به علم (به ویژه زیست شناسی انسانی) و علاقه شدید به کارهای علمی
 • توانایی انجام دقیق کار دقیق
 • درک و رنگ و فرم خوب (برای مطالعه سلولهای خونی و غیره)
 • توانایی خوب گوش دادن و صحبت کردن
 • توانایی کنار آمدن با مردم
 • توانایی انطباق سریع و آسان با تغییر

محیط کار علوم آزمایشگاهی در کانادا

فردی که در رشته علوم آزمایشگاهی تحصیل کرده است هنگام کار در کانادا تجربه علمی و عملی را در انواع تکنیک های آزمایشگاهی به دست خواهد آورد. بعلاوه مهارت های مرتبه بالاتر مربوط به طراحی آزمایشی، تفکر انتقادی، دادن و بازخورد و تسهیل بحث و استراتژی های کار تیمی موثر را فرا خواهد گرفت. در کانادا چنانچه شما علاقه مند به یک کار تحقیقاتی هستید، این گزینه را دارید که یک پروژه تحقیقاتی کارگردانی را با اعضای هیئت علمی در گروه آسیب شناسی و پزشکی آزمایشگاهی به پایان برسانید. در آزمایشگاه های بالینی کوچک تر، تکنسین ها وظایف عمومی را در سراسر آزمایشگاه انجام می دهند. در آزمایشگاه های بزرگ آنها ممکن است وظایف عمومی را انجام دهند یا در یک منطقه خاص تخصص داشته باشند. پیشرفت شغلی نیز به مهارت، تجربه و تحصیلات بستگی دارد.

فرصت های شغلی در کانادا

تکنسین های با آزمایش در آزمایشگاه های دنیای کاملاً خودکار و پیشرفته آزمایشگاه ها، آزمایشات انسانی را روی نمونه های انسانی انجام می دهد و نتایج آزمایش را تفسیر می کنند. تجزیه و تحلیل آنها اطلاعات مهم تشخیصی را در اختیار پزشکان و بیمارانشان قرار می دهد تا در تصمیم گیری به آنها کمک کند.

این تکنسین ها فارغ التحصیلان برنامه های آموزشی معتبر در کالج ها یا دانشگاه هستند و توسط انجمن علوم آزمایشگاهی پزشکی کانادا (CSMLS) تأیید شده اند. برخی نیز دارای مدرک کارشناسی علوم هستند. دستیارهای آزمایشگاه پزشکی خدمات قبل از تجزیه و تحلیل را ارائه می دهند، اغلب به طور مستقیم با بیماران در مراکز خدمات بیمار کار می کنند و نمونه ها را جمع آوری می کنند. دستیار آزمایشگاه پزشکی همچنین در آزمایشگاه ها، پردازش نمونه ها و آماده سازی معرف ها برای استفاده در آزمایش ها کار می کنند.

این شغل در لیست 10 مشاغل پر درآمد کانادا قرار دارد. برخی از فرصت های شغلی در کانادا برای کار در علوم آزمایشگاهی را در لیست زیر مشاهده می کنید:

 • خدمات بافت شناسی
 • هماهنگ کننده تحقیقات، برنامه تحقیقات هماتولوژی، بخش UBC هماتولوژی، بیمارستان عمومی ونکوور
 • دستیار تحقیقات بالینی، برنامه آزمایشگاهی
 • هماهنگ کننده ارشد برنامه، بنیاد تنوع اجتماعی برای مراقبت از کودکان
 • دستیار تحقیق یا تکنسین 2، مرکز پزشکی و درمان های مولکولی
 • مدیر یا همکار خدمات مشتری، آزمایشگاه های ALS

درآمد رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

براساس داده‌های وبگاه ALIS Alberta، میانگین درآمد کارشناسان علوم آزمایشگاهی در استان آلبرتا حدود ۴۴،۹۸۵ دلار کانادا در سال یا ۳۱.۱۰ دلار کانادا به‌ازای هر ساعت است. همچنین براساس داده‌های وبگاه SIIC (Skilled Immigrant InfoCentre)، میانگین درآمد سالانۀ کارشناسان علوم آزمایشگاهی در استان بریتیش کلمبیا حدود ۵۳،۰۰۰ تا ۶۶،۰۰۰ دلار کانادا تخمین زده می‌شود.

میزان درآمد کارشناسان و تکنسین‌های علوم آزمایشگاهی به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ ازجمله کارفرما، شهر محل کار، میزان تجربه، مهارت، تحصیلات و توانایی پیداکردن بازار کار مناسب با مهارت‌های فرد متخصص. همچنین، تقاضای بازار کار برای افراد متخصص در زمینۀ علوم آزمایشگاهی و رشته‌های مرتبط با آن بسیار زیاد است.

شرایط تحصیل علوم آزمایشگاهی در کانادا

بسیاری از علاقه‌مندان به رشته علوم آزمایشگاهی، از شرایط تحصیل در این رشته در کانادا اطلاع ندارند. شرایط ورود و پذیرش در رشته علوم آزمایشگاهی در کشور کانادا از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است.

باید گفت که اپلای این رشته تحصیلی، کمی سخت‌تر از دیگر رشته‌ها است. به همین دلیل، عموما سخت‌گیری‌های زیادی از سوی دانشگاه‌ها انجام می‌شود.

توصیه ما این است که برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پیش‌نیازهای پذیرش علوم آزمایشگاهی در کانادا، به وب‌سایت‌های دانشگاه‌های مختلف سر بزنید و شرایط آن‌ها را بررسی کنید.


نوشته های مرتبط


نوشته های مرتبط

 • به طور کل، برای پذیرش در این رشته عموماً متقاضی باید دوره دبیرستان را با معدل B + یا حداقل معدل C به پایان رسانده باشد.
 • برای این‌که بتوان در این رشته در مقطع کارشناسی به تحصیل پرداخت باید معدل مناسبی داشت و دروس پایه مانند زیست و ریاضیات را با نمره مناسبی گذراند.
 • برای ادامه تحصیل در این رشته، پاس کردن برخی از دروس ازجمله زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات در مقطع دبیرستان و کسب نمرات درحدنصاب دانشگاه، الزامی است.
 •  افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر دارند، باید عملکرد مناسبی در دروس اصلی خود داشته باشند. کسب معدل مناسب و شرکت در فعالیت‌های متناسب با رشته در خارج از برنامه درسی، در پذیرش تاثیرگذار هستند.
 • برخی از دانشگاه‌ها برای ورود به این رشته، پیش شرط تعریف کرده‌اند. یعنی دانشجو قبل از ورود به مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی، باید در طی یک سال دوره‌های میکروبیولوژی، شیمی آلی، زیست شناسی سلولی و آمار را بگذراند.
 • این رشته کاملاً رقابتی است و ثبت‌نام در آن محدود است، بیشتر دانشگاه‌ها برای پذیرش، رزومه‌های دریافتی و انگیزه نامه های تحصیلی (SOP) متقاضیان را با دقت بررسی می‌کنند.

شرایط تحصیل ارشد علوم آزمایشگاهی در کانادا

متقاضیان برای تحصیل در مقطع 2 تا 3 ساله ارشد علوم آزمایشگاهی در کانادا باید دارای مدرک کارشناسی علوم آزمایشگاهی و یا رشته های مرتبط باشند. در این مقطع متقاضیان دروس شیمی بالینی، ایمونولوژی، میکروب شناسی، بیماری های عفونی، انتقال خون و هموستاز را فرا می گیرند.

بسیاری از دروس این مقطع در آزمایشگاه تدریس می شود. فارغ التحصیلان این مقطع با ارائه پایان نامه می توانند در مشاغل مدیریتی در آزمایشگاه ها و صنایع مراقبت های بهداشتی مشغول کار شوند.

شرایط تحصیل دکترای علوم آزمایشگاهی در کانادا

متقاضیان در دوره 3 تا 5 ساله دکترای علوم آزمایشگاهی در کانادا می توانند در گرایش های ایمنی شناسی، انگل شناسی، باکتری شناسی، ژنتیک پزشکی، ویروس شناسی، میکروبیولوژی، فارماکولوژی، قارچ شناسی پزشکی و خون شناسی مشغول تحصیل شوند. فارغ التحصیلان مقطع دکترای علوم آزمایشگاهی می توانند در دانشگاه ها تدریس کنند و یا آزمایشگاه پزشکی تاسیس کنند.

دانشگاه های برتر کانادا

متقاضیان جهت تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف و یا ادامه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا می توانند در دانشگاه های برتر این کشور تحصیل کنند. در ادامه به ارائه برخی از برترین دانشگاه های کانادا می پردازیم که دوره ها و مقاطع تحصیلی مختلف رشته علوم آزمایشگاهی را ارائه می دهند.

ادامه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی دانشگاه تورنتو

ادامه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو که در میان دانشگاه های کانادا دارای جایگاه اول و برتر می باشد، در رتبه بندی های جهانی نیز رتبه های بالایی را کسب کرده است.

متقاضیان می توانند در این دانشگاه در رشته علوم آزمایشگاهی در مقاطع مختلف تحصیل کنند. از آنجا که ظرفیت پذیرش دانشجو این دانشگاه محدود است و شرایط بسیار رقابتی برای پذیرش وجود دارد، متقاضیانی که دارای صلاحیت های علمی برتری می باشند، در اولویت پذیرش قرار دارند.

ادامه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا که پس از دانشگاه تورنتو دارای رتبه برتر در میان دانشگاه های کانادا و جهان می باشد، یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا می باشد. این دانشگاه دولتی با رتبه 40 در میان دانشگاه های جهان دارای مقاطع تحصیلی مختلف رشته علوم آزمایشگاهی می باشد.

متقاضیان برای ادامه تحصیل ارشد علوم آزمایشگاهی در کانادا باید دارای مدرک آزمون آیلتس و یا تافل IBT با نمره 100 باشند.

ادامه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی دانشگاه انتاریو

دانشگاه تکنولوژی انتاریو یک دانشگاه و موسسه آموزشی دولتی است که در استان انتاریو قرار دارد. این دانشگاه از سال 2019 به دانشگاه تکنولوژی کانادا تغییر نام داد و از برترین دانشگاه های کانادا می باشد. متقاضیان می توانند در مقطع کارشناسی رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا در این دانشگاه به صورت تمام وقت تحصیل کنند.

شرایط اخذ پذیرش ارشد علوم آزمایشگاهی در کانادا در این دانشگاه بسیار رقابتی می باشد و متقاضیان موفق به اخذ پذیرش می شوند که دارای رزومه علمی تحصیلی قوی و ریزنمره های عالی باشند.

ادامه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا که از جمله 5 دانشگاه برتر تحقیقاتی کانادا محسوب می شود، در استان آلبرتا کانادا قرار دارد. مقطع تحصیلی ارائه شده در این دانشگاه در رشته علوم آزمایشگاهی، مقطع کارشناسی می باشد. متقاضیان برای اخذ پذیرش علوم آزمایشگاهی در کانادا در این دانشگاه در مقطع کارشناسی باید دارای معدل دیپلم یا GPA بالای 2.7  باشند. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاه این دانشگاه زبان انگلیسی و فرانسه می باشد.

ادامه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی دانشگاه نیوبرانزویک

متقاضیان برای ادامه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا می توانند در دانشگاه نیوبرانزویک تحصیل کنند. این دانشگاه دولتی از کهن ترین دانشگاه های انگلیسی زبان در کانادا است. متقاضیان برای تحصیل در این دانشگاه در مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی باید دارای مدرک مهارت زبان آیلتس آکادمیک با نمره 6.5 و مدرک تافل IBT با نمره 85 باشند.

هزینه های تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

هزینه های تحصیل برای ادامه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا در مقطع ارشد علوم آزمایگاهی و دکترای علوم آزمایشگاهی در کانادا در مقایسه با کشورهای آمریکا و انگلستان مقرون به صرفه تر است. هزینه های تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی کانادا در چند دانشگاه برتر این کشور عبارت است از:

 • هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی در دانشگاه بریتیش کلمبیا سالانه در حدود 48000 دلار کانادا می باشد.
 • هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی در کانادا در دانشگاه بریتیش کلمبیا سالانه در حدود 9000 دلار کانادا است.
 • هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی در دانشگاه نیوبرانزویک کانادا سالانه در حدود 30000 دلار تا 36000 دلار کانادا می باشد.
 • هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی در دانشگاه انتاریو سالانه در حدود 31000 دلار کانادا می باشد.
 • هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی در دانشگاه آلبرتا سالانه در حدود 17000 دلار کانادا می باشد.

رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا برای مهاجران

افرادی که با دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای علوم آزمایشگاهی در کانادا را دارند، میبایست در ابتدا مدرک تحصیلی خود را در کانادا معادل سازی نمایند. متقاضیان باید در آزمون های معادل سازی نمره لازم را کسب کنند و علاوه بر این در دوره های آموزشی نیز شرکت کنند.

 • دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل برای ادامه تحصیل در مقطع دکترای علوم آزمایشگاهی در کانادا الزامی است.
 • متقاضیانی که با دارا بودن مدرک تحصیلی علوم آزمایشگاهی از دانشگاه های خارج از کانادا قصد کار و اشتغال در کانادا را دارند، باید رزومه کاری و مدارک تحصیلی خود را برای کارفرماهای بخش سلامت کانادا ارسال کنند.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *