خرید ملک در ترکیه چه مزایایی دارد؟ آیا ارزش ریسک این سرمایه گذاری بالاست؟افراد زیادی این روزها به مهاجرت و سرمایه گذاری در دیگر کشورها فکر می کنند. ترکیه کشوری نزدیک به ایران و با شرایط خوب اقتصادی و اجتماعی است. این موضوع باعث شده است افراد زیادی از هم وطنان مان به فکر خرید ملک در این کشور باشند. جالب است بدانید ترکیه هر ساله از مهاجران بسیاری استقبال می کند.

شما هم می توانید بدین منظور اقدام کنید اما بهتر این است که ابتدا اطلاعات تان را در مورد چگونگی و شرایط خرید ملک در ترکیه افزایش دهید.

خرید خانه در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

ایرانیان در ترکیه مالک بخش زیادی از مستغلات و املاک هستند. در شهرهای صنعتی و ساحلی این موضوع زیاد به چشم می خورد. زبان رسمی این کشور ترکی است و چیزی حدود 82 میلیون نفر جمعیت دارد.

برای این که در این کشور ملک بخرید حق انتخاب در مناطقی را دارید که توسط خود دولت مشخص می شود. مناطقی وجود دارد که خارجی ها نمی توانند برای خرید ملک در آن اقدام نمایند. محدوده‌های نزدیک به اماکن نظامی، مناطق روستایی و دهکده ها از جمله مناطق گفته شده هستند. دلیل این ممنوعیت حفظ امنیت کشور است.

یکی از بهترین راه ها برای دریافت اقامت در ترکیه، خرید ملک است البته بدین منظور می توانید ملک اجاره کنید که ان هم شرایط خودش را دارد.

شرایط لازم برای خرید ملک در ترکیه

به صورت کلی شهروندان کشورهایی می توانند در ترکیه ملک بخرند که همین جواز را به شهروندان ترکیه در کشور خودشان بدهند. البته بعضی کشورها برای انجام این کار به صورت کلی ممنوعیت دارند.

کشور ما از جمله کشورهایی است که می توانیم در ترکیه برای خرید ملک اقدام کنیم.

برای این که در ترکیه ملک بخرید باید این کار را در اراضی ای انجام دهید که از طرف ترکیه مجاز اعلام می شود. شما می توانید زمین هم بخرید اما باید نهایتا تا دو سال برای ساخت و ساز در آن اقدام نمایید.

مراحلی که برای خرید ملک در ترکیه باید طی کنید

سرمایه گذاران خارجی که می خواهند در ترکیه ملک بخرند باید مراحل لازم را پشت سر بگذارند. برای انجام تمامی مراحل می توانید از یک وکیل خبره یا مترجم های حقوقی در خود ترکیه کمک بگیرید.

 • در مرحله اول باید گذرنامه تان را جهت ترجمه به دفتر اسناد رسمی بدهید.
 • قرارداد لازم تنظیم شده و شما و فروشنده باید آن را امضاء بزنید.
 • مبلغ مورد نظر از طرف شما به حساب خریدار واریز می شود.
 • دقت کنید که این قرارداد تنها نشان می دهد که ملک به شما فروخته شده و رسمی محسوب نمی شود. پس از انجام مراحل لازم وکیل تان مدارک را به مراجع مشخص شده نشان داده و برای سند مالکیت اقدام می کند.
 • اداره مالیات در یکی از بانک های کشور ترکیه حسابی به نام خریدار افتتاح می کند.
 • شماره مالیات برای شما تخصیص داده شده که باید آن را در شهرداری ثبت نمایید.
 • در مرحله آخر هزینه های مالیات و عوارض می ماند که باید هر دو طرف نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.

مدارک لازم برای خریدن ملک در ترکیه

اماده کردن مدارک از قبل باعث می شود امور سریع تر و راحت تر پیش برود.

 • مراحل مربوط به دریافت کد مالیاتی محلی را پیش برده و به اتمام برسانید.
 • می بایست در یکی از بانک های مجاز در ترکیه نسبت به افتتاح حساب اقدام نمایید.
 • در مورد محل سکونت قبلی خود باید مدارکی مانند قبوض مختلف را ارائه دهید.
 • دو یا تعداد بیشتری عکس 4*3 مورد نیاز است.
 • سند ملک و تاییدیه ان را هم باید تحویل دهید. در سند گفته شده همه مشخصات مربوط به ملک اورده شده است.
 • برگه پایان کار ساختمان و نیز برگه تسویه حساب عوارض هم لازم است.
 • ارائه بیمه نامه زلزله ملک ضروری است.
 • فروشنده باید یک قطعه عکس 6*4 تحویل دهد.
 • مالک باید اصل پاسپورت خود را همراه داشته باشد.
 • اصل گذرنامه و ترجمه رسمی آن باید تحویل داده شود.
 • وکیل تان باید وکالتنامه رسمی داشته باشد.

کدام شهر ترکیه برای خرید ملک بهتر است؟

بسیاری از افرادی که می خواهند در ترکیه ملک بخرند به این سوال فکر می کنند. شهرهای مختلف این کشور می تواند برای خریدن ملک مناسب باشد. در اینجا شما باید به اهداف و بودجه تان فکر کنید. شناخت شهرهای مختلف ترکیه هم به شما کمک خواهد کرد. شنیده اید که قیمت خرید ملک در ترکیه از ایران ارزان تر است؟

استانبول بهترین انتخاب است

از بهترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک استانبول است. استانبول مرز مشترک با آسیا و اروپا دارد و از آب و هوای خوبی هم برخوردار است.

جالب است بدانید در این شهر قیمت خرید ملک بسته به این که ناحیه مد نظر اسیایی یا اروپایی باشد متفاوت است. با توجه به موقعیت استانبول طبیعی است که قیمت خرید ملک در آن از بقیه شهرهای ترکیه گران تر است.

آلانیا پیشنهاد مناسبی برای سرمایه گذاری

آلانیا یک شهر بزرگ و معروف در ترکیه است. افراد زیادی برای خرید ملک این شهر را انتخاب میکنند. کار زیاد بر روی پروژه های ساختمانی وضعیت این شهر را همواره مناسب تر از قبل می‌کند. مهاجران در این شهر شرایط خوبی دارند و از رفاه مناسبی بر خوردار هستند.

آنتالیا شهری توریستی

این شهر از جمله جذاب ترین شهرهای ترکیه است. جاذبه های تاریخی آن باعث شده جزء شهرهای توریستی محسوب شود. قیمت ملک در مناطق مختلف این شهر متفاوت است.

هر ساله تعداد زیادی توریست آنتالیا را برای سفر انتخاب می کنند.

ترکیه کشوری مناسب برای خرید ملک

یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری مفید و سودمند این است که در کشوری با اقتصاد قوی مثل ترکیه ملک بخرید. منافع سرمایه گذاری بر روی ملک ترکیه باعث شده است تا افراد زیادی به این روش روی آورند.

سرمایه گذاری و زندگی در کشوری زیبا مثل ترکیه که استانداردهای رفاهی بالایی دارد برای بسیاری از افراد جذاب است.

نکات مهم در مورد خرید ملک ترکیه

قبل از این که برای خرید ملک در ترکیه اقدام کنید نکات مهمی هست که باید بدانید. آگاهی بیشتر باعث می شود انتخاب بهتری داشته باشید.

 • قبل از هر چیز مطمئن شوید که ملک انتخابی شما سند رسمی دارد.
 • باید دقت کنید که بعضی خانه ها دارای وام های بانکی پرداخت نشده هستند. مطمئن شوید که در صورت وجود وام، اقساط آن کاملا پرداخت شده باشد.
 • برای خرید ملک یک فروشنده ترکی و مطمئن انتخاب کنید.
 • قبل از پرداخت هزینه خانه به اداره مربوطه بروید و تمامی اطلاعات خانه را چک کنید.
 • خوب است مکانی را برای خرید ملک انتخاب کنید که دسترسی خوبی به مکان های آموزشی، درمانی و… داشته باشد.

می توانید اپارتمان دست دوم بخرید

درست است که ساخت و ساز در ترکیه همیشه در حال انجام است اما شما می توانید از آپارتمان هایی که قبلا ساخته شده است هم خریداری نمایید. البته نکته ای که باید بدانید این است که معمولا به آپارتمان هایی دست دوم گفته می شود که فرسوده هستند.

قطعا شما می توانید آپارتمان هایی هم پیدا کنید که سال های زیادی از ساخت شان نگذشته و قابل انتخاب هستند. بسته به شرایط خودتان می توانید برای خرید اپارتمان تازه ساز یا قبلا ساخته شده اقدام کنید.

صرف نظر از تفاوت قیمتی که میان آپارتمان نوساز و قدیمی وجود دارد، محل ملک هم مهم است. این موارد باعث می شود قیمت ملک بالاتر یا پایین تر برود. در نهایت شما باید با توجه به بودجه و شرایط خودتان تصمیم گیری نمایید.

هنگام خرید آپارتمان دقت کنید که هیچ گونه بدهی یا وامی وجود نداشته باشد و بعدا برایتان دردسر نشود.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

می توانید از طریق خرید ملک به اقامت ترکیه فکر کنید. برای دریافت اقامت موقت یا دائم شرایط متفاوتی را باید فراهم کنید. در ادامه در این مورد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

ویزای توریستی

اگر برای خرید ملک در ترکیه اقدام کنید و حداقل ارزش ملک خریداری شده 60 هزار دلار باشد می توانید ویزای توریستی بگیرید. این شکل از اقامت برای مدت یک سال اعتبار دارد و پس از آن باید تمدیدش کنید.

با این شرایط شما می توانید بارها به این کشور وارد شده یا از آن خارج شوید یا هر چقدر که می خواهید در ترکیه بمانید. نکته قابل توجه این است که اجازه اشتغال نخواهید داشت.

پاسپورت و تابیعت ترکیه

خارجی ها می توانند به خرید ملک تا حداکثر قیمت 250 هزار دلار در ترکیه بپردازند. وقتی ملکی با این ارزش بخرید می توانید پاسپورت این کشور را داشته باشید. پس از آن شما این امکان را دارید که برای تابعیت ترکیه اقدام نمایید.

خرید ملک و درخواست اقامت

ترکیه همواره خواهان زیادی برای مهاجرت دارد. یکی از بهترین راه ها برای این مورد، خرید ملک و در واقع سرمایه گذاری است.

فرق زیادی ندارد که ارزش ملک خریداری شده شما چقدر است. نکته قابل توجه این است که پس از خرید ملک حداقل باید 3 سال بگذرد تا امکان اقدام برای اقامت را داشته باشید. با این روش صرف نظر از این که ارزش ملک تان چقدر است، تا هر زمان که در تملک شما باشد، اقامت ترکیه را دارید.

موارد مهمی که باید بدانید

 • اگر می خواهید اقامت دائم ترکیه را بگیرید باید ارزش ملک خریداری شده تان حداقل 250 هزار دلار باشد.
 • ملکی که می خرید باید حداقل برای مدت 3 سال در مالکیت شما باشد.
 • پس از این مدت می توانید به دریافت تابعیت فکر کنید.
 • وقتی تابعیت ترکیه را داشته باشید می توانید برای پاسپورت هم اقدام کنید.
 • برای دریافت پاسپورت باید بین 65 تا 80 روزکاری زمان بگذارید.

به صورت کلی محدودیتی برای میزان ارزش ملک خریداری شده وجود ندارد اما قوانینی که گفتیم برای سرمایه گذاران است. اگر شما قصد خرید آپارتمان در این کشور را داشته باشید می توانید حدود 60 هزار لیر هزینه کرده و اقامت توریستی دریافت نمایید.

هزینه زندگی در ترکیه

طبیعی است که وقتی می خواهیم مهاجرت کنیم یا در کشوری سرمایه گذاری نماییم به هزینه های مختلفی که در آن کشور خواهیم داشت فکر می کنیم.

وقتی می خواهید در ترکیه ملک بخرید قطعا باید هزینه خرید ملک، مجوزهای مختلف و مالیات را بپردازید. اما اینها تنها هزینه هایی که باید بپردازید نیست. هزینه های مربوط به خورد و خوراک، پوشاک، آموزش و دیگر موارد را باید در نظر بگیرید.

به صورت کلی می توان گفت هزینه ها در ترکیه کمتر از ایران است. به عنوان مثال هزینه اجاره خانه حدود 56 درصد پایین تر از ایران است. در مورد بسیاری هزینه های دیگر هچون خورد و خوراک هم وضعیت همین است. هزینه های حمل و نقل شبیه به ایران است البته باید بدانید که قیمت بنزین بالاتر است و به همین دلیل داشتن خودروی شخصی و رفت و آمد با آن گران تر از ایران برایتان درمی آید.

انتقال سند مالکیت هزینه دارد؟

بله برای انتقال سند هم باید هزینه بپردازید.

 • 4 درصد از ارزش واقعی ملک باید برای انتقال سند پرداخت شود. هزینه گفته شده توسط هر دو شخص فروشنده و خریدار پرداخت می شود.
 • هزینه وکیل برای انجام امور خرید و انتقال برابر با 150 یورو خواهد بود.
 • برای پایان کار ساختمان های تاره ساز باید 400 یورو پرداخت گردد.
 • عوارض شهرداری هر ساله باید پرداخت شود.
 • خانه های نوساز باید آبونمان به اندازه 60 یورو و ساختمان های قدیمی هم باید به میزان 30 یورو بپردازند.
 • هزینه بعدی هزینه های مربوط به شارژ ساختمان است. این هزینه چیزی حدود 50 الی 200 یورو می باشد. این هزینه هنگام انتقال سند پرداخت می شود.

برخی محدودیت ها در ترکیه برای خرید ملک

همه کشورها برای خرید ملک قوانین و محدودیت هایی دارند که کاملا طبیعی است. دقت کنید که بی توجهی به این قوانین می تواند برایتان دردسرساز شود.

شما نمی توانید در روستاهای ترکیه ملک بخرید.

در زمین های نظامی و امنیتی هم می توانید ملک بخرید.

معایب خرید ملک در ترکیه

 • اقامتی که با خرید ملک دریافت می کنید به شما اجازه کار یا تحصیل در ترکیه را نمی دهد.
 • حواستان باشد که کلاهبرداران در مناطق غیر مجاز به شما ملک نفروشند!
 • دقت کنید که با چه موسساتی برای خرید ملک همکاری میکنید. این موسسات باید آگاهی و تخصص کافی در این زمینه را داشته باشند.
 • برخی شرکت ها در ترکیه، بدون مجوز قانونی مشغول به قعالیت در زمینه املاک هستند. مهم ترین نکته این است که مطمئن شوید شرکت مد نظر مجوز دارد.

کارشناسان ما در ویزاگردی با تجربه چندین ساله در امورمختلف مربوط به مهاجرت، در خدمت شما هستند.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *