صبا

اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در زمینه تحصیل پیراپزشکی در کانادا و جزئیات ثبت نام در دانشگاه‌های کانادا به دست بیاورید، می‌توانید با موسسه مهاجرتی صباویزا تماس بگیرید و به کمک مشاوران باتجربه و حرفه‌ای این موسسه، به پاسخ تمام سوالاتتان دست بیابید.

 

مشاوره رایگان فرم ارزیابی اولیه

در حال حاضر کشور کانادا یکی از مقاصد پرطرفدار ادامه تحصیل در بین دانشجویان کشورهای مختلف است. چرا که این کشور امکانات زیادی برای دانشگاه‎ها و کالج‎های خود فراهم کرده است. بعلاوه، دانشجویانی که در این کشور تحصیل می‏‌کنند از آینده شغلی خوبی برخوردار خواهند بود. از دلایل دیگری که دانشجویان را به این کشور می‏‌کشاند، کیفیت زندگی مطلوب و همچنین جامعه مهمان‎پذیر و امن کانادا است.

رشته‎های پزشکی و پیراپزشکی از رشته‎های پرطرفدار برای تحصیل در کانادا هستند. این در حالیست که پذیرش در رشته‎های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی کمی دشوار است. از این رو، اگر قصد ادامه تحصیل در کشور کانادا را دارید رشته‎های پیراپزشکی می‏‌توانند مناسب باشند.

کشور کانادا با داشتن دانشگاه‎ها و کالج‎های مجهز هر ساله میزبان بسیاری از دانشجویان خارجی در رشته‎های پیراپزشکی است. برای تحصیل در رشته‎های پیراپزشکی دانشگاه‎های کانادا شانس مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی بالا است.

افرادیکه در رشته پیراپزشکی تحصیل می‎کنند در مواقع اضطراری می‎توانند به متخصصان مراقبت‎های بهداشتی کمک کنند و پاسخگوی تماس‎های اورژانسی برای کمک پزشکی در خارج از بیمارستان باشند. آنها برای انجام وظایف یک پزشک در مواقع ضروری آموزش می‎بینند.

رشته های پیراپزشکی

رشته های پیراپزشکی

پیراپزشکی به مجموعه‌ای از رشته‎های تحصیلی که در ارتباط با درمان بیماران و محیط‎های درمانی هستند، گفته می‎شود. رشته‎های پرستاری و فیزیوتراپی از پر طرفدارترین رشته‎های پیراپزشکی در کانادا هستند. پذیرش در این رشته‎ها در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکانپذیر است.

از جمله رشته‌های پیراپزشکی که در کانادا امکان تحصیل آنها وجود دارد عبارتند از، فیزیوتراپی، پرستاری، شنوایی سنجی، بینایی سنجی، پرتوشناسی، ساخت پروتزهای دندانی، سلامت عمومی، اتاق عمل، هوشبری، علوم آزمایشگاهی، خدمات درمانی، مامایی، کار درمانی، گفتار درمانی، علوم تغذیه و بهداشت جمعیت.

 

رشته پرستاری در کانادا

یکی از رشته‎های پر طرفدار پیراپزشکی در کانادا پرستاری است که متقاضیان زیادی از سراسر دنیا دارد. نحوه پذیرش در رشته پرستاری برای دوره کارشناسی مانند سایر رشته‌ها است که تنها نیاز به ارائه مدرک دیپلم، ریز نمرات و پر کردن فرم‎ها دارد.

در حالیکه برای شرکت در دوره‎های کارشناسی ارشد و دکتری پرستاری در کانادا، دانشگاه‎ها از دانشجو می‎خواهند که پیش از ارائه در خواست پذیرش، از انجمن پرستاری هر استان نامه تأییدیه برای مدرک تحصیلی خود دریافت کند و یا باید یکی از اعضای انجمن رجیستر شده پرستاران در کانادا بوده و یک تا دو سال سابقه کاری داشته باشد.

برخی از دانشگاه‎ها در کانادا دوره‎هایی با نام آمادگی پرستاری برگزار می‎کنند که به فرد متقاضی این امکان را می‎دهد تا با پشت سر گذراندن دروس پیش نیاز بتواند در رشته پرستاری به تحصیلات خود در کالج یا دانشگاه ادامه دهد.

دانشگاه‌های دالهاوزی، لاوال، شربوک، مک گیل، وینزو، اتاوا، کوینز، تورنتو، مک مستر، رایرسون، وسترن، مانیتوبا، ساسکاچوان، آلبرتا، یورک، بریتیش کلمبیا، مونترال، کلگری، لیکهد و لورنتین از جمله دانشگاه‎های کانادا هستند که دوره‎های مختلف برای پرستاری ارائه می‎دهند.

 

دوره های رشته های پیراپزشکی

همانطور که پیش از این ذکر شد، تقاضا برای پذیرش در رشته‎های پیراپزشکی دانشگاه‎های کانادا افزایش یافته است. افرادیکه تمایل به ادامه تحصیل در این رشته‎ها را دارند حتماً باید دروس شیمی، زیست شناسی و فیزیک را به عنوان دروس اصلی خود در کلاس دوازدهم با نمره خوب پشت سر گذاشته باشند.

برای اخذ پذیرش دانشگاهی در رشته پیراپزشکی در کانادا، می‎توانید بلافاصله پس از پایان دوازدهم، اقدام کنید. دوره‎های پیراپزشکی دانشگاه‎های کانادا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برگزار می‎شوند. دوره‎های رشته‎های پیراپزشکی مدت زمان کوتاه‎تری دارند. برای مثال، دوره دیپلم آن 2 ساله و دوره‎های تحصیلات تکمیلی 3 تا 4 ساله هستند. با این وجود، در صورتیکه قصد تحصیل در هر یک از رشته‎های پیراپزشکی در دانشگاه‎های خارج از کشور را داشته باشید باید حدود 4 تا 5 سال را برای اخذ مدرک در دانشگاه سپری کنید.

 

شرایط تحصیل در رشته های پیراپزشکی در کانادا

تحصیل در کانادا در رشته‎های پزشکی و پیراپزشکی بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. دانشجویان خارجی علاوه بر امکانات آموزشی، می‎توانند از هزینه‎های اقامت و امکانات حمل و نقل با کیفیت بالا بهره‎مند شوند. هزینه یکسال زندگی و تحصیل در رشته‎های پزشکی و پیراپزشکی در کانادا نسبت به نوع دانشگاه بین 30.000 تا 125.000 دلار کانادا خواهد بود.

پیش از هر اقدامی، لازم است شرایط مهاجرت و پذیرش رشته مورد نظر در دانشگاه‎های مختلف را بررسی کنید. در نظر گرفتن شرایط کلی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‎های خارج از کشور برای رشته‎های پیراپزشکی ضروری است.

از جمله شرایط مهم و ضروری برای اخذ پذیرش و مهاجرت می‏توان به داشتن مهارت در زبان انگلیسی اشاره کرد که نسبت به دانشگاه مورد نظر، نمره مورد نیاز متغیر خواهد بود. همچنین، متقاضیان رشته‎های پیراپزشکی با شرکت در جلسات و کنفرانس‌‏ها و همیاری پزشکان می‎توانند مهارت خود را در این زمینه به اثبات برسانند.

از دیگر فاکتورهایی که به اخذ پذیرش دانشجویان در رشته‎های پیراپزشکی و اجازه کار کمک خواهد کرد، رزومه قوی است. لازم است بدانید که پذیرش در رشته‎های پزشکی و پیراپزشکی بسیار رقابتی است. از این رو، متقاضیان می‎بایست در دروس اختصاصی مانند زیست شناسی و شیمی نمرات عالی کسب کنند.

اگر چه پذیرش در دانشگاه‎های خارج از کشور برای رشته‎های پیراپزشکی نیاز به قبولی در کنکور ندارد، اما برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌‏ها و کالج‎های معتبر در کانادا باید شرایط لازم و نمرات مناسب هر دانشگاه را داشته باشید.

 

مهارت های لازم برای متقاضیان رشته پیراپزشکی

افرادیکه قصد ادامه تحصیل در هر یک از رشته‌های پیراپزشکی را دارند، باید مهارت‎های خاصی داشته باشند. یکی از این مهارت‎ها همدلی با بیماران است. پیراپزشکان باید قادر باشند در شرایط سخت و بحرانی که بیمار مضطرب است و استرس دارد، با او همدلی کنند و به وی آرامش دهند.

همچنین، یک فرد که در هر یک از رشته‎های پیراپزشکی مشغول به تحصیل یا کار می‎شود باید توانایی انجام کار تیمی را داشته باشد. این افراد با پزشکان و کادر درمان در همکاری هستند. از این رو داشتن روحیه کار تیمی از الزامات این رشته است.

از طرفی دیگر، به دلیل اینکه پیراپزشکان با دستگاه‎های پزشکی باید کار کنند، حتماً باید از مهارت لازم در استفاده از آنها برخوردار باشند. همچنین، از دیگر ویژگی‎های مهم پیراپزشکان اجرای دستورالعمل‌های تجویزی از سوی پزشک به صورت دقیق و صحیح است. در وقت لزوم نیز باید بتوانند نتایج را به پزشک معالج گزارش دهند.

مزایای تحصیل در رشته های پیراپزشکی دانشگاه های کانادا

مزایای تحصیل در رشته‎های پیراپزشکی دانشگاه‎های کانادا

رشته‎های پیراپزشکی در کانادا تنوع زیادی دارند و افراد با هر علاقه‎ای می‎توانند در این رشته‎ها تحصیل کنند و جذب بازار کار شوند. به دلیل طیف گسترده رشته‎های پیراپزشکی در کانادا، فارغ‌التحصیلان این رشته پس از اتمام دوره خود به راحتی در بیمارستان‎ها و آزمایشگاه‎ها مشغول به کار می‎شوند.

کشور کانادا دانشگاه‎های مجهز با امکانات بسیار عالی برای انواع رشته‎های پزشکی و پیراپزشکی دارد. دانشگاه‌های تورنتو، مک گیل، بریتیش کلمبیا و مونترال از بهترین دانشگاه‎ها برای این رشته هستند که نام آنها در میان صد دانشگاه برتر دنیا به چشم می‎خورد.

دغدغه اصلی هر دانشجو برای تحصیل در خارج از کشور، مخارج و هزینه‎های تحصیل و اقامت است.

بسیاری از دانشگاه‎های کانادا بورسیه‎های مختلفی برای دانشجویان بین‎المللی خود در نظر گرفته‎اند.

علاوه بر این‌ها، فارغ‌التحصیلان رشته‎های پیراپزشکی در کانادا، پس از پایان تحصیلات به راحتی می‎توانند کار مرتبط با رشته خود در حوزه بهداشت و درمان کانادا پیدا کنند. این مشاغل در کانادا با توجه به اهمیت ارائه خدمات بهداشت و سلامت در کانادا، حقوق بالایی دارند.

 

بهترین دانشگاه های کانادا برای رشته های پیراپزشکی

اغلب دانشگاه‎های معتبر و برتر کانادا رشته‎های پزشکی و پیراپزشکی را پوشش می‎دهند. دانشگاه‎های کانادا که دوره‎های پیراپزشکی دارند نیز عبارتند از دانشگاه بریتیش کلمبیا (British Colombia)، دانشگاه تورنتو (University of Toronto)، دانشگاه مک گیل (University of McGill)، دانشگاه مک مستر (McMaster)، دانشگاه مونترال (University of Montreal)، دانشگاه آلبرتا (Alberta)، دانشگاه کلگری (University of Calgary)، دانشگاه اتاوا (Ottawa)، دانشگاه اونتاریو (Ontario)، دانشگاه دالهاوزی (University of Dalhousie)، دانشگاه مانیتوبا (University of Manitoba)، دانشگاه نیوفاندلند (Newfoundland)، دانشگاه ویکتوریا (University of Victoria)، دانشگاه وسترن (Western) و دانشگاه واترلو (University of Waterloo).

لازم به ذکر است که بهترین ایالات کانادا برای مهاجرت و ادامه تحصیل در رشته‎های پزشکی و پیراپزشکی شامل بریتیش کلمبیا، آلبرتا، نوا اسکوشیا، ساسکاچوان و مانیتوبا می‎شوند.

 

شرایط پذیرش در رشته های پیراپزشکی کانادا

یکی از شرایط اصلی برای ورود به دانشگاه در هر یک از رشته‎های پیراپزشکی گذراندن درس زیست شناسی است. درس زیست شناسی از دروس اختصاصی برای رشته‎های پیراپزشکی است که نمره فرد متقاضی برای اکثر کالج‌ها، از فاکتورهای مهم پذیرش است.

به منظور پذیرش در دوره‎های پیراپزشکی، دانشجو باید امتحانات پایه دوازدهم را با نمرات خوب قبول شده باشد. پیش از هر اقدامی با مراجعه به وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظر و تکمیل فرم درخواست باید قدم اول را بردارید.

برای دوره‎های دیپلم، شرایط خاصی وجود ندارد و به طور کلی همه چیز به دانشگاه بستگی خواهد داشت. البته برخی از دانشگاه‎ها بر اساس درصد آزمون هیئت دانشجویی، پذیرش می‏‌کنند. برخی کالج‎ها برای دروسی که ارائه می‏‌دهند، آزمون ورودی برگزار می‏‌کنند، اما اغلب اوقات نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست.

برای شرکت در دوره‎های تحصیلات تکمیلی داوطلب باید مدرک لیسانس در رشته علوم (science) داشته باشد. همچنین، حداقل نمره آیلتس برای شرکت در دوره‎های پیراپزشکی نمره 6 آکادمیک است، نمره مورد قبول برای تافل نیز بین 86 تا 90 است.

دانشگاه‎های خارج از کشور در سال، دو مرتبه فرایند پذیرش را انجام می‎دهند. یکبار در تابستان و یکبار در پاییز. پس از ارسال درخواست و تکمیل فرم‎ها برای پذیرش، در صورت کسب امتیاز مورد نیاز دانشگاه شما را برای مصاحبه فرا می‎خواند.

 

ادامه تحصیل در کانادا

ویزای تحصیلی کانادا متعلق به افرادیست که برای تکمیل تحصیلات خود موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا شده‌اند. اگر طول مدت این دوره کمتر از شش ماه باشد ویزای اقامت موقت (TRV) می‌گیرند، اما برای بیش از شش ماه تحصیل، اخذ ویزای دانشجویی الزامی است. لازم به ذکر است که والدین، همسر و فرزندان محصلین نیز می‌توانند با اخذ ویزای توریستی (TRV) به این کشور سفر کنند. بعلاوه، همسر فرد متقاضی می‌تواند با درخواست ویزای کار در این کشور مجوز کار و اقامت کسب کند.

 

بورسیه تحصیلی رشته‌ های پیراپزشکی دانشگاه های کانادا

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، دانشگاه‌های کانادا امکانات و شرایط زیادی برای حمایت از دانشجویان کشورهای خارجی فراهم کرده‌اند. البته هزینه تحصیل در این کشور رایگان نیست. اما بورسیه‌های فراوانی برای دانشجویان ممتاز و برتر در نظر گرفته‌ شده است. کشور کانادا به منظور جذب پژوهشگران  و دانشجویان نخبه، بورسیه‎های تحصیلی زیادی به دانشجویان خارجی مقطع کارشناسی ارائه می‎دهد. بورسیه تحصیلی کانادا نسبت به دانشگاه انتخابی و شرایط دانشجو متفاوت است.

بورسیه دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC): این دانشگاه پس از ثبت نام با توجه به شرایط دانشجو، نوعی از بورسیه را برای وی در نظر می‎گیرد و هر ساله 50 نفر را با بورسیه حمایت می‎کند. این دانشگاه هر سال مبلغ 10 میلیون دلار را به بورسیه‌ها اختصاص می‎دهد.

بورسیه تحصیلی کانادا در دانشگاه کلگری: این بورسیه هر ساله به دو نفر از دانشجویان ممتاز تمام رشته‎های تحصیلی اختصاص پیدا می‎کند. ارزش این کمک هزینه به 15 هزار دلار کانادا می‎رسد و حداقل تا 4 سال قابل دریافت است.

 بورسیه دانشگاه تورنتو برای دانشجویان ایرانی: این بورسیه به یاد دانشجویان این دانشگاه که در سانحه هوایی پرواز PS752 جان خود را از دست دادند به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصیص داده شده و مقدار آن نسبت به هزینه تحصیل و درآمد دانشجو تعیین می‎شود.

علاوه بر این‌ها، دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در کشور کانادا می‌توانند در مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری از بورسیه‌ Go Clean Scholarship، تا سقف 4900 دلار کانادا، Debesk Kamal Scholarship حدود 1939 دلار کانادا، برای پژوهش در زمینه پیراپزشکی از بورسیه Albert A. Bulter Award in Orthopedics تا سقف 6550 دلار کانادا و دانشجویان کارشناسی ارشد از بورسیه Achievers in Medical Science Graduate Recruitment حدود 2500 دلار، استفاده کنند.

آینده شغلی فارغ التحصیلان پیراپزشکی در کانادا

آینده شغلی فارغ التحصیلان پیراپزشکی در کانادا

با توجه به این که کانادا جمعیت زیادی دارد و جامعه آن رو به کهنسالی است و اهمیتی که این کشور برای بهداشت و سلامت اجتماعی قائل است، فارغ‌التحصیلان رشته‎های پیراپزشکی بلافاصله پس از اتمام تحصیلات خود می‏توانند به راحتی در بیمارستان‎ها یا خارج از بیمارستان مشغول کار شوند.

از سال 2020 با شیوع بیماری کرونا نیز اهمیت رشته‎های پزشکی و پیراپزشکی در کانادا بیشتر شد و نیاز به کلیه متخصصان در زمینه‎های مراقبت سلامت و بهداشت افزایش پیدا کرد. این در حالیست که نیاز به پرستار تا 8 درصد و نیاز به فیزیوتراپیست تا 3 درصد بیشتر شد.

بر اساس گزارشات و طبق آمار با توجه به شرایط فعلی نیاز به تمام رشته‎های پزشکی و پیراپزشکی در کانادا وجود دارد و فارغ‎التحصیلان این رشته در کانادا مشکل کار نخواهند داشت.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید

[امتیاز: 0 میانگین: 0]

صبا

مهاجرت آنلاین یک جستجوگر هوشمند مطالب مهاجرتی است که با هدف آسان شدن دسترسی کاربران به محتوی مفید معتبرترین سایت‌های مهاجرتی کشور راه اندازی شده است. تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به سایت مرجع دریافت کننده مطلب میباشد.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *