رشته MBA با عناوین مختلفی اعم از کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی و Master in Business Administration شناخته می شود. تحصیل در رشته MBA مخصوص افرادی است که قصد مبدل شدن به یک رهبر ذاتی و طبیعی را در ذهن خود می پرورانند.

در دوره MBA به دانش پژوهان راه های مدیریت هوشمندانه، کارآمد، هماهنگ سازی با اقتصاد در حال تغییر کشور و گرفتن تصمیم مناسب جهت کسب درآمد آموزش داده می شود.

بدین ترتیب شرکت های گسترده ی بازرگانی و تجاری از فارغ التحصیلان رشته مدیریت در خصوص مهارت های ارتباطی، حل مسائل و رهبری در سازمان بهره مند می شوند.

همانگونه که مطلع هستید رشته مدیریت یک رشته شناور با آینده شغلی خوب است و به همین دلیل رشته مدیریت در میان افرادی که تصمیم به مهاجرت دارند محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

بعلاوه تحصیل در گرایش‌های مدیریت در خارج از کشور هدف خیلی از فارغ‌التحصیلان است و روز به روز بر محبوبیت آن افزوده می‌شود.

در این مطلب تصمیم داریم با بررسی بهترین گرایش MBA برای مهاجرت به شما عزیزان کمک نماییم تا با آگاهی کامل از مناسب بودن آینده رشته تحصیلی خود ،با اطمینان برای مهاجرت اقدام کنید. چنانچه متقاضی مهاجرت و ادامه تحصیل در رشته مدیریت هستید تا آخر مقاله همراه ما باشید تا هر آنچه که لازم است در رابطه با مهاجرت با رشته مدیریت بدانید با شما به اشتراک بگذاریم.

آشنایی با رشته مدیریت
آشنایی با رشته مدیریت

آشنایی با رشته مدیریت

پیش از هر چیزی بهتر است کمی با رشته مدیریت آشنا شویم. رشته مدیریت یک رشته مطالعه سازمان  و معنای لغوی آن تصمیم گیری، سازماندهی و برنامه ریزی است.

سازمان‌ها یک بخش مهم در زندگی امروزی هستند. برای مدیریت سازمان‌ها و کسب و کارهای مختلف  به مدیر و رهبری ماهر جهت کنترل منابع مالی، فیزیکی، ایجاد انگیزه در کارکنان و رسیدن به اهداف نیاز داریم. در واقع، مدیریت یک دانش فردی و تلفیقی از جامعه شناسی، اقتصاد و روانشناسی است و علاقمندان قادر هستند در گرایش‌های مختلف این رشته مشغول به تحصیل شوند. گرایش‌های رشته مدیریت به شرح زیر می‌باشد:

گرایش‌های مختلف رشته مدیریت در مقطع کارشناسی:

 1. رشته مدیریت جهانگردی
 2. رشته مدیریت کارآفرینی
 3. رشته مدیریت دولتی
 4. رشته مدیریت بازرگانی
 5. رشته مدیریت مالی
 6. رشته مدیریت بیمه
 7. رشته مدیریت صنعتی
 8. رشته مدیریت منابع انسانی
 9. رشته مدیریت امور گمرکی
 10. رشته مدیریت کسب و کارهای کوچک

گرایش‌های مختلف رشته مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری :

 1. مدیریت صنعتی با گرایش تحقیق در عملیات
 2. مدیریت بازرگانی با گرایش بازاریابی
 3. مدیریت بازرگانی با گرایش منابع انسانی
 4. مدیریت دولتی
 5. مدیریت فناوری اطلاعات
 6. مدیریت بازرگانی گرایش بازرگانی داخلی
 7. مدیریت بیمه
 8. مدیریت استراتژیک
 9. مدیریت پیشگیری از جرم
 10. مدیریت توسعه
 11. مدیریت تکنولوژی
 12. مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی بین الملل
 13. مدیریت مالی دولتی
 14. مدیریت تحول
 15. مدیریت بازاریابی جهانگردی
 16. مدیریت سیستم‌های اطلاعات
 17. مدیریت بازاریابی و صادرات
 18. مدیریت استراتژی‌های توسعه صنعتی
 19. مدیریت منابع اطلاع
 20. مدیریت نظام کیفیت فراگیر
 21. مدیریت تکنولوژی گرایش نوآوری
 22. مدیریت برنامه ریزی توسعه جهانگردی
 23. مدیریت دولتی گرایش تشکیلات و روش‌ها
 24. مدیریت شهری
 25. مدیریت اجرایی گرایش مدیریت تولید و عملیات پیشرفته
 26. مدیریت انتقال تکنولوژی
 27. مدیریت سیاست‌های تحقیق و توسیه
 28. مدیریت سیستم‌های اطلاعات پیشرفته

بهترین گرایش MBA برای مهاجرت چیست؟

به طور کل در کشور های اروپایی و صنعتی خواهان جذب نیروهای استخدامی هستند که در رشته های برتر MBA تحصیل کرده باشند.

مهم ترین مؤلفه در برتری یک گرایش جدا از میزان درآمد، علاقه داشتن به مباحث یک گرایش است. همچنین موقعیت شغلی در رشته های گوناگون MBA باعث ایجاد فضای رقابتی در بین دانش پژوهان شده است.

رشته کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار نوعی دوره تحصیلی منعطف و چند جانبه می باشد. در رشته MBA گرایش های متعددی مناسب مهاجرت تعبیه شده اند. دانش پژوه قادر است در میان گرایش های مختلف بر اساس استعداد، علاقه و سلیقه یکی را انتخاب نماید.

بنابراین نمی توان به صورت قطعی رشته ای را به عنوان بهترین گرایش در رشته مدیریت ارشد کسب و کار انتخاب نمود. با این وجود رشته هایی که در ادامه نام میبریم جزو پر درآمد ترین و پرطرفدارترین رشته های MBA به حساب می آیند.

 • مدیریت مهندسی
 • مدیریت امور اقتصادی
 • مدیریت حسابداری
 • مدیریت فناوری اطلاعات
 • مدیریت بازرگانی
 • مدیریت زنجیره تامین
 • روان شناسی صنعتی و سازمانی
 • تحقیق در عملیات
 • امور اجرایی
 • امور اقتصادی
پرطرفدار ترین گرایش های MBA برای مهاجرت
پرطرفدار ترین گرایش های MBA برای مهاجرت

پرطرفدار ترین گرایش های MBA برای مهاجرت

مدیریت مالی

پول سازترین رشته در حوزه مدیریت ارشد کسب و کار گرایش مدیریت مالی است. در سازمان ها مدیریت مالی از جایگاه ویژه برخوردار است. در یک مجموعه تجاری کسب درآمد اصلی ترین هدف، مدیریت مالی می باشد.

مدیران مالی تاثیر شگرفی در افزایش سود دهی شرکت، تصمیمات مالی سازمان و تسویه بدهی های شرکت ایفا می کند.

تحقیقات حاکی از آن دارند که دانش پژوهان علاقه مند به تحصیل در رشته مدیریت مالی در کشور هایی به موفقیت دسترسی پیدا می کنند که با ارزش دهی به گرایش مدیریت مالی، تمرکز ویژه ای بر مباحث این گرایش داشته باشند.

بازاریابی

در رشته MBA یکی از پرطرفدارترین رشته های مدیریت برای مهاجرت گرایش بازاریابی است. موفقیت در گرایش بازاریابی نیازمند دانش و مهارت در حیطه بازار یابی، روابط عمومی و تبلیغات است. یک فرد فارغ التحصیل در این گرایش قادر است با کسب درآمد فراوان به توسعه سازمان بپردازد.

منابع انسانی

در هر سازمانی انسان موظف به مدیریت دپارتمان است. در واقع انسان عنصر سازنده یک سازمان است و به عنوان مهم ترین منبع شناخته می شود. منظور از گرایش منابع انسانی و رفتار سازمانی اشخاصی هستند که در سازمان مشغول به فعالیت می باشند.


نوشته های مرتبط


نوشته های مرتبط

گرایش منابع انسانی به موجب نقش سازنده انسان در سازمان و شرکت ها به شدت حائز اهمیت است. تربیت دانش پژوهانی که آینده یک سازمان را رغم می زنند نیازمند مباحث و دانش بالایی است که در کشور های پیشرفته قابل دسترسی است.

بازار کار رشته MBA در کشور های مختلف چگونه است؟

فارغ التحصیلان از رشته مدیریت ارشد کسب و کار می توانند به عنوان سرمایه گذار، تحلیل گر مالی، کسب و کار، بازار، سرمایه گذار، پروژه و موسس کار آفرینی مشغول فعالیت شوند.

به موجب گرایش های متعدد رشته MBA، بازار کار متنوعی نیز برای این رشته وجود دارد. البته توانمندی و مهارت افراد نقش چشمگیری در موفقیت بازار کار ایجاب می کند.

آمار بازار کار در رشته MBA به صورت میانگین نسبت به بازار کار رشته های تحصیلی مختلف بسیار بالا است. یک فارغ التحصیل گرایش مدیریت فناوری اطلاعات قادر است بالاترین درآمد سالانه در رشته MBA را با میانگین ۱۱۵.۷۸۰ هزار دلار کسب کند.

برترین و پردآمد ترین مشاغل در رشته MBA

 • بازاریابی: در طول سال به صورت تقریبی ۱۲۹.۳۸۰ هزار دلار
 • مدیر تبلیغات و برند سازی با درآمد سالانه ۱۰۶.۱۳۰ هزار دلار
 • مدیر زنجیره تامین با میانگین درآمد سالانه ۶۰.۰۰۰ الی ۱۲۱.۱۱۰ هزار دلار
 • مدیر کشاورزی با میانگین حقوق ۶۹.۳۰۰ هزار دلار
 • مدیر مهندسی با میانگین حقوق ۱۳۳.۵۲۰ هزار دلار
 • مدیر خدمات غذایی با درآمد سالانه ۶۹.۱۵۹ هزار دلار
 • مدیر امور دولتی و خدمات اداری با میانگین حقوق سالانه ۹۴.۰۲۰ هزار دلار
 • مدیر معماری با درآمد سالانه ۱۳۷.۷۲۰ هزار دلار
 • مدیر خدمت پزشکی و بهداشتی با درآمد ۱۱۲.۶۰۰ هزار دلار
 • مدیریت منابع انسانی با میانگین درآمد سالانه ۹۹.۱۶۹ هزار دلار
 • مدیریت ساخت و ساز با درآمد سالیانه ۵۲.۵۰۰ هزار دلار
 • مدیر قانون گذاری و امور سیاسی با میانگین حقوق سالانه ۱۰۷.۲۴۱ هزار دلار
 • مدیر علوم طبیعی با میانگین حقوق ۱۳۰.۴۰۰ هزار دلار
 • مدیر امور مالی با درآمد تقریبی ۱۳۹.۷۸۰ هزار دلار
 • مدیریت هتل و اقامتگاه با میانگین درآمد ۴۹.۷۲۰ هزار دلار
 • مدیر روابط بین الملل با میانگین درآمد ۵۶.۷۷۰ هزار دلار
 • مدیر فروش با حقوق سالانه ۱۱۳.۸۶۰ هزار دلار
 • مدیر خدمات اجتماعی با درآمد ۷۷.۵۰۰ هزار دلار
 • مدیران آموزش و توسعه با حقوق سالانه ۶۶.۰۰۰ هزار دلار
 • مدیران اجرایی CEO با میانگین حقوق ۱۹۶.۹۱۲ هزار دلار

بهترین کشورها جهت تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور

تحصیل در رشته MBA در کشور کانادا

ممکن است از خودتان سوال کنید که چرا ما کشور کانادا را به عنوان اولین مورد جهت تحصیل در رشته‌ی MBA معرفی کرده‌ایم. جواب این سوال بسیار آسان است. چرا که کشور کانادا یکی از پیشروترین و معتبرترین کشورهای جهان در زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات دانشجویی و امور تحصیلی مربوط به ‌رشته‌ی MBA است و تحصیل در کانادا یک گزینه عالی است.

با توجه به‌ میزان زیاد پذیرش دانشجوهای بین المللی و دانشکده‌ها و موسسات آموزش عالی بسیار بزرگ و معتبر، کشور کانادا می‌تواند برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور را دارند، یک مقصد تحصیلی بسیار عالی باشد.

همچنین باید به ‌یاد داشته باشید که کشور کانادا دارای چهارمین بازار بزرگ کار جهان در زمینه‌ی ارائه‌ی فرصت‌های شغلی مناسب در زمینه‌ی تجارت و کسب و کار است.

دانشجویانی که وارد دوره‌های MBA در کشور کانادا می‌شوند، علاوه بر گذراندن دروس تئوری و کسب مهارت‌های لازم در این زمینه و آموزش‌های آکادمیک، به ‌صورت عملی تجربه و مهارت‌های رهبری، مدیریتی، اجتماعی، نوآوری‌های پایدار و تجارت بین المللی را در زمینه‌‌ی کارآفرینی کسب می‌کنند.

به‌ نظر می‌رسد، اگر کسی بتواند شانس ادامه‌ی تحصیل در رشته MBA در کشور کانادا را به دست بیاورد، در مقایسه با فارغ التحصیلان این رشته در کشورهای دیگر، بدون ‌شک آینده تحصیلی، شغلی و درآمد بالایی در انتظارش خواهد.

باید به‌ شما بگوییم که تمام دوره‌های MBA در کشور کانادا به‌ صورت تمام وقت و پاره وقت در حال ارائه‌ی دروس و پرورش دانشجو است.

این دوره‌ها شامل دوره‌های تطبیقی MBA، با رشته‌هایی مانند حقوق، بهداشت، مدیریت اجرایی، مدیریت بین الملل، مدیریت تکنولوژی، فناوری و نوآوری، توسعه‌ی اقتصادی، هنرهای تجسمی و هنرهای زیبا، تحلیلگری مالی و تحلیلگری امور سرمایه گذاری است.

تحصیل در رشته MBA در کشور ترکیه

کشور ترکیه می‌تواند یکی از کشورهای مناسب برای تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور برای یک دانشجوی ایرانی باشد. باید بدانید که کشور ترکیه به ‌علت نزدیک بودن از لحاظ جغرافیایی و همین‌طور نزدیک بودن از لحاظ فرهنگی و داشتن میزان شهریه و بورس مناسب‌تری نسبت به‌ سایر کشورها می‌تواند از گزینه‌های انتخابی اولیه دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در رشته MBA  در خارج از کشور باشد.

باید بدانید در کشور ترکیه برنامه‌های متنوع و گرایش‌های مرتبط زیادی با رشته MBA در حال ارائه‌ی خدمات تحصیلی به‌ دانشجویان داخلی و بین‌المللی هستند. دانشگاه‌های کشور ترکیه که به ‌ارائه‌ی خدمات در زمینه‌ی تجارت و بازرگانی می‌پردازند، به ‌شدت بر روی کاربرد عملی نظریه‌های تدریس شده در طول مطالعات دانشگاهی تاکید دارند.

به ‌یاد داشته باشید که شما با وارد شدن به ‌سیستم ادامه‌ی تحصیل در رشته MBA در کشور ترکیه تنها به‌ خواندن درس‌های تئوری و سپس پاس کردن یک سری امتحان‌ها محدود نخواهید شد.

شما باید بتوانید آنچه را که آموخته‌اید به ‌صورت عملی به ‌اساتید خود ارائه کنید. اغلب اساتید و مدرسان در برنامه‌های  MBAدر کشور ترکیه در فعالیت‌های عملی از جمله آشنایی با محیط کسب و کار مبتنی بر تکنولوژی، داشتن مهارت‌های فردی، و استعداد ایجاد ارتباط و مدیریتی تاکید خواهند کرد.

 تحصیل در رشته MBA در کشور آلمان

همانطور که می‌دانید آلمان یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای صنعتی در دنیا محسوب می‌شود. با توجه به‌ این مسئله‌ی مهم، کشور آلمان می‌تواند یک مقصد تحصیلی بسیار مناسب برای دانشجویانی باشد که قصد ادامه تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور را دارند.

مانند کشور کانادا، کشور آلمان نیز می‌تواند دریچه‌ی ورود به ‌بازارهای بین المللی بسیار بزرگی باشد. آلمان به‌ علت دارا بودن کیفیت آموزشی بالا و دوره‌های کاربردی بسیار مناسب و با ارزش، از کشورهای مهم دانشجو پذیر در رشته‌ی تحصیلی MBA به‌ شمار می‌آید. با توجه به ‌سخت بودن یادگیری زبان آلمانی برای دانشجویان ایرانی، کشور آلمان توانسته است این امکان را فراهم کند تا دانشجویان بین المللی بتوانند درس‌های رشته‌ی تحصیلی MBA را به ‌صورت کامل به انگلیسی دریافت کنند.

از جمله مزایای بزرگی که شما می‌توانید در هنگام تحصیل در رشته‌ی MBA در کشور آلمان به ‌دست بیاورید، فرصت آشنایی با کمپانی‌های بین المللی بسیار بزرگ و موفق در سرتاسر دنیا است. همان‌طور که می‌دانید کشور آلمان مرکز کمپانی‌های بزرگی مانند زیمنس، آدیداس، بنز و بی ام و  و سایر شرکت‌های موفق بین‌المللی در زمینه‌ی کسب و کار است.

از شرایط مهم تحصیل در دوره‌ی MBA در آلمان این است که این دوره‌ها به‌ صورت دو ساله در این کشور برگزار می‌شوند. باید بدانید که شما برای تحصیل در این رشته در کشور آلمان نیاز به ‌پرداخت هزینه‌ی تقریباً بالایی( نزدیک به ۱۸ هزار یورو برای  کل دوره‌ی ۲ ساله) را خواهید داشت.

تحصیل در رشته MBA در کشور آمریکا

اگر به عنوان یک دانشجوی خارجی به دنبال تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور، مخصوصاً در دوره‌های فوق لیسانس و دکترا هستید، کشور آمریکا می‌تواند مهد موفقیت شما در رشته‌ی MBA یا DBA باشد.( در مقطع فوق لیسانس Master of Business Administration  و در مقطع دکتری  Doctor of Business Administration).

به ‌یاد داشته باشید گرایشات متنوعی در رشته‌ی MBA در مقطع فوق لیسانس و دکترا از جمله گرایش‌هایی مانند امور مالی، حسابداری، بازرگانی بین المللی، مدیریت و اقتصاد در کشور آمریکا منتظر دانشجویان بین المللی خود هستند. تمامی این رشته‌ها دارای دروس ارائه شده‌ی مدیریتی توسط مدیران بزرگ شرکت‌های بسیار معتبر جهان و همین‌طور اساتید کارکشته و با تجربه در این زمینه هستند.

یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی که در مورد ادامه‌ تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور و در کشور آمریکا باید به ‌آن اشاره کرد، داشتن شانس استفاده از بورسیه‌های خوب تحصیلی و کمک هزینه‌ای تا حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار در سال است. اما این را هم به ‌یاد داشته باشید که برای اخذ پذیرش در رشته تحصیلی MBA در آمریکا شما نیازمند دارا بودن شرایط خاصی هستید و رقابت سختی منتظر شماست.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *