تحصیل در رشته روانشناسی در خارج از کشور به یکی از پر متقاضی ترین رشته ها برای تحصیلات در همه جهان شده است.
به دلیل اینکه با تحصیل در رشته روانشناسی علاوه بر به دست آوردن دوره های علم آموزی، تاثیرات مثبتی بر معیشت افراد گذاشته و خیلی از مشکلات را با یافتن منشا آن رفع نموده است.

دانشجویانی که قصد تحصیل در‌ دانشگاه‌ های معتبر در جهان و اخذ اپلای روانشناسی دارند، باید به یک موسسه مهاجرتی و  یا اعزام دانشجو رجوع کرده تا از شرایط تحصیل در کشور و دانشگاه مورد انتخابشان آگاهی یابند و بتوانند بهترین کشور برای تحصیل در رشته روانشناسی را انتخاب کنند.

تحصیل در رشته روانشناسی خارج از کشور

رشته روانشناسی با سلامت و روان افراد ارتباط مستقیمی دارد.
شرایط اخذ پذیرش برای ادامه تحصیل از دانشگاهی به دانشگاه دیگر تفاوت دارد.
به ویژه اگر شما بخواهید برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروید این شرایط خاص تر و متفاوت تر نیز خواهد شد.

اما در کل می توان عنوان کرد که دانشجویان رشته روانشناسی باید دارای مهارت کافی در رشته های علوم انسانی ، زبان، ریاضی و دیگر علوم مرتبط با رشته روانشناسی را داشته باشند.
چون اگر در این موارد مهارت کافی داشته باشند، باعث آسانتر شدن مسیر ورود به دانشگاه های خارج از کشور برای آن ها خواهد شد و با می توانند دوران تحصیل خود را با موفقیت طی کنند.

 بهترین کشورها برای تحصیل در رشته روان شناسی
بهترین کشورها برای تحصیل در رشته روان شناسی

بهترین کشورها برای تحصیل در رشته روان شناسی

1.  تحصیل روان شناسی در کشور آلمان

این رشته از محبوبیت بالا و جایگاه اجتماعی خوبی در آلمان برخوردار است. دانشجویان بین المللی باید مدرک معتبر آلمانی برای ادامۀ تحصیل در رشتۀ روان شناسی ارائه کنند. بنابراین باید ابتدا مدرک زبان آلمانی معتبری را داشته باشید و سپس برای آلمان، که بهترین کشور برای تحصیل در رشته روانشناسی است، اقدام کنید.
رشتۀ روانشناسی در آلمان شامل دورۀ تئوری 600 ساعته و عملی 1800 ساعته است. علاوه بر این، 120 ساعت رشد شخصیت، 600 ساعت تجربۀ کار با بیمار و 150 ساعت دوره سوپرویژن را نیز باید گذراند.
اگر قصد ادامۀ تحصیل در رشتۀ روانشناسی دارید، بهتر است بدانید که پس از فارغ التحصیلی اجازۀ کار ندارد. بلکه باید ابتدا دوره های آموزشی را بگذرانید و یا تجربۀ کاری کافی برای فعالیت به روانشناس را داشته باشید. همچنین برای کسب اجازۀ کار باید هزینه ای را برای اخذ پروانۀ دفتر شخصی پرداخت کنید.
نکتۀ امیدوار کننده این است که پس از گذراندن دورۀ تحصیلی و کارآموزی و تحمل دورۀ با درآمد پائین، می توانید به درآمد قابل قبولی دست یابید.  

2. تحصیل روان شناسی در کشور روسیه

روسیه را می توان مقصدی دیگر برای تحصیل رشتۀ روان شناسی دانست. اگر قصد ادامۀ تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دارید، روسیه، بهترین کشور برای تحصیل روان شناسی خواهد بود.
برای دریافت مدرک روان شناسی از روسیه، باید دوره های بسیار زیادی را بگذرانید و به دانش قابل قبولی دست پیدا کنید. روسیه دوره هایی همچون سلامت ذهنی، شناخت رفتارهای کودک، شناخت علوم بنیادی و بسیاری از دوره های دیگر برای رسیدن به دانش و تخصص روان شناسی دارد.
پس از گذراندن این دوره های اولیه باید دوره های تخصصی همچون مغز و اعصاب، روان شناسی افراد استثنایی، مطالعۀ جرم شناسی، روان شناسی کودک و بسیاری دیگر را نیز بگذرانید.  
دورۀ کارشناسی روان شناسی در روسیه حدود 3 الی 4 سال طول می کشد که گرایش های بسیاری متنوعی دارد. از جمله آن ها می توان به دوره های کار با کودکان و بزرگسالان، کار با افراد با مشکل یادگیری، سالمندان، گفتار درمان و بسیاری دیگر اشاره کرد. می توانید بنا به علاقه خود یکی از این دوره ها را انتخاب کنید.  
نکتۀ بسیار مثبت تحصیل در روسیه به عنوان بهترین کشور برای تحصیل در روان شناسی، ایجاد امکانات زیاد برای دانشجویان بین المللی است.

3. تحصیل روان شناسی در کشور کانادا

یکی از محبوب ترین کشور ها برای ادامۀ تحصیل، کاناداست. در کانادا می توان علاوه بر دانشگاه، در کالج نیز مدرک روان شناسی را دریافت کرد. کانادا تمامی گرایش ها و مقاطع تحصیلی را دارد که از جملۀ آن ها می توان به روان شناسی سازمانی و صنعتی، روان شناسی تجربی، روان شناسی تکاملی، روان شناسی غذایی، روان شناسی کودک، روان شناسی آموزشی، روان شناسی بالینی و بسیاری دیگر اشاره کرد.
بیشتر دانشجویانی که متقاضی تحصیل در کانادا به عنوان بهترین کشور برای تحصیل روان شناسی هستند، نیاز به ارائۀ تمامی مدارک تحصیلی مرتبط با رشتۀ درخواستی خود دارند. از جمله مدرک هایی که به شما خیلی کمک می کند، سابقۀ ریاضی قوی و مدرک زبان بین المللی است.
پس از قبول شدن و گذارندن دورۀ تحصیلی، باید برای داشتن اجازه کار، حداقل رتبۀ قابل قبول را داشته باشید. بدیهی است که هر چه رتبۀ دانشگاه تحصیلی شما در بهترین کشور برای تحصیل روان شناسی بالاتر باشد، شانس گرفتن اجازۀ کار و فرصت شغلی برای شما بیشتر خواهید بود. در ادامه به بهترین دانشگاه های کانادا به عنوان بهترین کشور برای تحصیل روان شناسی آمده است.

  • دانشگاه بریتیش کلمبیا با رنک بین المللی 13
  • دانشگاه تورنتو با رنک بین المللی 21
  • دانشگاه مک گیل کانادا با تک بین المللی 35
  • دانشگاه واترلو با رنک بین المللی 78
  • دانشگاه کوئین با رنک بین المللی 88
  • دانشگاه ویکتوریا با رنک بین المللی 101

علاوه براین لیست، دانشگاه های دیگری با رتبه های پائین تر نیز برای ادامۀ تحصیل در رشتۀ روان شناسی وجود دارند.
در کانادا نیز مانند هر کشور پیشرفته ای بعد از گذراندن دورۀ تحصیلی نمی توان به عنوان روان شناس مشغول به کار شد، بلکه باید دورۀ کارآموزی بگذرانید.

در این صورت تجربۀ کافی برای درمان بیمار را کسب خواهید کرد. شما می توانید در دانشگاه، سازمان های دولتی و خصوصی، کلینیک های مشاوره و بخش تحقیقات، فعالیت خود را به عنوان روان شناس آغاز کنید.  

4. تحصیل روان شناسی در کشور اتریش

دانشگاه های اتریش از رتبۀ بالای جهانی برخوردارهستند و می توان از اتریش به عنوان بهترین کشور برای تحصیل روان شناسی نام برد. علاوه براین، اتریش را به عنوان مهد روان شناسی شهرت دارد. بدیهی که سالانه تعداد زیادی متقاضی برای ادامۀ تحصیل در اتریش به این کشور بیایند.
برای تحصیل در اتریش نیاز به ارائۀ مدرک زبان است. از آنجا که در مقطع کارشناسی تمامی دروس به زبان آلمانی ارائه می شود، نیاز است که مدرک معتبر آلمانی دارید.
به طور کلی، مقطع کارشناسی روان شناسی در اتریش در مجموع 6 ترم تحصیلی است که در این مدت 180 واحد درسی را باید دانشجو بگذراند.
دانشگاه های اتریش به عنوان بهترین کشور برای تحصیل روان شناسی، گرایش های مختلفی همچون روان شناسی بالینی، روان شناسی مغز و اعصاب، روان شناسی آموزشی و جرم شناسی دارد. اما اصلی ترین و پرطرفدارترین گرایش های آن، ارزیابی روانشناختی، روان شناسی آماری، روان شناسی اجتماعی و افتراقی است.
 لازم است بدانید که تعیین گرایش در سال دوم، توسط خود دانشجو انجام می شود.
اتریش نیز علاوه بر مباحث تئوری دانشگاهی، مهارت های کاری و تجربی نیز به دانشجویان خود آموزش می دهد. نکتۀ حائز اهمیت این است که روان شناسان با مدرک کارشناسی اجازۀ کار به عنوان روان شناس مستقل را ندارند. بنابراین بیشتر افراد تمایل به ادامۀ تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دارند.

5. تحصیل روان شناسی در کشور انگستان

انگستان بیشترین تعداد دانشگاه با رنک بالا در رشتۀ روان شناسی را دارد. تحصیل در دانشگاه هایی مثل کمبریج و آکسفورد و کالج لندن در رویای هر فردی است که می خواهد در رشتۀ روان شناسی ادامۀ تحصیل بدهد. بنابراین انگستان به بهترین کشور برای تحصیل روان شناسی تبدیل شده است. با تحصیل در انگستان می توانید به بهترین منابع علمی و برجسته ترین اساتید روان شناسی دسترسی داشته باشید.
بدیهی است که این کشور برنامه های فشرده و سختی برای دانشجویان روان شناسی دارد که باعث می شود روان شناسان با دانش بالایی را فارغ التحصیل کند. دانشجویان دروس عمومی، تخصصی و پایه ای را می گذارنند. برخی دانشگاه ها تعداد واحد های درسی بیشتری نسبت به سایر دانشگاه ها ارائه می دهند.
روان شناسی در دانشگاه های انگلستان گرایش های متنوعی دارد. از جمله گرایش های آن می توان به روان شناسی بالینی (Clinical Psychology )، روان شناسی کودکان استثنایی (Psychology of Exceptional Children)، روان شناسی صنعتی و سازمانی (Industrial and organizational psychology )، روان شناسی اجتماعی (Social Psychology)، روان شناسی رشد (Developmental Psychology)، روان شناسی مدرسه (School Psychology) اشاره کرد.  
اگر می خواهید موفق به اخذ مدرک شوید باید با علاقه وارد این رشته شده تا بتوانید در آینده به عنوان روان شناسی برجسته فعالیت کنید.  

6. تحصیل روان شناسی در کشور ایتالیا

ایتالیا بهترین کشور برای تحصیل روان شناسی برای افرادی است که می خواهند با هزینۀ پائین تر تحصیل کنند. البته دانشگاه های خصوصی آن هزینۀ بالایی اما دانشگاه های دولتی شهریه بسیار کمی دارند.
ایتالیا ساختار آموزشی بسیار قوی برای رشتۀ روان شناسی دارد. به طوری که از بهترین و برترین منابع و متد های آموزشی کمک می گیرد. از دانشگاه های ایتالیا با رنک های برتر جهانی در رشتۀ روان شناسی می توان به دانشگاه پادوا، دانشگاه ساپینزا رم، دانشگاه بولونیا، دانشگاه کاتولیکا ساکرو، دانشگاه ترنتو، دانشگاه میلان و دانشگاه میلان بیکوکا اشاره کرد.  

7. تحصیل روان شناسی در کشور مالزی

دانشگاه های مالزی با داشتن روابط بسیار خوب با کشور هایی مثل انگلستان، استرالیا و بسیاری از کشورهای پیشرفتۀ دنیا، مدرک بسیار معتبری دارد. تحصیل در رشتۀ روان شناسی در مالزی، با توجه به اینکه متد های آموزشی آن مطابق با به روزترین های دنیاست و ازطرفی هزینه تحصیل و زندگی پائینی دارد، می تواند گزینۀ مناسبی باشد.  
می توانید با مراجعه به سایت های دانشگاه های مالزی از شرایط ادامۀ تحصیل در آن ها باخبر شوید.

8. تحصیل روان شناسی در کشور چین

چین را می توان کشوری پیشرفته در زمینۀ علوم پزشکی و انسانی دانست.  بنابراین می تواند بهترین کشور برای تحصیل روان شناسی باشد. دانشگاه های هنگ کنگ و پکینگ می توانند انتخاب های مناسبی برای ادامۀ تحصیل باشند، چراکه دارای تنوع فرهنگی بالا و همچنین مدرکی بسیار معتبر هستند.

بهترین دانشگاه‌ها با در نظر گرفتن رتبه QS در روانشناسی
بهترین دانشگاه‌ها با در نظر گرفتن رتبه QS در روانشناسی

بهترین دانشگاه‌ها با در نظر گرفتن رتبه QS در روانشناسی

۱ ـ دانشگاه هاروارد


نوشته های مرتبط


نوشته های مرتبط

از نظر رتبه بندی QS دانشگاه هاروارد به عنوان بهترین دانشگاه در رشته‌ی روانشناسی معرفی شده است. رشته‌ی روانشناسی در این دانشگاه در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود. این دانشگاه از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آمریکاست.

اخذ پذیرش از این دانشگاه بسیار سخت است و تنها دانشجویان نخبه امکان ورود به این دانشگاه را دارند. به همین علت است که سطح دانشگاه هاروارد به لحاظ علمی و کیفی سرآمد دیگر دانشگاه‌ها است.

در این دانشگاه آزمون SAT یا  ACT برای دوره‌ی کارشناسی و آزمون GRE برای دوره‌ی تحصیلات تکمیلی برگزار می‌شود. ضمناً ورود به این دانشگاه به مصاحبه نیاز دارد. زبان مورد نیاز برای تحصیل در این دانشگاه انگلیسی است و ارائه‌ی مدرک زبان برای دوره‌ی کارشناسی الزامی نمی‌باشد. اما برای دوره‌ی تحصیلات تکمیلی آیلتس ۷ به بالا و یا تافل ۱۰۰ به بالا نیاز است. دانشکده‌ی روانشناسی هاروارد دارای چهار بخش عمده است:
ـ علوم بالینی
ـ توسعه اجتماعی
ـ شناخت
ـ مغز و رفتار

۲ـ دانشگاه استنفورد

این دانشگاه از بزرگترین پردیس‌های دانشگاه در ایالت متحده با ۱۸ انستیتوی تحقیقاتی بین رشته‌ای و هفت دانشکده است. این دانشگاه همیشه در بین سه دانشگاه برتر جهان بوده است و ۱۹ جایزه نوبل را از آن خود کرده است. این دانشگاه دومین دانشگاه برتر روانشناسی در جهان است.

دانشجویان پس از اخذ پذیرش دو سال را به مطالعه‌ی مباحث درسی گوناگون می‌پردازند تا بدین ترتیب اطلاعات و زمینه‌ی کافی برای شروع در رشته‌ی مورد نظر خود را داشته باشند و پس از آن اجازه‌ی تحصیل در رشته‌ی مورد علاقه خود را خواهند داشت. رشته‌ی روانشناسی در مقاطع کارشناسی و دکترا در این دانشگاه ارائه می‌شود. دانشگاه استنفورد آزمون SAT یا ACT را برای دوره‌ی کارشناسی و همچنین برای دوره‌ی دکترا مصاحبه دارد.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در این دانشگاه زبان انگلیسی است و ارائه‌ی مدرک زبان برای دوره‌ی کارشناسی الزامی نیست. نمره‌ی تافل ۱۰۰ به بالا برای دوره‌ی دکترا لازم است. دانشگاه استنفورد تنها مدرک تافل را به عنوان مدرک زبان قبول می‌کند.

۳ـ دانشگاه آکسفورد

آکسفورد از قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها درکشور انگلستان است. شامل ۴۴ دانشکده و بزرگترین سیستم کتابخانه‌ای در انگلیس را دارا است. این دانشگاه دارای ۲۶ جایزه نوبل است. این دانشگاه همیشه در  رقابت با دانشگاه کمبریج برای به دست آوردن عنوان بهترین دانشگاه انگلستان بوده است و همیشه در بین سه دانشگاه برتر جهان قرار داشته است.

از نظر رتبه بندی QS این دانشگاه عنوان سومین دانشگاه روانشناسی برتر جهان را داراست. در این دانشگاه دوره‌های کارشناسی روانشناسی تجربی و کارشناسی ارشد در تحقیقات روانشناسی ارائه می‌شود.

در این دانشگاه فقط آزمون TSA برای دوره‌ی کارشناسی نیاز است و مصاحبه انجام می‌شود. زبان مورد نیاز برای تحصیل در این دانشگاه زبان انگلیسی است و نمره‌ی آیلتس ۷ به بالا یا تافل ۱۰۰ به بالا برای تحصیل در این دانشگاه نیاز است.

ارزان­ترین کشورها برای تحصیل در رشته روانشناسی

دانشجویان بین المللی در کنار انتخاب بهترین دانشگاه برای تحصیل در روانشناسی، بسته به بودجه و تناسب بین کیفیت آموزشی و شهریه­ تحصیلی، سعی در انتخاب کشوری با پایین­ترین هزینه­ تحصیلی دارند که در این قسمت دو کشور ایتالیا و مالزی را به شما معرفی خواهیم کرد:

ایتالیا

یکی از کشورهای با شهریه­ تحصیلی پایین برای تحصیل در روانشناسی، ایتالیاست که هر چند دانشگاه ­های خصوصی آن شهریه­ زیادی دارند اما در دانشگاه ­های دولتی این مقدار بسیار پایین­تر بوده و کاملا مقرون به صرفه است، ضمن اینکه این کشور دارای ساختار آموزشی بسیار قوی در زمینه­ تحصیل در روانشناسی است و با بهره گیری از شیوه ­ها و متدهای روز دنیا، مدرک اعطایی آن در هر جای دنیا اعتبار دارد.

ضمنا ایتالیا به اعطای بورسیه ­­های متنوع و فراوان در تمامی مقاطع تحصیلی شهرت دارد که باز هم هزینه­ تحصیلی را پایین خواهد آورد.

مالزی

مالزی نه تنها برخلاف شایعات پیرامون آن کیفیت آموزشی پایینی ندارد بلکه اعتبار مدرک آن بسیار بالا بوده و حتی روابط بین المللی بسیار خوبی نیز با دانشگاه­ های مطرح دنیا در کشورهایی مثل انگلستان، استرالیا و غیره دارد که برای کسب اطلاعات بیشتر می­ توانید به مطالب دانشگاه ­های مالزی تحت قرارداد با ما مراجعه کنید.

هزینه ­های تحصیلی در مالزی، متدهای روز دنیا و تنوع فرهنگی و جاذبه­ های توریستی فراوان این کشور را گزینه­ مناسبی برای تحصیل در روانشناسی ساخته است.

بورسیه رشته روان‌شناسی و شرایط آن

به دلیل اینکه هزینه تحصیل و زندگی در خارج از کشور بسیار سنگین خواهد بود، بسیاری از دانشجویان به دنبال اخذ بورسیه‌های تحصیلی هستند.

اکثر دانشگاه‌های خارج از کشور برای تعدادی از دانشجویان خود بورسیه تحصیلی در نظر می‌گیرند. این بورسیه‌ها ممکن است همه هزینه تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش دهند و یا اینکه تنها شامل هزینه تحصیل و یا حتی بخشی از آن باشند.

اینکه بتوانید کدام نوع بورسیه را اخذ کنید به شرایط تحصیلی و سوابق خودتان بستگی دارد و بورسیه‌ها به دانشجویانی که سوابق تحصیلی بسیار عالی دارند تعلق می‌گیرد.

به طور معمول اخذ بورسیه برای مقاطع تحصیلی بالاتر یعنی کارشناسی ارشد و دکترا بیشتر امکان‌پذیر است اما آن هم شرایطی دارد. متقاضیان اخذ بورسیه برای تحصیل در خارج از کشور در رشته روان‌شناسی باید دارای ریز نمرات و معدل بالا باشند و سابقه تحصیلی درخشانی داشته باشند.

داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل نیز یکی دیگر از شرایط اخذ بورسیه است و اینکه کدام یک از این دو مدرک را داشته باشید، به کشور و دانشگاه مقصد بستگی دارد. اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار مشکل است و دانشگاه‌های محدودی در مقطع کارشناسی بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند.

سؤالات متداول درباره تحصیل روانشناسی در خارج از کشور

حالا که شرایط تحصیل در خارج از کشور در رشته روان‌شناسی را برای شما توضیح دادیم، قصد داریم به تعدادی از سؤالات رایج متقاضیان به طور خلاصه پاسخ دهیم.

آیا می‌توانم در آمریکا به‌ صورت رایگان تحصیل کنم؟

اگرچه هزینه تحصیلات دانشگاهی در ایالات متحده بسیار بالاست، اما همچنان می‌توانید با حداقل هزینه تحصیل کنید. اگر بتوانید بورسیه دانشگاهی دریافت کنید می‌توانید به طور رایگان در این کشور تحصیل کنید.

کدام کشور برای تحصیل روان‌شناسی ارزان‌تر است؟

نروژ. زیرا تحصیل برای همه، چه از داخل و چه خارج از اتحادیه اروپا، در دانشگاه‌های دولتی، به ‌استثنای چند رشته تخصصی رایگان است. هرچند که تحصیل رایگان در نروژ هم شرایط خاص خودش را دارد. همچنین فراموش نکنید که باید هزینه‌های زندگی را هم در نظر داشته باشید.

درآمد روان‌شناسان در خارج از کشور چقدر است؟

پاسخ این سؤال به تجربه و سواد فرد در حوزه تخصصی خود و البته کشوری که در آن زندگی می‌کند، بستگی دارد. اما می‌توان گفت به ‌طور کلی روان‌شناسان از درآمد مناسبی برخوردار هستند.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *