معادلسازی مدرک تحصیلی برای متقاضیان مهاجرت کاری و تحصیلی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

همانطور که می دانید مدارک تحصیلی دانشگاهی که در یک کشور دریافت می کنید ممکن است در کشور دیگری مورد قبول باشد یا نباشد. مساله معادل بودن یا نبودن مدرک تحصیلی در یک کشور خارجی یکی از مهم ترین مسائل مهاجرت است. چرا که اگر کشوری که می خواهید برای کار یا تحصیل به آن مهاجرت کنید مدرک دانشگاهی شما را قبول نداشته باشد عملا مدرک شما به درد نمی خورد.

البته همیشه راهی برای معادل سازی مدارک کشورهای دیگر در همه کشورها وجود دارد. اما این روش ها در هر کشوری با کشور دیگری متفاوت هستند.

آیا بدون معادلسازی مدرک تحصیلی، مدارک تحصیلی ایران در کانادا مورد قبول است؟

همانطور که در بالا هم توضیح داده شد نه تنها مدارک تحصیلی ایران بلکه مدارک تحصیلی که متقاضیان در بسیاری از کشورهای دیگر گرفته اند هم در کشور کانادا مورد قبلو نیست و حتما باید ارزیابی شود.

دقت کنید فرق ندارد که درایران درس خواند هباشید یا مثلا هند یا فیلیپین در هر صورت مدارک شما برای ورود به کانادا باید معادل سازی شوند.

همچنین صرف نظر از سطح علمی دانشگاهی که در آن درس خوانده اید، مدارک تحصیلی شما نیاز به ارزیابی دارند. متخصصانی که در موسسه WES یا دیگر موسسات کار بررسی مدارک تحصیلی برای صدور تاییدیه را انجام می دهند نیز، کاری به سطح علمی دانشگاه صادر کننده مدرک ندارند.

تاییدیه یا معادل سازی

همان طور که می دانید وقتی می خواهید برای کار یا ادامه تحصیلی به یک کشور خارجی مهاجرت کنید باید مدرک تحصیلی که در کشور خود گرفتید را در کشور جدید معادل سازی نمایید. در سیستم مهاجرتی کانادا به برگه ای که نشان دهنده تایید مدرک دانشگاهی یا هنر نوع مدرک و مجوز تحصیلی دیگر می باشد، ECA گفته می شود.

ارزیابی اعتبار تحصیلی یا ECA

ECA مخفف Educational credential assessment  به معنای ارزیابی اعتبار تحصیلی می باشد. تاییدیه ECA دقیقا همین کار را برای شما می کند؛ نشان می دهد که مدرک، دیپلم یا گواهی تحصیلی که در یک کشور خارجی گرفتید در کشور مقصد (کانادا) با یکی از مدارک تحصیلی در کانادا (که در آن قید می شود) معادل و بنابراین قابل قبول است.

در صورتی که قصد دارید به کانادا مهاجرت کنید و برای طی شدن پروسه مهاجرتی خود (چه تحصیلی چه شغلی) نیاز به مدارک دانشگاهی تان دارید، برای انجام ارزیابی تحصیلی و دریافت ECA تنها می توانید به موسسات مورد تایید اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنید.

یکی از این موسسات که اتفاقا در بین مهاجران ایرانی هم برای ارزیابی مدارک تحصیلی بسیار رایج است، خدمات تحصیلی جهانی یا  World Education Services به طور مخفف WES می باشد. در ادامه مقاله به معرفی این موسسه و شرایط و روش های ان برای ارزیابی مدارک می پردازیم:

WES چیست؟

خدمات تحصیلی جهانی یا  World Education Services به طور مخفف WES یکی از رایج ترین موسسات ارزیابی تحصیلی برای استفاده در کشورهای آمریکا و کانادا است. این موسسه در واقع یک شرکت اجتماعی غیرانتفاعی است که به طور اختصاصی با هدف کمک به دانشجویان بین المللی و مهاجران، مدارک تحصیلی آنها را که در کشورهای مختلف دریافت کرده اند مورد ارزیابی قرار می دهد.

چرا به تاییدیه WES نیاز داریم؟

همان طور که گفته شد به دلیل وجود تفاوت در سیستم های تحصیلی کشورهای مختلف، مدارک تحصیلی یک کشور عموما برای اشتغال یا ادامه تحصیل در دیگر کشورها پذیرفته نیست  و متقاضیان مهاجرت به کشورهای دیگر باید برای استفاده از مدارم تحصیلی خود حتما مدارک خود را مورد ارزیابی قرار دهند تا مشخص شود که مدرک تحصیلی که در کشور خود گرفته اند با کدام مدرک تحصیلی در کشور مقصد مهاجرتشان برابری می کند.

یکی از موسساتی که این کار را برای متقاضیان مهاجرت به کانادا انجام می دهد و مورد تایید اداره مهاجرت و شهروندی کانادا نیز هست، موسسه WES می باشد. به دلایل مختلف دریافت این تاییدیه ساده تر و بهتر از دیگر تاییدیه های تحصیلی می باشد دقیقا به همین دلیل است که قبل از انجام کارهای مهاجرتی به تاییدیه WES نیاز داریم.

آیا برای تاییدیه WES باید مدارک را ترجمه کرد؟

همان طور که در ادامه در شرح مدارک لازم برای دریافت انواع تاییدیه وس خواهید دید، حتما باید  علاوه بر اسکت اصل مدارک که به زبان فارسی است، ترجمه رسمی تمامی مدارک خواسته شده را نیز به شرحی که در ادامه خواهد آمد، ارسال کنید. فراموش نکنید تنها ترجمه های رسمی مورد قبلو هستند یعنی ترجمه هایی که در یک دارالترجمه رسمی انجام شده اند و دارای مهر قوه قضاییه و وزارت خارجه ایران هستند.

انواع تاییدیه تحصیلی WES

قبل از هر اقدامی برای دریافت گزارش تاییدیه تحصیلی وس بهتر است بدانید که تاییدیه های تحصیلی که این موسسه صادر می کند بسته به هدف و کاربرد متقاضیان متفاوت است. پروسه دریافت و هرینه ها و مراحل دریافت آنها نیز با یکدیگر فرق دارد. بنابراین باید ابتدا در مورد اینکه چه نوع تاییدیه ای برای شما مناسب است، تصمیم بگیرید و بعد اقدام به دریافت همان نوع تاییدیه تحصیلی که مورد نیاز شما است کنید.

این نکته بسیار مهم است چرا که اگر نوع تاییدیه ای که دریافت می کنید مناسب هدف شما نباشد، مجبور هستید که به طور کلی از ابتدا برای دریافت تاییدیه تحصیلی جدید اقدام کنید و تمام مراحل را مجددا انجام دهنید. همچنین واضح است که هزینه تاییدیه تحصیلی جدید هم باید پرداخت شود  و ارتباطی به هزینه ای که قبلا شما پرداخت کرده اید ندارد.

به طور خلاصه می توان گفت انواع مختلف تاییدیه هایی که صادر می شود بر اساس نوع ارزیابی کمیته بررسی این موسسه می باشد.

توجه داشته باشید که بعد از انجام هر دو نوع ارزیابی در نهایت گزارش تاییدیه تحصیلی که درآن مدرک یا مدارک تحصیلی شما بر اساس سیستم تحصیلی کانادا یا آمریکا معادل سازی شده است در اختیارتان قرار می گیرد، اما هر کدام ازاین دو نوع ارزیابی برای مقاصد مختلفی به کار می روند.

انواع تاییدیه هایی که این موسسه صادر می کند یا به عبارتی انواع ارزیابی هایی که در این موسسه انجام می شود، عبارتند از:

ارزیابی مدرک به مدرک

ارزیابی مدرک به مدرک به طور خلاصه عبارت است از بررسی تک به تک اصل و ترجمه رسمی مدارک و ریزنمرات در تمام مقاطع تحصیلی شما.

این نوع ارزیابی مخصوص افرادی است که می خواهند مدارک تحصیلی خود را بری اداره مهاجرت کانادا معادل سازی کنند.

در این نوع از ارزیابی هر یک ازدوره های دانشگاهی که در ایران گذرانده اید مورد بررسی قرار می گیرد تا معادل آن درسیستم تحصیلی امریکا یا کانادا مشخص شود.

این نوع، از ارزیابیِ درس به درس یا واحد به واحد ساده تر است بنابراین هم هزینه کمتری دارد و هم زمان کمتری برای صدور آن صرف می شود. با این همه گزارشی که بعد از این نوع ارزیابی به داوطلب تحویل می شود برای مقاصد خاص خود کاملا مناسب و قابل استفاده است.

موارد درج شده در ارزیابی مدرک به مدرک

ارزیابی مدرک به مدرک شامل اطلاعات پایه ای که مورد نیاز کارفرمایان، مدارس، دانشگاه ها هست، می شود. این اطلاعات عبارتند از:

 • اعتبارسنجی  یا شناسایی موسسه ای که متقاضی در ان تحصیل کرده است
 • شرح مفصلی از مدارک تحصیلی شما که شامل
  • طول دوره تحصیلی که متقاضی می خواهد مدرک آن را ارزیابی کند
  • تاریخ های شروع و پایان دوره تحصیلی که متقاضی می خواهد مدرک آن را ارزیابی کند
  • ملزومات ورود به دوره تحصیلی که متقاضی می خواهد مدرک آن را ارزیابی کند
  • رشته تحصیلی که متقاضی می خواهد مدرک آن را ارزیابی کند
 • در این گزارش همچنین مدرک معادل با مدرک تحصیلی شما در سیستم تحصیلی امریکا یا کانادا هم قید می شود

موارد کاربرد ارزیابی مدرک به مدرک

ارزیابی مدرک به مدرک برای استفاده در موارد زیر مناسب است:

 • پذیرش دانشگاهی
 • استخدام
 • مهاجرین به آمریکا

رشته های قابل معادلسازی در ارزیابی مدرک به مدرک

در صورتی که بخواهید در هر یک از رشته های زیر ادامه تحصیل بدهید یا مدرک تحصیلی خود در این رشته ها را برای اشتغال در جایی استفاده کنید، ارزیابی مدرک به مدرک برای شما کفایت می کند.

البته توجه داشت هباشید که حتی در همین موارد هم ممکن است دانشگاهی که د ر کانادا قصد ادام.ه تحصیل در ان را دارید یا کارفرمایتان در کانادا از شما بخواهد که نوع دیگر ارزیابی یعنی ارزیابی درس به درس را به آنها ارائه دهید.

رشته های مذکور عبارتند از:

حوزه تجارت

شامل: حسابداری، مدیریت کسب و کار، اقتصاد، امور مالی، مدیریت، سیستم های مدیریت اطلاعات (MIS)، بازاریابی و موارد مشابه

نمونه سمت های “شغل تخصصی”: تحلیلگر تحقیقات بازار، مدیر بازاریابی، مدیر لجستیک، تحلیلگر تجارت بین الملل، حسابدار، تحلیلگر اعتبار، مدیر خرید

رشته های کامپیوتر و فناوری اطلاعات


نوشته های مرتبط


نوشته های مرتبط

شامل: علوم کامپیوتر، فناوری کامپیوتر، سیستم های اطلاعات کامپیوتری (CIS)، فناوری اطلاعات (IT)، سیستم های مدیریت اطلاعات  (MIS) و موارد مشابه

نمونه سمت های “شغل تخصصی”: تحلیلگر سیستم، مدیر شبکه، مدیر پروژه/مهندس نرم افزار، برنامه نویس تحلیلگر، مدیر وب.

رشته های مهندسی/فناوری

شامل: خودرو، شیمیایی، ساختمانی، الکتریکی، صنعتی، تولیدی، مواد، مکانیکی، سیستم و موارد مشابه

نمونه سمت های “شغل تخصصی”: مدیر ساخت و ساز، مدیر توسعه محصولات پیشرفته، مدیر برنامه طراحی ابزار

رشته های علوم انسانی / هنر

شامل: ارتباطات، رقص، آموزش، انگلیسی، طراحی مد، فیلم/رسانه های دیجیتال، هنرهای زیبا، طراحی گرافیک، طراحی داخلی، روزنامه نگاری، ادبیات، موسیقی، نویسندگی تکنیکال ، تئاتر، برنامه ریزی شهری و موارد مشابه

نمونه سمت های “شغل تخصصی”: گرافیست، مدیر موسیقی، کارشناس روابط عمومی، معلم، روزنامه نگار، آرشیویست فیلم، نویسنده تکنیکال

رشته های علوم پایه

شامل: علم آکچوئری یا علم بیم‌سنجی _ علم به‌کارگیری تکنیک‌های آماری، ریاضی، مالی، سرمایه‌گذاری و مدیریت ریسک، به‌منظور طراحی، ارزیابی و انجام محاسبات محصولات بیمه ای و مالی، بیوشیمی، بیوتکنولوژی، علوم ورزشی، علوم غذایی، علوم بهداشتی، فیزیک، تجزیه و تحلیل کمی و موارد مشابه نمونه سمت های “شغل تخصصی”: مربیان ورزشی، هماهنگ کننده توانبخشی

رشته های خدماتی

شامل:  مدیریت هتلداری، منابع انسانی، پرستاری، مدیریت دولتی، بهداشت عمومی و موارد مشابه نمونه سمت های “شغل تخصصی”: مربی بهداشت، مدیر منابع انسانی، مدیر اداره پرستاری

ارزیابی درس به درس یا واحد به واحد

این نوع از ارزیابی عموما برای آن دسته از دانشجویان بین المللی که می خواهند  در یک موسسه در آمریکا یا کانادا برای تحصیلات عالی ثبت نام کنند، یا برای افراد حرفه ای که به دنبال دریافت مجوز برای استخدام در حرفه خود هستند، مناسب می باشد.

تمامی اطلاعاتی که در ارزیابی مدرک به مدرک وجود دارد در این نوع ارزیابی هم درج می شود. علاوه بر آن اطلاعات، که به نوعی اطلاعات پایه ای یا مقدماتی محسوب می شوند، ارزیابی درس به درس یا واحد به واحد شامل یک سری اطلاعات تکمیلی است.

کاری که در ارزیابی درس به درس یا واحد به واحد انجام می شود در واقع این است که

 • تک تک دروسی را که دانشجو گذرانده و در ریزنمراتش _که از طرف موسسه آموزشی برای WES ارسال شده است _ ثبت شده را بررسی می کند و دروسی را که در سیستم تحصیلی کانادا _ یا آمریکا _ با آنها معادل هستند را پیدا می کند.
 • تعداد واحدهای تک تک دروسی را که دانشجو گذرانده و در ریزنمراتش _که از طرف موسسه آموزشی برای WES ارسال شده است _ ثبت شده را بررسی می کند و بر اساس سیستم سیستم تحصیلی کانادا _ یا آمریکا _ تعداد واحد هر کدام را معادل یابی می کند.
 • نمرات تک تک دروسی را که دانشجو گذرانده و در ریزنمراتش _که از طرف موسسه آموزشی برای WES ارسال شده است _ ثبت شده را بررسی می کند و بر اساس سیستم سیستم تحصیلی کانادا _ یا آمریکا _ نمره آنها را مشخص می کند.
 • معدل دانشجو را با یک معیار معدل مورد قبول در دانشگاه های آمریکا و کانادا می باشد و بین 0 تا 4 نمره دارد می سنجد و معدل GPAT او را محاسبه میکند

موارد کاربرد ارزیابی درس به درس یا واحد به واحد

در تمامی مواردی که ارزیابی مدرک به مدرک کاربرد دارد، ارزیابی درس به درس یا واحد به واحد نیز می تواند استفاده شود. اما از آنجا که هزینه این نوع از ارزیابی بسیار گران تر است، بهتر است قبل از اقدام به ارزیابی مدارکتان حتما از نوع ارزیابی که برای تاییدیه تحصیلی شخص شما با هدف خاصی که دارید، مناسب است، مطمئن شوید.

اگرچه بهتر است از کارفرما یا دپارتمان آموزشی دانشگاهی که در ان پذیرفته شده اید، مجددا نوع تاییدیه مناسب را بپرسید اما می توانید مطمئن باشید که در موارد زیر ارزیابی درس به درس یا واحد به واحد برای تاییدیه تحصیلی WES مورد نیاز است.

پذیرش تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی

دریافت مجوز کار برای مشاغل حرفه ای خاص

ارزیابی درس به درس یا واحد به واحد تنها ارزیابی مورد قبول برای بیشتر کالج ها یا دانشگاه ها در کانادا و آمریکا است. همچنین بعضی از موسسات فنی و تخصصی تنها همین نوع ارزیابی را قابل قبول می دانند. البته این نکته را همیشه باید به یاد داشته باشید که به این اطلاعات کلی بسنده نکنید و حتما قبل ازاینکه پروسه دریافت تاییدیه تحصیلی را در سامانه wes استارت بزنید، نوع ارزیابی مورد قبول در موسسه ای که می خواهید در آن تحصیل یا کار کنید، را از طریق دپارتمان پذیرش بین الملل همان موسسه استعلام نمایید.

در برخی موارد وقتی مدرک مورد نیازی که داوطلب باید ارائه دهد فقط شامل گواهی اتمام دوره دبیرستان می باشد، ارائه ارزیابی مدرک به مدرک کفایت می کند. در واقع همانطور که در قسمت قبل هم توضیح داده شد برای پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی ارزیابی مدرک به مدرک مناسب است.

موارد درج شده در ارزیابی درس به درس یا واحد به واحد

این نوع از ارزیابی در شکل نهایی واحدهایی را که در دانشگاه های ایران گذرانده اید تک به تک به نمراتتان فهرست می کند و آنها را معادل سازی می نماید.

بعد از ارزیابی درس به درس یا واحد به واحد موسسه wes گزارشی را برای شما ارسال می کند که شامل شرح مفصلی از مدارک تحصیلی شما می باشد:

 • نام مدرک تحصیلی
 • پیش نیاز ورود  به دوره تحصیلی
 • طول دوره تحصیلی
 • سال فارغ التحصیلی
 • نام دانشگاه یا موسسه تحصیلی ارائه دهنده مدرک
 • رشته تحصیلی
 • مدرک معادل با مدرک تحصیلی در سیستم تحصیلی امریکا یا کانادا
 • فهرست تمام دروس و واحدهایی که در دوره تحصیلی مدنظر گذرانده اید
 • معادل محتوا تمامی واحدها و دروسی که در دوره تحصیلی مدنظر در ایران گذرانده اید بر اساس سیستم تحصیلی کانادا یا امریکا
 • معادل نمرات تمامی واحدها و دروسی که در دوره تحصیلی مدنظر در ایران گذرانده اید بر اساس سیستم تحصیلی کانادا یا امریکا
 • معادل تعدادواحدهای دروسی که در دوره تحصیلی مدنظر در ایران گذرانده اید بر اساس سیستم تحصیلی کانادا یا امریکا
 • نمره معدل یا همان GPA که بر اساس یک مقیاس 4 نمره ای می باشد

البته توجه داشته باشید که قبل از هر اقدامی با دانشگاه خود برای اینکه چه روشی را برای معادل سازی می پذیرند هماهنگ کنید؛ چون این چیزی است که کاملا به دانشگاه یا موسسه ای که می خواهید مدرک تحصیلی تان را انجا ارائه دهید بستگی خواهد داشت.

بعد از اینکه دقیقا مشخص شد که مدارک تحصیلی شما به کدام روش باید ارزیابی شوند، بهتر است مدارک لازم را برای این کار آماده کنید.

مدارک لازم برای دریافت تاییدیه تحصیلی WES

برای دریافت تاییدیه WES مدارک زیر مورد نیاز است:

 • ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی به فارسی
 • ترجمه رسمی ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی به انگلیسی
 • دانشنامه آخرین مقطع تحصیلی به فارسی
 • ترجمه رسمی دانشنامه آخرین مقطع تحصیلی به انگلیسی

توجه داشته باشید که مدارک باید در یک دارالترجمه رسمی به انگلیسی ترجمه شوند و مهر دادگستری و وزارت امور خارجه نیز بر روی آنها خورده باشد.

مراحل دریافت تاییدیه تحصیلی WES ارزیابی مدرک به مدرک

قبل از توضیح مراحل دریافت تاییدیه تحصیلی WES به شما توصیه می شود که به دلیل زمان بر بودن و کمی پیچیده بودن پروسه دریافت تاییدیه، از کارشناسان ما در موسسه رهپویان مهاجر بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند.

بعد از اطمینان از اینکه ارزیابی مدرک به مدرک برای تاییدیه تحصیلی شما کفایت می کند و آماده کردن مدارک لازم، در صورتی که خودتان متمایل به انجام این کار هستید، می توانید پروسه دریافت تاییدیه تحصیلی WES را به صورت آنلاین استارت بزنید.

مرحله اول: ساخت پروفایل

اولین مرحله برای دریافت تاییدیه تحصیلی، ساخت پروفایل در سایت www.wes.org  می باشد. به این منظور باید از طریق آیکون Get an Evaluation کار را آغاز کنید. سپس کانادا (یا در صورتی که می خواهید برای کشور امریکا مدارکتان را ارزیابی کنید، آمریکا) و از نوع ارزیابی هایی که به شما پیشنهاد می شود، گزینه وسط یعنی ECA Application for IRCC را انتخاب کنید.

بعد از این انتخاب ها وارد صفحه ای می شوید که از شما می خواهد یک آدرس ایمیل وارد کنید. برای ساخت پروفایل در سایت وس باید حتما که متعلق به خودتان است داشته باشید. بعد از وارد کردن ادرس ایمیل یک کد تایید برای شما ارسال می شود. بعد از اینکه کد تایید ایمیل شده را د ر باکس مربوطه وارد نمودید ایمیل شما verify یا در واقع شناسایی می شود و بعد از این آدرس ایمیل شما آی دی شما خواهد بود و باید پس وردی را برای خودتان تعیین کنید.

بعد از انتخاب پسورد وارد پروفایلتان می شوید و از اینجا به بعد مرحله ثبت نام شروع می شود و برای ثبت نام باید یک سری اطلاعات ضروری که از شما خواسته شده را با دقت و درست در سایت وارد کنید.

مرحله دوم: وارد کردن اطلاعات هویتی

در این قسمت اطلاعات شخصی را باید وارد کنید. به یاد داشته باشید که بهتر است به حافظه خود بسنده نکنید و تمام این اطلاعات را از روی ترجمه رسمی مدارک و پاسپورت با دقت وارد کنید.

خوشبختانه در این مرحله امکان ویرایش برای شما وجود دارد و هر جا لازم دیدید می توانید دکمه back را بزنید و برگردید و اطلاعات را تصحیح کنید.

مرحله سوم: وارد کردن اطلاعات تحصیلی

در این مرحله باید اطلاعات تحصیلی خود شامل، کشور محل تحصیل، نوع تحصیلات (عالی یا ثانویه) نام رشته، دانشگاه محل تحصیل و نام مدرک تحصیلی خود را وارد کنید.

وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

مهاجرت آنلاین یک جستجوگر هوشمند مطالب مهاجرتی است که با هدف آسان شدن دسترسی کاربران به محتوی مفید معتبرترین سایت‌های مهاجرتی کشور راه اندازی شده است. تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به سایت مرجع دریافت کننده مطلب میباشد.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *